takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

28 Nisan 2014 - 07:41:29 - 20 Okunma

Milletin Kararına saygılı olmak lazım

30 Mart 2014 mahalli idareler seçimleri geride kaldı. Siyasi partiler özellikle parti genel başkanları yoğun ve yorucu bir seçim çalışması yaptılar meydan meydan dolaştılar ve hepsine de halk meydanları doldurdu ve alkışladı. Siyasi parti genel başkanları birbirlerini acımasızca ağır dille suçladılar.

                Yorucu bir seçim çalışmasından sonra Demokrasiye aşık yüce Türk milleti hepsini dinledi kararını verdi ve 30 Mart günü  sandığa koştu oyunu kullandı ve kutsal görevini yaptı. Yine birinci Parti AKP dedi.

                Seçimlere şaibe karıştığı hemen hemen her parti tarafından dile getirildi ve birçok yerde yoğun itirazlar oldu. Bunların başında başkent Ankara oldu. Bazı yerlerde seçimleri iptal oldu. Yüksek seçim kurulu iki ili Ağrı ve Yalova’yı iptal etti.

              AKP’nin Türkiye genelinde İl Genel Meclisi oyları % 45 ve 48 il belediyesi ile birinci parti. CHP’nin İl Genel  Meclisi  oyları ise % 27 ve % 13 il belediyesi ikinci parti MHP’nin İl Genel Meclisi oyları % 15 ve % 8 belediye İl Başkanlığı aldığı görülmüştür. Her Partinin oylarında ki küsüratları belirtmedim. Ayrıca BDP Güney Doğu illerinde 10 ilin belediyesini kazanmış .

                Şimdi Tokat mahalli seçimlerinden bahsetmek istiyorum. Tokat Merkez İl Belediye Başkanlığına Tokat’ın yetiştirdiği öz evlatlarından, iki genç AK Partiden Av. Eyüp Eroğlu, MHP’den Hüseyin Erkan İkikat aday olmuşlar. Tokat halkı da iki adayı da olumlu karşılamıştı, ufak tefek siyasetin cilveleri istisna iki evladımızda birbirlerini fazla kırıcı olmadan centilmence hoşgörü içinde seçim kampanyası yürütmüşler ve Tokat halkı 30 Mart’ta Demokrasi demiş oyunu kullanmış ve AK Partili Av. Eroğlu’nu Tokat Belediye Başkanlığına seçmiştir. Tokat Merkez Belediye Başkanlığı asla bir sürpriz değil beklenen bir sunuçtur. Ama 11 ilçeyi de hepsini AKP’nin alışı MHP için ve kamu oyunca 5 veya 6 ilçeyi MHP’nin kaybı büyük şok ve sürpriz olmuştur.

                Gelelim MHP”nin merkez belediye başkan adayı Hüseyin Erkan İkikat’ın planlı programlı gecesini gündüzünü ekleyerek yoğun bir çalışma ve partiye kazandığı bir hanımefendi ordusuyla seçim çalışmasını aralıksız üç ay sürdürerek MHP’nin oylarını üç katına çıkararak % 39 oranla 31.650 oy almayı başarmıştır. Siyasette kazanmakta kaybetmekte vardır. 2015’de milletvekili seçimleri yapılacağını unutmamak lazımdır.

                Bir konuya da açıklık getirmek gazeteciliğin görevidir. Halk arasında MHP adayına CHP’nin oy verdiği yaygın eskiye bakarsanız 2009’da CHP Belediye Başkanlığında 7200 oy almış,  30 Mart 2014 seçimlerinde ise CHP 4200 oy almış yani sonuca bakarsak CHP’liler MHP başkan adayına ancak üç veya dört bin civarında oy vermiş görünüyor.

                Sonuçta  AK Partinin adayı olan Av. Eyüp Eroğlu da başarılı bir siyaset yürüterek il başkanlığı döneminde çalışmalarının meyvesini toplamış Tokat’ın merkez dahil 12 ilçesinde AKP kazanmıştır. Ayrıca geçen döneme göre Tokat merkezde de AKP  oyların da artış olmuştur. AKP Tokat genelinde il genel meclis oy oranı % 50,32’dir. Av. Eyüp Eroğlu ise % 52,02 oranla 41,390 oy alarak Tokat belediye başkanlığına seçilmiş göreve başladığı günden itibaren yakasındaki parti rozetini çıkararak tüm Tokat’lıların belediye başkanı olarak ekibiyle birlikte yoğun çalışmalarına başlamıştır. Kendisini ve ekibini tebrik ediyor başarılar dilerken Tokat için her hayırlı çalışmalarında yardımcı olacağımı, bir eksiğini görürsek Demokratik hakkımızı kullanarak hoşgörü içinde bir evladımız olarak uyaracağımı ifade etmek isterim.

                Türkiye Cumhuriyeti Devleti Demokratik, laik sosyal bir hukuk devletidir. 1946 yılından beri çok partili rejimle yani seçimle işbaşına gelenlerle idare edilmekteyiz işte bunun adı Demokrasi ve Cumhuriyettir. 2002 yılından bu yana AKP her girdiği seçimden birinci parti olarak seçimleri kazanmış ve tek başına iktidar olmuş ve milletin oylarıyla 12 yıldır iş başındadır. Demokrasilerde seçim ve Türk milletinin hür oyları geçerlidir. Tabii seçilenlerde Anayasaya dayalı yasalara saygılı ülkeyi idare ederler.

                Demokratik ülkelerde seçim biter. İktidar muhalefete, muhalefet iktidara saygılı olur. Bizde böyle mi?

                Ben bütün seçimlere ve 30 Mart 2014 seçimlerine milletin hür Demokratik kararına sonuna kadar saygılıyım. Herkes te oy verelim vermeyelim sonuca razı olup iktidara karşı hoşgörülü ve yapıcı olunmalıdır. İktidarda muhalefete saygılı olmalı, İktidar AKP yani Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan partisine oy verenlerin değil. 76 milyon vatandaşın hükümeti ve başbakanı olduğu şuuru içerisinde olması lazımdır.

                2014 Ağustos ayı içinde ilk defa halk tarafından Cumhurbaşkanı seçilecek yani Milletin ve Devletin başı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin başkomutanını bizler yani Türk milleti seçecek. Tabi bu oy tablosu içinden % 45, % 27, % 15 belirleyecek bakalım talih kuşu kimin başına konacak şimdiden Allah hayırlı etsin. 30 Mart mahalli seçiminde siyasi partilerin aldıkları kesin oylar ise şöyledir. AKP 20.540.958 CHP 12.546.714, MHP 6.871.169, BDP 1.887.184 oy almışlardır.

 

                Ayrıca 51 ilin il genel meclisi seçimlerinde siyasi partilere oy dağılımı oranı ise AKP % 45.4, MHP 20.6, CHP % 16.8 oranlarında oy almışlardır.

"Mehmet Camgözoğlu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku