takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

3 Ocak 2020 - 10:31:32 - 476 Okunma

Matbaacılık mesleği tarih olacak!

Resmi evraklarda E-Fatura dönemi başlıyor. Ama diğer yandan, anlaşmalı matbaaların elinde kalan fatura, irsaliye, sevk irsaliyesi, gider pusulası… Bunlar gibi Resmi Evrak niteliğinde olan evrakların basımı son çıkan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin 30923 sayılı hükmüne göre 01 Ocak 2020 tarihi itibari ile belirli meblağlar için E-Fatura dönemi başladı. Bu durumda matbaaların işlerinin düştüğü ekonominin zor anlar yaşadığı bu dönemlerde borcu olan matbaacı tam bitmiş demektir. Makinalar hurda olacak, “Yayınlanan tebliğde görüyoruz ki, vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen vergiler dahil 30 bin TL, vergi mükelleflerine düzenlenen vergiler dahil 5 bin TL ve üzeri faturaların e-arşiv fatura olarak düzenlenmesi zorunluluğu getirilmektedir. 2019 yılında senelik 5 milyon TL ve üzeri brüt satış hasılatı sağlayanlara da 01 Ocak 2020 itibari ile E-Fatura kullanma zorunluluğu getiriliyor. Yine bu tarihten itibaren vergiye tabi iki kurum arasında kesilecek bir faturanın tutarı 5 bin TL ve üzerinde ise E-Arşiv faturalar Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) üzerinden kesilmesi zorunluluğu doğuyor. Böylece matbaa sektörünün başlıca gelir kaynağı olan Fatura, İrsaliyeli Fatura, Sevk İrsaliyesi gibi resmi evrak basımları devre dışı bırakılıyor. Bu kanun ile zaten her sene geçen yılı arar durumda olan matbaacılık sektörünü de bitme noktasına getirmiştir.

2020 itibari ile mükelleflerin E-Fatura uygulamasına geçecek olması ile “Maliye Anlaşmalı Matbaa” dönemi sona erecektir. Duyumlarımıza göre 2023 yılında meblağ gözetmeksizin bütün faturaların GİB üzerinden E-Fatura olarak kesileceği söylenmektedir. Her geçen yıl işlerin düştüğü bu dönemde bir de anlaşmayı yenilerken verilen teminatlar yükselmekte. 2020 yılında da % 22.58 arttığı gözükmekte, ülke genelinde 13017 matbaa kapılarına kilit vurmak zorunda kalacaktır. Ülkemiz her türlü saldırıya karşı dimdik durduğunu ve böylesi zamanlarda zor günler geçiren her sektörden ticaret erbabına destek paketlerinin açıklandığını dönemde “Matbaacılık sektörü için açıklanan paket ise bitim paketi olacaktır. Matbaacıların çalıştığı firmaları da göz önünde bulundurduğumuzda binlerce insanın mağduriyet yaşayacağı ortadır. Kağıtçı, Boyacı, Kalıpçı vs bu firmalar ne iş yapacaklar? İşsizlik ordusuna bir katılım daha olacaktır.” denilmektedir.

Basit Usuldeki mükelleflerin Odalardan temin ettiği faturalarında anlaşmalı matbaalarca basılması, her türlü Anonim Şirket, Limited Şirket ve Gerçek Usul mükelleflerinin evraklarının yanı sıra, GİB üzerinden kesilen E-Fatura çıktılarının Anlaşmalı Matbaa tarafından kağıtlara basılmasının sağlanması. Bu gidişle ileride matbaaların sadece düğün davetiyesine bağlı kalacağı gözüküyor.

"Arzu Kaymak" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku