Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,30 -0,16%
Çeyrek Altın 1.932,00 -0,31%
Bitcoin 434142 0.89734%
Ethereum 29677 0.44193%
Yarım Altın 3.864,00 -0,31%
Tam Altın 7.655,54 -0,47%
Mevsiminde Karadut Yemek Ne Gibi Fayda Sağlar ?

Mevsiminde Karadut Yemek Ne Gibi Fayda Sağlar ?

ABONE OL
31 Aralık 2022, 12:41:54

Her yerde yetişen bu güzelim dut türü, eşkimsi bir tada sahiptir. Karadutun faydaları saymakla bitmez. Bilinen en önemli faydası ise ağız yaralarını çok kısa sürede yok etmesidir. Ayrıca kara dut yemek için ağacına gittiğinizde kesinlikle eski elbiselerinizi giymelisiniz. Çünkü karadutun lekesi çıkmamaktadır.Eskiden, eşkili yemekler yapılmadan önce içerisine birkaç adet karadut karıştırılıp tatlandırılırdı. Şimdilerde nar ekşisi kullansakta halen geleneği sürdüren köylüler var. Karadut, antioksidan bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu zenginliğin yanında bolca vitamin ve mineral barındırmaktadır. Başlıca vitaminler C, E ve K olmak üzere ayrıca bakır, demir, karoten, magnezyum, mangan, selenyum ve çinko bakımından oldukça zengindir.

Karadut Kurusu Faydalımı ?

Karadut hem kurusu, hem mevsiminde tazesi hemde suyu oldukça faydalıdır. İçlerinde en faydalısı hangisi diye soracak olursanız tabiki mevsiminde taze tüketeceğiniz karadut daha faydalıdır.

Karadutun İnsan Vücuduna Faydaları

Yukarıda da belirttiğimiz üzere vitamin ve mineral bakımından çokca zengindir.Ağız yaralarına birebirdir ve dudak uçuğu gibi problemleri kısa sürede ortadan kaldırır.Sindirimi rahatlatır, vücuda hafifleme hissiyatı sağlar.Cilt yaralarına ve ciltteki yaşlılık belirtilerini yavaş yavaş ortadan kaldırır.İçerdiği karoten sayesinde tırnak ve saç gibi karoten ile beslenen parçalarımızı onarır ve iyileştirir.İçerdiği ellagiç maddesi anti-kanser maddelerden biridir ve kanserle savaşmaktadır.Potasyum zengini Karadut, kan şekerini düzenler ve diyabete iyi gelir.Kabızlık problemi yaşıyanlar için sindirimi düzenlediği için bu problemi ortadan kaldırmaya fayda sağlar.Hücre bölünmesini hızlandırdığı için ölü derilerin atılması ve zindelik sağlamaktadır.Şeker hastasıysanız ve karaduta karşı bir alerjiniz varsa lütfen doktorunuza danışmadan bu besini tüketmeyin. Kararında tüketmek en fazla faydayı sağlamaktadır. Her ne kadar faydalı olarak adlandırsakta, bir besini olması gerekenden fazla tüketmek vücudunuza fayda değil zarar verecektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments