takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

19 Ağustos 2016 - 08:41:39 - 26 Okunma

MAKLUBEYE SAPLANAN KAŞIKLAR

Ortada etli pilav ve  pilavın etrafında salata malzemeleri ve yoğurt. Sallayın kaşıkları! Pilavı devirdikçe önünüze etler düşecek. Leziz değil mi? Evet, lezzetlidir bence de. Peki, çok yiyen oldu mu bu yemekten? Hem de ne çok!

            Şimdi bu yemeğin adını bile anmaz oldular. Nerede bu yemeği servis edenler? Kime, hangi amaçla yedirdiler bu yemeği de akıl tutulması yaşadı bunca zeki insan? Okuttular demek ki bu yemeği de etkisi bu  kadar oldu; oldu ki meczup ve mel’un bir ruh haliyle karşımıza dikildiler 15 Temmuz’da.

            Sinsi örgüt gariban ve zeki çocukları ağına düşürdü yıllarca. Ziyafetler verdi ve lüks evlerde etli pilavlar yedirdi. Vaatler verdi. Hainlerin 2Z kuralı çok etkili oldu. Zeki ve zengin çocukları takip.

            Zeki olup maddi yönü zayıf olanların midesine çalıştılar. Göbekten yakaladılar ve bırakmadılar. Onların mide ile beraber beyinlerini de yıkadılar. Bu çocukları mankurtlaştırdılar ve köle gibi emirlerine âmâde ettiler.

            Zengin çocuklarını ise kalplerinden vurdular. Sevgi, hoşgörü ayağı ve elitist anlayışla kazanma.Bunları sosyal yönden güçlendirdiler, medyatik yaptılar. Uluslararası geziler, organizasyonlar derken apayrı bir havaya soktular bunları. Sonunda onlar da istediği kıvama geldi.

            Hedefte kim varsa bunların beyin, mide ve kalp üçlüsünden birini seçerek oraya çalıştılar. Kandırılma, aldatılmane dersek diyelim, ülkenin en zinde güçleri bu ağa düştü, düşürüldü.

            Oysa her şey sofrada başlamıştı. Maklube yenecek, çay içilecekti. Maalesef bu yemek çok sihirli çıktı. Bu yemeği yiyenler iflah olmadı. Bu yemeğin bağımlısı olanlar mide ile bağlanmıştı bu örgüte. Bir daha da kopamadılar. Maklube öyle büyüdü ki önce yer sofrasında idi; sonra bu sofra yeryüzü sofrası oldu. Sofra büyüdükçe etrafındakiler çoğaldı. Kaşık sahipleri gitgide arttı. Bir de daha büyük kaşıklar üretildi. Çünkü eski kaşıklar yetmiyordu, küçüktü. Sofraya önce Anadolu’nun masum ve zeki çocukları oturmuştu. Sofra büyüdükçe bu sofranın sahipleri uluslararası boyuta ulaştı. Sofra artık sofra olmaktan çıkmıştı. “Sofra da sofraymış ha!” denilmeye başlandı.

            Bizim kaşıkçılar ne oldu sonunda derseniz, battılar etli pilava derim. Evet, kaşıklar saplandı maklubeye ve bir daha çıkaramadılar kaşıkları. Düştükçe düştüler pilava, daldıkça daldılar etlere. Yedikçe yediler, en sonunda memleketi yiyeceklerdi ve “Dur!” denildi;“Durun!” denildi millet tarafından.

            Haksız yere alınan makamlar, verilen rütbeler, elde edilen kazançlar yerle bir oldu. Milletin huzurunda rütbeleri söküldü hainlerin. Mağrur bakışlar gökleri delerken şimdi rezilliklerinden yerleri delmeye zorluyor, yazık!

            Nereye gidiyoruz dostlar? Ne olacak şimdi?

            Sivil toplumculuk asıl şimdi başlıyor. Yenikapı’da açılan kapı, her şeye yeni sayfa açmalıdır. Tertemiz bir sayfa. Milletin ve devletin yanında olmaya devam! Daha katılımcı ve şeffaf bir anlayışla sivil toplumu daha diri tutma zamanı. Zihinleri karıştıranlara  inat, sivil oluşumların yapılarını tartışmalı, açık hale getirmeliyiz. Akıl ve istişare merkez alınmalı kararlarda. Zihinler diri, fikirler açık olduğu müddetçe hiçbir oluşum tehlikeli ve kontrol edilemez olamaz.

            FETÖ bir sivil oluşum olmadığı için karanlık güç olarak büyüdü. Aynı yapının insanları bile birbirine güvenmiyor, birbirini tanımıyordu deniliyor. Kendilerini sürekli gizlemeye çalışan bu yapı insanlarının demek ki uzak ve kirli hedefleri varmış. Bugün daha iyi anlıyoruz.

            Sivil oluşumlar 15 Temmuz travmasını atlatmalı ve hizmetlerine kaldığı yerden devam etmelidir.

 

            Son olarak ne dersiniz, denilirse korkmayın derim. Evet, korkmayın! Neden mi dersiniz? Biz bu memleketin sahibiyiz de ondan. Ev sahibi korkmaz! Kim korkar peki? El-cevap: hırsızlar ve suçlular, o kadar!

"Ali Bal" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku