takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

19 Ağustos 2020 - 10:30:19 - 296 Okunma

Mükemmelliği Beklemeyin, Hemen Başlayın!

Hayallerimiz olduğunda bir tutkumuz olur. Bir şeye karşı  tutku duyduğumuzda ise bunu mükemmel şekilde yapmak isteriz.

Çoğu zaman, bazı hedeflerimiz olduğunda, o hedefe bomba gibi başlamak isteriz. Yani bir gecede yıldız olmak, en iyisini mümkün olan en kısa sürede başarmak istiyoruz. Ancak bu tür işler zaman alır. Zamanla daha iyi hale gelir, ancak kilit nokta mümkün olan en kısa sürede başlamaktır.

Mesela bizim ya da başka birinin hayatını anında değiştirebileceğini düşündüğümüz bir fikrimiz var. Ama o fikri hayata geçirmek için uygun durumlara sahip olmadan üzerinde çalışmaya başlayamayız bir türlü. Daha fazla zaman ve daha fazla kaynak bekleriz. Ve bir gün başkası bu fikir üzerine başarılı olunca pişman oluruz.

Şu ifadeyi çok duyarız, “Benim de aklıma gelmişti ama hayata geçiremedim.”

Bir işi “mükemmel yapacağım” duygusu, genellikle başlamadan önce bizi durdurur. Hedefimize doğru ilk adımı atmadan önce ne kadar zaman harcadığımızı bir süre düşünün. Olan bu. Başlamak üzereydiniz ve sonra bunu daha iyi yapabileceğinizi anladınız. Birkaç gün geçti ve bu fikre olan ilginizi kaybettiniz. Bu bir iş fikri veya hayalinizle ilgili herhangi bir şey olabilir.

Mükemmeli arayın. Bu iyi. İşleri olabildiğince iyi yapmaya çalışın. Sorun değil. Ama yapmayı bırakmayın çünkü mükemmel bir şekilde yapamazsınız. Bir adım atın ve öğrenmeye devam edin. Bunu yaparken mükemmellik yolun sonunda sizi bekliyor olacak.

Mükemmellik yerine sürekli iyileştirme için çabalayın.

Şarkıcı, yazar, ressam veya herhangi bir alanda bir sanatçı olmak istiyorsunuz. Bir etkinliğe katılma ve yeteneğinizi sergileme şansınız olduğunu varsayalım. İyi hazırlanmadığınız bahanesi ile etkinliğe gitmezseniz bu, mükemmelliği beklediğiniz anlamına gelir. Fırsatı kaçırmayın. Taş üstüne taş koymadan binalar inşa edemezsiniz.

Sık sık hayal kırıklığına uğrarız, çünkü biz veya herhangi bir şey beklentilerimizin altında performans gösterir. İşler her zaman bizim istediğimiz doğrultuda gitmeyebilir. Hayat heyecan vericidir çünkü tahmin edilemez. Kalıcı mutluluğun sırrı  yolculuğun tadını çıkarmak ve öğrenmeyi asla bırakmamaktır.

Bu nedenle, mükemmel şarkı söylemiyorsan sorun değil. Mükemmel yemek yapamıyorsan sorun değil. Her şeyde üstün olamayacağımızı kabul etmek akıllıca olacaktır. Hareket etmeye, gelişmeye ve eğlenmeye devam edin.

“Mükemmeli ararsanız asla memnun kalmazsınız.”  Leo Tolstoy

"Arzu Kaymak" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma BeConvert codlio web tasarım ajansı kutrtv ilhan kut kimdir
html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf