takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

18 Şubat 2017 - 09:26:43 - 41 Okunma

Malzemeci Ali Osman Turaneri

Tokatspor’un ilkleri
Malzemeci Ali Osman Turaneri

 

(Teknik Adamın Gözüyle / Ercan Süsoy)

 

Geniş bir tarihi olan Tokatspor’umuzda iz bırakan kişiler vardır. Başkanlar, antrenörler, futbolcular, amigolar, taraftarlar… Bu kategoride gösterdiği çalışması ile kişiliği ile Tokatspor’un ilkleri arasında malzemeci Ali Osman Turaneri de yer almaktadır.

            Dünyanın değişmeyen kanunu ile Tokatspor’umuzun koca çınarlarından biri olan Ali Osman Turaneri 90 yaşında hayata veda etti. Onun ölümü vesilesiyle kulübün tarihini tekrar Tokatsporluların, Tokatlıların önüne getirmiş olalım.

            Ali Osman Turaneri’nin cenazesinde gözümüze takılan hususları belirtmek, bilgilendirmek istedik.

            1) Ali Osman Turaneri Tokatspor’un ilk malzemecisidir. Bu görevde de ilk emekli olan kişidir.

            2) Ali Osman Turaneri’nin sporcu kimliği vardır. Gençlik yıllarında Tokat’ımızın önemli amatör takımlarından olan Gaziosmanpaşa Kulübü’nün futbolcularından birisi idi. 1950’li o yılları ben gayet iyi hatırlıyorum. Siyah/beyaz formalı olan Gaziosmanpaşa takımının 6 numaralı, o zamanki mevkide solhafı idi. Gür saçlı, iri kıyım fizikli olan Ali Osman Turaneri çok sert futbol oynayan bir futbolcuydu. Daha ziyade defanstan pek çıkmazdı, rakipleri karşılardı. “Top geçer adam geçmez” dedirten bir futbol anlayışı vardı. O zamanki Gaziosmanpaşa Kulübü’nde kaleci Nusret, santrahaf Seyfi bey (subaydı), İngiliz Lütfi, atom Ali, berber Nuri Halaçoğlu, gene Bekir… vs. gibi Tokatspor’un üst seviyedeki futbolcuları ile oynamıştı.

            3) Ali Osman Turaneri malzemecilikten başka ayakkabı tamirciliği yapan kunduracıydı. (O zamanlar dükkanı Sulusokak’ta idi.) İyi bir kunduracı idi. O zamanlar gençlerin pek sevdiği çarşamba tipi yumurta topuklu makosen ayakkabıları yapardı. Tokatspor’da malzemeci iken DİNYAKOZ (kösele ayakkabılar-en iyileri İstanbul’da yapılıyordu) ayakkabılarının ızgaralarını yapardı. Bilhassa çamur ve kaygan sahalarda Ali Osman’ın yaptığı ızgaralar bir hayli işe yarardı.

            4) Ali Osman Turaneri ile Tokatspor’da şahsımın Teknik Direktörlüğü zamanında birçok anılarımız olmuştur. Bir defa kendisi çok titiz biriydi. Tokatspor malzemelerine kendi malzemesiymiş gibi bakardı. Çeşit çeşit forma takımları, eşofman takımları, şortlar, konçların hepsini muntazam dizerdi. Bunlar kirlendikleri zaman da kulübümüzün ilk kurulduğu günlerde evine götürür yıkardı. Hiç unutmuyorum, Tokatspor’un bir sezon açılışında “kulübün durumu iyi değil, antrenman malzemesi alamıyorlar.” dediğimde, “hocam sen hiç merak etme, bende malzeme var.” der, Onun getirdiği malzemelerle sezon açılışı yapılırdı. Sert ve titiz bir yapısı olmasına rağmen futbolcularla, bizimle, yöneticilerle ilişkileri iyiydi. Futbolcular onu severdi. Malzemelerine iyi bakmasının yanında deplasmanlar için Urfa vb. kentlere gittiğimizde, futbolcularımızın alış veriş yapmalarında önceden gider çarşı pazarda gezer, nereden nelerin alınabileceği öğrenir futbolculara öncü olurdu.

            5) Ali Osman Turaneri ile en önemli anımız Tokatspor’un 1970 yılında 14 Mayıs tarihinde yaşadığı ve en acı olaylarından biri olan URFASPOR maçı yolculuğunda kafile aracıyla yapılan trafik kazası anısıdır. Bu elim kazada kaleci Mehmet ve otobüsün kaptanı Fahrettin vefat etmişlerdi. Bunların dışında en ağır yaralı şahsımdı, Ali Osman Turaneri de otobüsteydi. Allah’tan Ali Osman ağır bir yara almamış, sadece dişleri kırılmıştı. Tokatspor’un bu tarihi en acı olayını rahmetli Kıni Nuri, Ali Osman Turaneri ve şahsım yaşamıştı.

            Ne söylesek boş… Ali Osman Turaneri gibi iz bırakan insanların ardından övgü dolu sözler de bizlere düşüyor.

            Ali Osman Turaneri’ye Allah rahmet, makamı Cennet olsun der, Turaneri Ailesine, yakınlarına, Tokatspor camiasına başsağlığı diler, tüm Tokatspor severlere sevgi ve saygılar sunarız.

 

Foto altı:1) 1975-76 sezonunda, rahmetli Ali Osman Turaneri (Ayaktakiler – sol başta), futbolcu Bünyamin Eşmeler, Teknik Direktör Ercan Süsoy, futbolcu Dursun Ali, kaleci Özer, (aşağıdakiler – sol başta) İrfan Köklü (Muhafız Gücünden gelen), Selahattin Külcüoğlu (Hıdır), büyük Oğuz görülüyor…

 

Foto altı:2) 1972-73 sezonunda 16 kişilik futbolcu kadrosundan 10’u Tokatlıydı. Bir Trabzon deplasmanında Atatürk Evi’nin önünden kalan hatıra… Sol baştan birinci sırada Oral, ikinci ve üçüncüler Ali Osman Turaneri ve Teknik Direktör Ercan Süsoy, Raci, yardımcı antrenör Kını Nuri, Cavidan, Recep, Hıdır, Bünyamin, muhacir İsmail, Rahmi, kaleci Cuma, Adnan, Ertan, kaleci Ali, Ahmet, Hikmet Kasap, Çarşambalı İbo, Mustafa, Nurcan, Ziya bir arada…

 

Foto altı:3) 1973-74 sezonunda Tokatspor kafilesi Urfa deplasmanında otel lobisinde. Rahmetli Ali Osman Turaneri, futbolcuların yapacağı alış veriş için çarşı pazar araştırması da yapardı.

 

 

Foto altı:4) Tokat’ın ve bilhassa Tokatspor’umuzun yaşayan tarihi ismi Ercan Süsoy rahmeti rahmana kavuşan malzemeci Ali Osman Turaneri’nin vefatı vesilesiyle Tokatspor tarihine doğru bir yolculuk yaptık. Geçmişi geleceğe aktarabilmek, sözlü tarihi yazıya dökebilmek umuduyla Gazeteci Fatih Kılıç ile iz bırakacak bir sohbette bulundu.

"Ercan Süsoy" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku