takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

30 Ocak 2020 - 10:19:11 - 319 Okunma

MİHENK TAŞI

Bir şehrin kimliği; tarihi, kültürü, sosyolojik yapısıyla, meydanları, binaları, dağları, ovaları, akarsularıyla, iklimiyle, coğrafi yapısının insan karakterine yansımasıyla oluşur. Ve her şehrin kendisine has bir ruhu vardır. İşte bu şehrin mihenk taşlarından biriside 1942 yılında Atatürk’ün talimatıyla kurulan, Anadolu’daki kız çocuklarının eğitimini üstlenen ilk kız meslek liselerinden birisi olan bu okul bu şehrin mihenk taşıdır. Her bireyinde bir hatırası olan bir değer olarak karşımızda duruyor. Anadolu’nun mayası olan bu toprakların üzerinde inşa edilen her okul çok kıymetli ve insanlığın aydınlanması için çaba harcayan öğretmenlerimiz çok çok değerlidir. Birçok değerin yetişmesine vesile olan 78 yıllık köklü okullarımızdan Kız meslek lisesinin yıkılmaması, başka bir yere taşınıp yine varlığını devam ettirmesi en büyük temennimizdir.  Bu okuldan mezun olanların okul hakkındaki düşüncelerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Ben, Ayşegül kumral ( Polat) 1982 yılında tokat kız meslek lisesi adıyla mezun olduğum okulumda, nice mezunlar gibi nice güzel anılarım var. bunlar sadece anı değil elbette: bilgi, tecrübe, kazanım … Bu günkü beni ben yapan çok önemli kilometre taşlarım okulumun bana silinmez hatırasıdır. 1982 de bahçeye dıktığım sedir fidanı 38 yıllık  vefalı şahidimdir. vefa önemlidir: öğretene vefa, öğrenilene vefa. öğretim mekanına vefa… yenilenmek de gerekir, eskiyi rencide etmeden hâlâ toplumumuza  nice değerler kazandıran mekanlara zarar vermeden daha eski bir tarihi yasatmaya çalışırken 78 yıllık ıhtılar bir delikanlı gibi canla basla evlat yetiştiren okulumuza kasdetmeden…Çare elbette bulunur. geçmişin değeriyle bu günün değerini buluşturalım. Dünü diriltirken bu günü öldürmeyelim. gelecek nesillerimize, dününü geri vermenin bedeli bu günü almak olmamalı…”

Alanya 15 Temmuz Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmeni- Yazar Ayşegül Kumral

OKULUMU NEDEN YIKIYORSUNUZ???

Orası bizim hayallerimiz. bizi biz yapan  ülkemize  devletimize  sahip çıkan  sağlam nesiller yetiştiren meslek sahibi yapan onca genç yetiştirmiş bir okuldur! sağlam temeller üzerine kurulan eğitimle yıllarca dikiş nakış ve diğer branşlarıyla adını altın harflerle yazdıran bu okulumuzun aynı kalması dileğiyle  tokat şehr-i  içinde bir meşâle gibi  eğitimine  devam etmesi  tüm tokatlıların olduğu gibi okuyan mezun olanlarında gururudur! Geleceğin insanları içinde önemli bir yeri olup okulumuz yerinde kalmalı kaliteli eğitim vermeye devam etmelidir. yarım asrı geçen Tokat’ın annelerini gelecek için yetiştiren bir öğretim ve eğitim kurumu korunmalı Tokat’ın kimliğini önemsemelidirler!

hangimizin evinde okulunda okumayan akşam sanat dediğimiz bölümünde eğitim ve öğrenim görmeyen olmamıştır???

dokunmayın okuluma !!!

okulumuza !!!

78 yılı okuldan mezun olan

SÜREYYA KAYA

(Karaca kız şair)

Gelen mesajları paylaşmaya devam edeceğiz. Teşekkürler güzelliklerde buluşmak dileği ile

"Ayla Bağ" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku