takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

11 Eylül 2019 - 09:54:48 - 472 Okunma

Mekke’nin ve Medine’nin İşçiliğini Fakir Müslüman Ülke Vatandaşları Yapıyor

Mekke şehri özellikle hac döneminde Arapların yaşamadığı, hac zamanı mesire yerlerine çıktığı, Kâbe ve çevresini otellerin kapladığı bir şehir. Üretimin olmadığı sadece hizmet sektörünün hâkim olduğu bir şehir. Öz nüfusunun elli katı, belki de yüz katı nüfusa ulaştığı 50 günlük dönem(hac dönemi) ve yaklaşık 20 katına ulaştığı umre dönemleri. Bunların konaklama, yiyip içme, ulaşım, temizlik ve Kâbe’nin bakımı vs. hizmetlerinin görülmesi gerekiyor. Arap bu hizmetleri yapmaz, başkasına yaptırır. Dolayısıyla Mekke ve Medine’de hizmet sektörünün patronları Arap kraliyet ailesi elemanları, hizmet sektörünün çalışan elemanları bizdeki gibi şirket elemanları pozisyonunda, onlara benzer şekilde çalışan fakir ülkelerin 18-30 yaş arası gençleridir. Temizlik işçileri, otobüs ve taksi şoförleri, otel görevlileri, Kâbe’nin her türlü işini yürütenler bu gençlerdir. Kimisi iç savaştan kaçmış, kimisi normal savaştan kaçmış, işsizlik ve kuraklığın hüküm sürdüğü ülke gençleri. Hiçbir sosyal güvencenin olmadığı ortamda, mesai mefhumunun olmadığı zor şartlarda çalışan (kimisi günde 14 saat), dayakla görevi hatırlatılan, her an kovulabilecek ve hac mevsimi bitince çoğunun işine son verilecek Müslüman gençler. Her yerde karşımıza çıkan bu gençlerle bakışıyor, hallerinden anlıyor, ama bir şey yapamıyorsun. Sadece sadaka verebiliyorsun. O da ne kadarına.

Bu çocuklar her ne kadar zor koşullarda çalışsalar da hallerinden memnunlar, geldikleri ortamı düşündüklerinde şükrediyorlar. Çünkü kendi ülkelerinde bu ortamı ve bu imkânı bulamıyorlar. Mesela Suriye’nin durumu. Bir yerde ölüm var, diğer yerde zor şartlarda yaşamak. Elbette yaşamayı seçersiniz. Mesela bir Sudanlı şoför El Beşir’e ateş püskürüyor, aynı şekilde Beşer Esed’e veryansın yapıyorlar… Evet, çalışanların kimi Hindu, kimi Sudan’lı, kimi Pakistanlı, kimi Mısırlı, kimi Afgan. Ama tümünün ortak yanı Müslüman olmaları ve Müslüman bir ülkede köle gibi çalıştırılmaları.

Kendileriyle iki kelam edebiliyor, selamlaşabiliyoruz. Bazılarıyla bakışlarla anlaşıyoruz. Bazılarıyla “Google çeviri”yi kullanarak birazcık iletişim kurabiliyoruz. Arapça bilen bir Türk hoca varsa onun aracılığıyla biraz sohbet edebiliyoruz. Pakistan ve Sudan’lılar başta olmak üzere Türk hacılarını ve Türkiye’yi çok seviyorlar; “Türki, Türki maşallah” diye söylüyorlar. Bunda hem Türkiyr’nin normal tutumu hem de en çok sadakayı Türklerin vermesi etkili oluyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi otellerde görevli (yemekhane ve kat görevlileri gibi) kişilere sadaka verilebileceğini diyanet görevlilerinden öğrendim. Bu hem sadaka, hem gönül alma, hem de otel ve diğer yerlerde Türk hacılarına daha yakın davranmalarına, ülkemizin imajının daha üst düzeyde olmasına neden olur diye düşünüyorum. Söylemek istediğim şey şu: Hacca gelirken 200-300 TL’lk bir meblağı bunun için ayırmak, bu tür yardım yapabilecek komşu ve dostlardan emanet para getirme, yazma-eşarp ve tişört gibi giyecek eşyası getirmek çok makbule geçecek bir şey olur. Ayrıca otellerde dağıtılan kumanyaları (süt, meyve suyu, fındık vs) israf etmemek adına Kabe’ye götürüp onlara dağıtmak çok hoşlarına giden bir tutum oluyor. Buna hacılarımız dikkat ederlerse çok büyük iyilik yapmış olurlar diye düşünüyorum.

Hacılık sadece bireysel ve kendin için yapılan umre ve tavaf ibadetlerinden ibaret değildir. Bu tür konulara eğilmek, ümmet için dua ederken ihtiyaç sahiplerine de yardımcı olmaktır, aynı zamanda. Allah hacda ve normal yaşantımızda yaptığımız tüm dua, hayır hasenat ve ibadetlerimizi kabul, hacca gidenlerin haccını mebrur eylesin.

Dipnot: (Hocama sordum, bunlara sadaka verilir mi diye. Verilir deyince memlekette ailemi ve dostlarımı aradım. Kabede sadaka vermek isteyenler miktarını da bildirsin dedim. Toplamda 1000 TL tutarında sadaka vermek isteyenler çıktı. Diyanet aracılığı ve Vakıfbank ile 1000 TL hesabıma yatırdı komşum. O parayı herkesin adına niyet ederek, ecrini Allah’tan isteyerek 5’er riyal olarak dağıttım. 200 kişi nasiplendi. Ancak bunun da simsarları oluştu Kâbe’de. Dikkatli olmak lazım. Kâbe’nin temizliğine biraz daha riayet etsinler, zevkle yapsınlar diye düşündüğüm bir sadaka şekli olduğu için yaptım)

İsmet YALÇINKAYA

"İsmet Yalçınkaya" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku