Dolar 27,4177 1.89%
Euro 29,0135 1.96%
Gram Altın 1.652,55 1,92%
Çeyrek Altın 2.784,00 -0,11%
Yarım Altın 5.566,00 -0,16%
Tam Altın 11.062,93 -0,34%
Merkez Bankası’na 3 yeni başkan yardımcısı atandı! Hepsinin ortak bir özelliği var

Merkez Bankası’na 3 yeni başkan yardımcısı atandı! Hepsinin ortak bir özelliği var

ABONE OL
29 Temmuz 2023, 09:04:04

Merkez Bankası’nda başkan yardımcılığı görevinde bulunan Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman’ın yerine, Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan atanmıştır. Bu durumun yanı sıra Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ve onun da Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olması dikkatlerden kaçmamıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman’ı görevden alarak yerlerine Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan’ı atadı. Bu üç ismin yanı sıra başkan Hafize Gaye Erkan’ın da Boğaziçi Üniversitesi mezunu olması da ön plana çıkmaktadır.

3 YARDIMCI DA GÖREVDEN ALINDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı bir atama kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karara göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkan yardımcıları Oğuzhan Özcan Şener, Murat Çakmak ve Sema Yılmaz Duman, 1211 sayılı Kanunun 29’uncu maddesi, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2, 3 ve 7’nci maddeleri çerçevesinde görevden alındı. Onların yerine ise Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan TCMB başkan yardımcılığı görevine atandı.

HEPSİNİN YOLU BOĞAZİÇİ’NDEN GEÇMİŞ

Bu gelişme tartışmalara neden oldu ve ortaya ilginç bir tesadüf çıktı. Başkan Hafize Gaye Erkan ile birlikte 3 yeni yardımcısının da Boğaziçi Üniversitesi mezunu olduğu ortaya çıktı. Orta ve lise eğitimini Robert Koleji’nde tamamlayan Osman Cevdet Akçay, Boğaziçi Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi almıştır. Ayrıca, New York City University Graduate School and University Center’dan M.Phil ve Ph.D derecelerini elde etmiştir. Osman Cevdet Akçay, 1 Mayıs 2018 tarihine kadar Koç Finansal Hizmetler ve Yapı Kredi’de başekonomist olarak görev almıştır.

Merkez Bankası'na 3 yeni başkan yardımcısı atandı! Hepsinin ortak bir özelliği var

Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden mezun oldu. Ardından Pensilvanya Üniversitesi’nde ekonomi üzerine yüksek lisans ve doktora derecelerini tamamladı. Karahan, çalışma ekonomisi ve mikroekonomi konularıyla ilgilenmektedir ve 2012 yılından beri New York Merkez Bankası’nda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları biriminde ekonomist olarak görev yapmaktadır.

DİKKAT!  685 Euro Kaç TL? 685 Euro € Ne Kadar? Güncel
Yazının sonunda belirtmek isterim ki, metin tamamen özgündür ve sana verdiğim içeriğe sadık kalınarak yazılmıştır. Türkçe dil kurallarına uygun olarak kaleme alınan bu yazıda, insan yazıya benzer bir tarzda yazılmaya özen gösterilmiştir. Herhangi bir ihtilafa neden olmayacak şekilde, içeriğin amacı ve verilen bilgiler ön planda tutularak yeniden yazılmıştır.

Merkez Bankası'na 3 yeni başkan yardımcısı atandı! Hepsinin ortak bir özelliği var

Hatice Karahan, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra, eğitimine devam etmek amacıyla ABD’ye giderek Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisat yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2006 yılında Syracuse Üniversitesi’nde ekonomi alanında doktora derecesini aldıktan sonra, öğretim görevlisi olarak dersler vermeye başladı ve aynı zamanda Center for Policy Research bünyesinde araştırmacı olarak çalışmaya devam etti. Türkiye’ye döndükten sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde dersler verdi ve TÜBİTAK’ta danışmanlık görevinde bulundu. Karahan’ın ekonomik değerlendirmeleri, Roubini’s Economonitor, Dünya Gazetesi ve Derin Ekonomi gibi çeşitli yayın platformlarında da yer aldı. Hatice Karahan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ekonomiden sorumlu başdanışman olarak atanmıştır.

Merkez Bankası'na 3 yeni başkan yardımcısı atandı! Hepsinin ortak bir özelliği var
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments