takip et takip et takip et
Gündem

23 Ocak 2020 - 290 Okunma

MÜFTÜ BİLGİLİ’DEN 2020 HAC TAKVİMİ AÇIKLAMASI

Hac kuralarının çekilip kayıtların devam ettiği bu günlerde İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili hacı adaylarının merak ettiği konulara ilişkin bilgiler verdi.

Kesin kayıtların 24 Ocak tarihine kadar devam edeceğini belirten Müftü Bilgili, “İlimiz için toplam 730 hac kontenjanı olup bu sayının %60 Diyanet,%40 şirketler tarafından kaydedilecektir.  Kayıt  süresi  sonunda  il  bazında  kontenjanların  dolmaması  halinde,  30 Ocak-07 Şubat 2020 tarihleri arasında konaklama türlerine göre kura sıra numarası gözetilerek kayıt alınabilecektir. Diyanet İşleri Başkanlığı veya acenteye kayıt yaptırdıktan sonra vefat, vazgeçme ve  diğer  nedenlerle  kontenjanlarda  oluşacak  boşluklar,  vize  işlemleri  için  yeterli  sürenin bulunması halinde,  konaklama türlerine göre kura sıra numarası gözetilerek doldurulacak.” dedi.

Ömer Faruk Bilgili, “Kesin  kayıt  hakkı  elde  edenlerden;  sağlık  durumu  ve  yaşlılık  sebebiyle  hacca gidemeyeceğini en az üç doktor imzasını taşıyan rapor (Kanser hastaları için epikriz raporu) ile  belgeleyenlerin  adlarına  vekaleten  hac  yapmak  üzere  kendisi/vasisi/vekili  tarafından noterden  vekaletname  verilen  bir  kişiye,  daha  önce  hacca  gidip  gitmediğine  ve  kura listelerinde olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş altında ve sağlıklı olması koşuluyla, kesin kayıt  hakkı  verilecek,  bu  şekilde  gidişler  arşiv  bilgisi  olarak  değerlendirilmeyecek,  vekâlet verenin ise hac arşiv kaydı tutulmayacak.” şeklinde konuştu.

Diyanet işleri Başkanlığının Hac ücretleri konusunda vatandaşlara taksitlendirme imkanı sunduğunu belirten İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili; “Oda ve otel tercihlerine göre Hacı adaylarımıza farklı fiyatlar çıkmaktadır. Hac ücretinin yarısı kesin kayıt yaptırdıktan sonra 24 Ocak tarihine kadar ödenmesi gerekirken, kalan kısmı ise 28 Şubat ve 31 Mart tarihlerine kadar iki taksit halinde ödenecektir.” dedi.

PASAPORT İŞLEMLERİ

Ömer Faruk Bilgili hacı adaylarının pasaport için 1 Şubattan sonra nüfus müdürlüklerine  müracaat etmelerini ve pasaportun geçerlilik süresinin en az 1 yıllık olması gerektiğini söyledi.

EĞİTİM İŞLEMLERİ

İl Müftüsü Bilgili, hacı adaylarının eğitimleri ilgili de şu bilgileri verdi:

“Hac organizasyonlarımızda  karşılaşılan  problemlerin  büyük  bölümünün,  hac  öncesi yolculara  verilecek  eğitim  seminerleri  ile  ortadan  kaldırılabilecek hususlar olduğu tespit edilmiştir. Bu itibarla hac öncesi eğitim seminerlerine katılımın mümkün olduğunca artırılması ve seminerlerin başarılı bir şekilde icra edilmesi önem arz etmektedir. Ömürlerinde sadece bir defa yaşayacakları bu kutsal yolculuğa onları hazırlamak, gerekli eğitim ve rehberliği sunmak, haccı hayatlarında bir milat haline getirebilmelerine yönelik çalışmalar icra etmek en önemli görevlerimizden birisidir. Bu sebeple; hac öncesi Başkanlık ve Şirketlerle Hacca gidecek tüm hacı adaylarımız için ayrım gözetmeden Hac Hazırlık Kursları düzenlenecektir. Ayrıca, hac yolcularının en yakın cami/Kur’an kursu din görevlisine zimmetlenerek  bu  görevliler vasıtasıyla  Hac Hazırlık Kursları, Tanışma Bilgilendirme Toplantılarına katılımı sağlanacak ve Kur’an’ı Kerim okumasını bilmeyenlere  Kur’an-ı Kerim okuması öğretilerek hac öncesi bu ibadete hazır olmaları sağlanacaktır.”

İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, Bu sene ülkemizden muhtemel hac gidiş ve dönüş tarihlerine ilişkin, “Hac çıkışları 22 Haziran-25 Temmuz 2020 tarihleri arası, hac dönüşleri ise 06 Ağustos-02 Eylül 2020 tarihleri arasında olacaktır.” dedi.


" MÜFTÜ BİLGİLİ’DEN 2020 HAC TAKVİMİ AÇIKLAMASI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere MÜFTÜ BİLGİLİ’DEN 2020 HAC TAKVİMİ AÇIKLAMASI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda MÜFTÜ BİLGİLİ’DEN 2020 HAC TAKVİMİ AÇIKLAMASI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku