takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

24 Eylül 2019 - 14:09:38 - 734 Okunma

MİLLİ VOLEYBOLCUMUZ BURHAN YAMANOĞLU

Ülkemizin voleybol tarihinde Tokat’ımızın önemli bir yeri var. Voleybol Milli Takımımızda Tokat’ımızın yetiştirttiği birçok voleybolcu vardır. Bunlardan en önemlisi de hem Milli Voleybolcu, hem voleybol Milli Takım kaptanlığı ve voleybol Milli Takımımızın Antrenörlüğünü yapmış olan Milli Voleybolcumuz Burhan Yamanoğlu’dur. Kendisi ile bir Tokatlı olarak iftihar ediyoruz. Türk Spor tarihinde Ali yücel, Hüseyin Akbaş, Hasan Sevinç, Turan Şahin vs. gibi dünya ve Olimpiyat Şampiyonluğunu kazanmış olan milli güreşçilerimiz yanı sıra Milli Voleybol takımımızın adını altın harflerle Türk Spor tarihine yazdırmışlardır. İşte bunlardan Milli Voleybolcumuz Burhan Yamanoğlu’dur. Bu millilerimizin en önemlisidir. Ne mutlu Tokat’ımıza diyor bir Tokatlı spor adamı olarak övünüyor, böbürleniyoruz. Tebrikler, tebrikler, tebrikler.

Milli voleybolcumuz Burhan Yamanoğlu’nun, Ercan Süsoy’un arşivinde çok önemli bir yeri vardır. Bu sütunlarda Milli Voleybolcumuzun bilinmeyen önemli yönlerini de belirtmek istedik.

1- Milli Voleybolcumuz Burhan Yamanoğlu ile ilk tanışmamız 1970 yılında Tokatspora teknik direktör olduğum yıllardadır. O zamanlar Dr. Zerki Akengin başkanlığındaki ilk kurulan Tokatspor yönetim kurulunun futbol genel kaptanı Burhan Yamanoğlu idi. Kendisinin ne kadar önemli bir spor adamı olduğunu şahsıma ve tüm Tokatsporlulara davranışları zaman zaman yapmış olduğu önemli tavsiyelerde de anlamış oluyorduk. Hey gidi günler hey.

2- Milli Voleybolcumuz Burhan Yamanoğlu 1950 yıllarında Ankara’da talebe iken ilk Cumhurbaşkanımız Atatürk’ün na’şının yattığı anıt mezar Anıtkabir’in yapılışında çalışmalarda da bulunması her Türk gencine nasip olmamıştır. Bu çok önemli davranışı ile Milli Voleybolcumuz Burhan Yamanoğlu ile Tokatlı olarak kendisi ile gurur duyuyoruz.

3- Milli Voleybolcumuz Burhan Yamanoğlu Tokat’ımızda spor dalında yapmış olduğu çeşitli görevlerin yanı sıra Ankara Veteriner Fakültesinde mezun olduğunda bu alanda da Tokat’ımıza Veteriner Doktor Burhan Yamanoğlu olarak yaptığı hizmetleri de burada belirtmeden geçemiyoruz. Bu alanda tüm yeniliklerin bu işle uğraşan esnaflarımıza aktarması bu anlamda çok önemlidir.

4- Ercan Süsoy olarak Voleybol branşı ile acaba ne kadar alakası vardır diyenlere bilgileri olsun diye şahsımın GOP Lisesinde talebe iken futbol takımında oynadığım yıllarda okulumuzun voleybol takımında da yer aldığını, voleybol takımlarının o zamanki taktikleri 3 kütör, 3 pasör dönmeli şeklinde uygulanıyordu. Ömer Dedeoğlu, Emre Mütevellioğlu, Tekin Gürgenç, Sedat Füsunoğlu, beden eğitimi öğretmeni kemal Alpan’ın yer aldığı voleybol takımımızda Ercan Süsoy Kemal Hocanın pasörü olarak yer alıyordu. O yıllarda okullar arası yapılan müsabakalarda bir günde sabahleyin voleybol, basketbol, öğleden sonra futbol maçları yapılırdı. Ercan Süsoy olarak okul futbol takımının oyun kurucu niteliğinde 10 numarası, voleybol takımımızın Kemal Alpan’ın pasörü basketbol takımımızın da oyuna sonradan giren yedek basketbolcusu olarak yer alıyorduk. Hülasa olarak Milli Voleybolcumuz Burhan Yamanoğlu anısına düzenlenen bu etkinliği ilimizin M.H.K Üyesi hemşerimiz İbrahim Tarun ilimizin Voleybol etkinliklerinin öncüsü voleybolcu Vasfi Beyazıtoğlu önderliğinde düzenlenen bu etkinlik bundan sonra da diğer etkinliklerin düzenlenmesi temennisi ile başta eski Milli Voleybolcularımız, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Cemil Çağlar, DİMES’imizin Müdürü Ali Rıza Diren, Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu, Valimiz Ozan Balcı’nın düzenlediği Spor Tokat madalyaları tüm sporculara dağıtılması için Sayın Valimize etkinliğe katılan tüm voleybolcularımıza ve Tokatlı eski voleybolcularımıza bir spor adamı olarak teşekkür ediyorum. Milli Voleybolcumuz Burhan Yamanoğlu’na uzun ömürler diler, bu güzel anılarla dolu toplantıların bundan sonra da düzenlenmesini ve toplantıya iştirak eden iştirakçileri tüm Tokat Spor camiası adına kutluyor teşekkür ediyoruz.

"Ercan Süsoy" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku