Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.312,76 -0,73%
Çeyrek Altın 2.258,00 -1,40%
Yarım Altın 4.502,00 -1,40%
Tam Altın 8.887,63 -0,70%
Menenjit Nedir? Menenjit Türleri, Belirtileri, Nedenleri, Aşısı ve Tedavisi

Menenjit Nedir? Menenjit Türleri, Belirtileri, Nedenleri, Aşısı ve Tedavisi

ABONE OL
10 Mayıs 2023, 03:03:36

Menenjit, beyin zarlarının iltihaplanmasıdır ve ciddi bir enfeksiyondur. Bu hastalık, birçok farklı bakteri, virüs, mantar ve parazitlerden kaynaklanabilir ve yaşına, sağlık durumuna ve diğer faktörlere göre farklı türleri vardır. Menenjitin belirtileri arasında yüksek ateş, baş ağrısı, boyun sertliği, kusma, bulantı, halsizlik ve bilinç değişikliği yer alır.

Menenjitin nedenleri arasında enfeksiyonların yanı sıra bağışıklık sistemi sorunları da yer almaktadır. Bununla birlikte, menenjiti önlemek için gerekli aşılar mevcuttur. BCG, Hib, pnömokok ve meningokok aşıları bu hastalığı önlemek için kullanılabilir. Tedavisi ise, hastalığın nedenine bağlı olarak değişebilir. Antibiyotik veya antiviral ilaçlar, durumu hafifletmek için kullanılabilir.

Menenjit özellikle çocuklar ve yaşlılar için ciddi bir sağlık riskidir, bu nedenle kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırın ve gerekli aşıları yaptırın.
Menenjit: Tanımlama ve Türleri

Bu makale, tıbbi doğruluk ve güvenilirlik açısından kontrol edilmiş ve Medikal Rehber İçerik Politikası’na uygun olarak hazırlanmıştır.

Menenjit, meninkslerin iltihaplanması veya şişmesi olarak tanımlanır. Meninksler, beyni ve omurili

DİKKAT!  SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN SEPSİS AÇIKLAMASI
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments