Dolar 27,5057 0.16%
Euro 28,7998 0%
Gram Altın 1.607,42 -0,36%
Çeyrek Altın 2.736,00 -0,36%
Yarım Altın 5.472,00 -0,36%
Tam Altın 10.860,62 -0,75%
Merkez Bankası’ndan kur korumalı mevduat için yeni karar

Merkez Bankası’ndan kur korumalı mevduat için yeni karar

ABONE OL
01 Haziran 2023, 13:50:33

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kur korumalı mevduat uygulamasına yönelik yeni bir karar aldı. Bankalara gönderilen yazıda, kur korumalı mevduat hesaplarına önden prim ödemesi yapılmaması istendi. KKM hesaplarının açılması ya da yenilenmesi durumunda prim ödemeleri vade sonunda yapılacak ve TL olarak ödenecek.

TCMB’nin bankalara gönderdiği yazıda, “1 Haziran 2023 tarihinden itibaren açılacak/yenilenecek hesaplara kur farkı üzerine ek menfaat/getiri adı altında yapılacak ilave her türlü ödemenin vade sonunda hesaplamaya dahil edilmesi ve tarafımıza bildirilmesi gerektiği; bankaların kur farkı ödemelerinin faiz ve ek menfaat/getiri toplamı üzerinden yapılması gerektiği” belirtildi. Ayrıca, açılacak ya da yenilenecek hesaplarda ek menfaat/getirinin Türk Lirası cinsinden verilmesi ve vade sonunda ödenmesi gerektiği ifade edildi.

Haberin kaynağına dair bilgi verilmedi. Ancak, bankaların 1 Haziran’dan itibaren uygulayacakları yeni kur korumalı mevduat hesabı politikalarıyla ilgili bilgilendirici bir yazı olduğu anlaşılıyor.

Dolar kuru ve altın fiyatlarının hızlı bir şekilde değiştiği bir dönemde, bu politikanın bankaların faiz hesaplamalarını nasıl etkileyeceği merak konusu olabilir. Ancak, haberde bu konuya dair bir açıklama yapılmadı.

Özetle, TCMB’nin bankalara gönderdiği yeni kur korumalı mevduat hesabı politikalarıyla ilgili bir yazı yayımlandı. Bu politikaların detayları haberde verildi ve kaynak bilgisi paylaşılmadı.

DİKKAT!  Sivas Katliamı Torbalı'da Anıldı
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments