takip et takip et takip et
Gündem

8 Temmuz 2020 - 363 Okunma

“MEMUR MAAŞLARI YİNE ENFLASYON ALTINDA KALDI”

Abone Ol

KAMU İŞVERENİNİN TAHMİNİ TUTMADI

Memur-Sen Tokat İl Temsilcisi Suat Mantar toplu sözleşme masasında talep edilen oranları yüksek bulup düşük oranda zam yapılan memur maaşlarının yine enflasyon altında kaldığını ve fark ödeneceğini açıkladı.

TÜİK’in açıkladığı son rakamlara göre kamu görevlileri bu aydan itibaren %1,75 oranında enflasyon farkı ile birlikte maaşlarını %5,75 zamlı alacaklar. Konuyla ilgili açıklama yapan Suat Mantar enflasyon farkı konusunda haklı olduklarının ortaya çıktığını söyledi.

TÜİK, kamu görevlileri ve emeklilerinin merakla beklediği enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Haziran ayı enflasyonu %1,13 olarak belirlendi. Yılın ilk yarısındaki enflasyon rakamı %5,75 olurken, yıllık bazda %12,62 oldu.

Kamu görevlilerinin maaşlarının 1.75 oranında eridiğini gösteren rakamlara ilişkin değerlendirmede bulunan Memur-Sen İl Temsilci Mantar, enflasyonun altında kalan maaşlara ve enflasyon farkı zammı alınması ile ilgili zamanında dikkat çekip teklif ettiklerini ve tepki gösterdiklerini hatırlatarak “Keşke yanılsaydık.” dedi.

GELECEK DÖNEMDE YAPILACAK TOPLU SÖZLEŞMELER İÇİN ÇAĞRI

Kamu işvereni ve hakem heyetinin 2020 için 4+4 oranındaki teklifini hatırlatan Mantar, “Biz de hem adaletsiz hem de yanlış demiştik. Yine haklı çıktık. TÜİK bizi doğruladı, ilk altı ayda yine enflasyon farkı vermek zorunda kalındı. TÜİK’in enflasyon verileri Memur-Sen’in tespitlerini doğruluyor, kamu işvereninin tahmin ve hedeflerini yanlışlıyor. Her 6 ayda bir yaşanan bu tablo, son bulsun istedik. Zam, enflasyon değil, imzalarımızla belirlensin teklifini getirdik; reddedildi ve yine enflasyona yenildi” ifadelerini kullandı.

Enflasyon farkının; masasındaki tekliflerin reddedilmesinin, yasadaki eksikliklerde direnilmesinin, tahmin konusunda da Memur-Sen’e kulak verilmemesinin sonucu olduğunu vurgulayan Mantar, bunun maaşlara yansıması yönüyle de Memur-Sen kazanımı olduğunu belirtti.

Gelecek dönemde yapılacak Toplu sözleşmeler için de çağrıda bulunan Mantar, “Biz enflasyonun düşmesini ve enflasyon farkı yerine masada iki tarafın uzlaşmasıyla zam oranının gerçek veriler üzerinden belirlenmesini istiyor, Türkiye’nin kamudan sektöre,milletten Devlete, ortak akılla,adil paylaşımla enflasyonu yeneceğine dair güvenimizi devam ettiriyoruz. Kamu görevlilerinin maaşlarına enflasyon farkı kaynaklı zam 15 Temmuz maaşlarıyla birlikte yansıyacaktır. Mücadelemiz ve temennimiz enflasyon farkı verilen değil, enflasyonu eriten ve yenen maaş ve gelir düzeyinin herkes için cari olduğu güçlü ekonomi ve büyük Türkiye’dir” ifadelerini kullandı.


" “MEMUR MAAŞLARI YİNE ENFLASYON ALTINDA KALDI” konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere “MEMUR MAAŞLARI YİNE ENFLASYON ALTINDA KALDI” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda “MEMUR MAAŞLARI YİNE ENFLASYON ALTINDA KALDI” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku