takip et takip et takip et
Almus

19 Ağustos 2019 - 66 Okunma

MİLLETVEKİLİ BULUT OBALARI GEZDİ

Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Almus yaylalarında oba kültürünü sürdüren vatandaşlarla görüştü, sohbet etti.

Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Almus yaylalarında oba kültürünü sürdüren vatandaşlarla görüştü, sohbet etti.

Türk kültürünün önemli bir parçası olan obaya çıkma kültürünü sürdüren Almuslular karşılarında Tokat milletvekilini görünce şaşırdılar. Yücel Bulut, Tokat’ın Almus ilçesine bağlı yaylalarda oba kuran vatandaşlarla sohbet etti, sorunları olup olmadığını sordu. Keyifli anların yaşandığı sohbette yaylada bulunmanın önemine vurgu yapıldı.

Yücel Bulut yaptığı açıklamada, “Eski Türklerden başlayarak bugün hala Orta Asya’nın ve Anadolu’nun birçok yerinde bir yaşam tarzı olan konar-göçerlik ve çadır geleneği devam etmektedir. Türkler, konar-göçerliğin belli başlı gereklilikleri ve sabit bir mekânlarının bulunmaması nedeniyle kolay nakledilen, çabuk kurulabilen barınaklara ihtiyaç duymuşlar ve şartlara en uygun çadırları kullanmışlardır. Yaşam koşulları, iklim şartları ve çeşitli ihtiyaçlar ise farklı tiplerde ve boylarda çadırların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bugünkü burada gördüğümüz oba, konargöçerliğin geride kalan küçük bir örneği diyebiliriz. Yazın yaylaya çıkan hemşerilerimiz küçük küçük obalar kurmaya devam etmektedir. Bu kardeşlerimizin varsa sorunlarını çözmek de bize düşer” ifadelerini kullandı.

Oba ziyaretinde MHP Tokat Merkez İlçe Başkanı Mustafa İpek de hazır bulundu.


" MİLLETVEKİLİ BULUT OBALARI GEZDİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere MİLLETVEKİLİ BULUT OBALARI GEZDİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda MİLLETVEKİLİ BULUT OBALARI GEZDİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku