takip et takip et takip et
Gündem

17 Aralık 2019 - 380 Okunma

MEHMET AKİF ERSOY’U NİÇİN UNUTMUYORUZ?

Abone Ol

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Mehmet Akif Ersoy’u Niçin Unutmuyoruz?” konulu konferans gerçekleştirildi.

15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Şehitler Salonunda düzenlenen konferansa TOGÜ Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Gökçe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özbay, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Önal, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Doğan Yıldız ve Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Gökçe’nin yaptığı açılış konuşmaları sonrasında, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karataş “Mehmet Akif Ersoy’u Niçin Unutmuyoruz?” konulu konferansını verdi. Konferansta Prof. Dr. Karataş, Mehmet Akif’in hayatını, kitaplarını, yaşam tarzını anlattı. Prof. Dr. Turan Karataş, “Akif bir Kur’an şairidir. Kur’an-ı Kerimdeki ayetlerden ilham alarak şiirlerini yazmıştır. Bir insan düşünün ki tertemiz bir iman, derin bir vicdan, kuvvetli bir hukuk coşkun bir lisana sahiptir. Bir ömür düşünün ki ümit, iman ve isyan bölgelerinde dolaşmış, sadelik ve teslimiyetle hayatı yaşamış. Bir şahsiyet düşünün ki şiddet dolu bir bakış, hayâ dolu bir çehre, iman dolu bir sineyle yaşamış. Bir şair düşünün ki şiirini iman dolu haykırışla söylemiş. İçinde yaşadığı toplumun sefaletlerini dile getirmiş olsun. İşte bu meziyetleri şahsına toplamış, 83 senedir gönüllerde yaşayan bir şahsiyettir Mehmet Akif.” dedi.

Konferans sonrasında Prof. Dr. Turan Karataş’a Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Gökçe tarafından plaket, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özbay tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.


" MEHMET AKİF ERSOY’U NİÇİN UNUTMUYORUZ? konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere MEHMET AKİF ERSOY’U NİÇİN UNUTMUYORUZ? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda MEHMET AKİF ERSOY’U NİÇİN UNUTMUYORUZ? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku