Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.158,91 0,29%
Çeyrek Altın 1.927,00 0,21%
Bitcoin 440933 -1.82138%
Ethereum 30903 -1.88593%
Yarım Altın 3.854,00 0,18%
Tam Altın 7.789,76 1,41%
Mamografi Kanser Yapar Mı?

Mamografi Kanser Yapar Mı?

ABONE OL
04 Ocak 2023, 02:24:40

Birçok hastalık teknolojinin tıp alanında kullanılması ile birlikte kolay ve pratik bir şekilde tedavi edilerek kişilerin korkularına son veriliyor. Bu korkulardan biri de özellikle kadınların sıklıkla yakalandığı meme kanseridir. Artık meme kanseri yaygın bir şekilde kadınlarda görülür. Kadınlarda görülen bu kanser türü teşhis edilmediğinde ya da geç teşhis edildiğinde oldukça riskli bir kanser türüne dönüşür. Artık dünya da sekiz kadından birinde bu kanser türüne rastlanıyor.

Özellikle otuz yaşından itibaren kadınlar bu konuda bilinçlendirilmelidir. Erken teşhis bir çok hastalık da olduğu gibi meme kanserinde de hayat kurtarır. Kadınlar kendilerini kolay ve pratik bir şekilde muayene edebiliyor. Bu muayenede eğer göğüste bir kitle varsa bu kitleyi hissetmek mümkün olur. Eğer meme dokusunu haricinde bir top gibi ufak ya da büyük kistler görülüyor ise kişi mutlaka bir uzmana muayene olmalıdır. Muayene sırasında doktorlar kontrol yaptıktan sonra mamografi çektirirler. Mamografi ise erken teşhis için oldukça mühim olan bir işlemdir. Meme röntgeni olarak bilinen mamografi göğüs dokusunun haricindeki tüm kist ve kitleleri kolay bir şekilde gösterir. Doktor şüphesi ile istenilen mamografi de görüntüleme ünitesinin önüne alınan memeler düzleşir ve bu şekilde içerisinde bulunan tüm yapılar kolay bir şekilde görüntülenir. Mamografi çekiminde hiç bir bulguya rastlanmazsa kişinin tekrar bu mamografi çekimini yaptırmasına gerek yoktur.

Mamografi ve Kanser İlişkisi

Mamografi oldukça yararlı bir buluştur. Ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın olan meme kanseri erken teşhis ile oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Eğer kistler ya da kitleler sorun teşkil ediyorsa basit bir cerrahi müdahaleyle iz kalmadan ameliyatla alınabilir. Aynı zamanda kemoterapi alınarak da bu kanser atlatılabilir. Mamografi tüm bu tedavilerin başlangıcıdır.

Ancak yaymış olduğu bazı radyasyon ile birlikte kadınlar veya diğer göğüs hastalıklarına sahip kişiler mamografi çektirmekten bazen çekiniyor. Mamografi ile birlikte yayılan radyasyon aslında diğer yıllarda yani teknolojinin henüz bu kadar gelişmediği yıllarda oldukça fazlaydı. Hatta bunu çeken kişilerin bir çoğunda kanser bulgusuna bile rastlandı. Radyasyon bazı hücrelerin mutasyona uğramasına neden oluyor. Bu mutasyonlar da hücrelerin yapısını bozarak değişik şekilde hareket etmesine neden oluyor. Fakat teknoloji geliştiği için bu yan etkiler olabildiğince minimum seviyeye indirildi. Ancak günlük olarak sürekli yanımızda taşıdığımız cep telefonları ya da uçak ile yapılan bir seyahatte radyasyona maruz kalırız. Elbette bunlar düşük seviyededir. Bu nedenden dolayı da bunlar kişinin kanser olmasına neden olmaz. Bazen baş ağrılarına sebep olsa da radyasyonun fazlası kişinin tüm hücre yapısını bir anda değiştirebilir. Bu da değişik kanser hastalıkları ile sonuçlanabiliyor. Ancak mamografide yayılan ışınlarından dozu oldukça azdır. Bu nedenden dolayı da herhangi bir kanser bulgusuna rastlanmaz. Yaymış olduğu radyasyon ile birlikte mamografi çektirmek istemeyen kişilerde mamografi yan etkileri görülmese de hastalıkları teşhis edilmediği için de ölümler artabilir. Bu kadar az bir yan etkisi olan mamografiden çekinmek oldukça ölümcül olabilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments