Dolar 27,5057 0.16%
Euro 28,7998 0%
Gram Altın 1.607,42 -0,36%
Çeyrek Altın 2.736,00 -0,36%
Yarım Altın 5.472,00 -0,36%
Tam Altın 10.860,62 -0,75%
Madımak olayı davasında karar! Dava düştü…

Madımak olayı davasında karar! Dava düştü…

ABONE OL
14 Eylül 2023, 21:00:09

Sivas Madımak olayına dair, üzücü bir gelişme yaşandı. 3 firari sanığın yargılandığı dava, zaman aşımı nedeniyle düşürüldü. Bu durum, adalet sisteminin acı bir noktasını bir kez daha gözler önüne seriyor. Sivas Madımak olayı, 1993 yılında gerçekleşen bir trajedi olarak hafızalarımızda yer etmiştir. O dönemde düzenlenen bir etkinlik sırasında, 33 sanatçı ve aydın, alevi oldukları gerekçesiyle radikal bir grup tarafından içinde kaldıkları otelde yakılarak hayatını kaybetmişti. Bu korkunç saldırı, insanlık adına utanç verici bir olay olarak tarihe geçmiştir. Üstelik, o dönemde bu saldırının gerçekleşmesine göz yuman ve zamanında gerekli önlemleri almayan yetkililer de olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, adaletin yerini bulması ve sorumluların cezalandırılması için uzun bir süre geçmesine rağmen yargılamalar devam etmiştir. Ancak, son gelişmelerle birlikte umutlarımız bir kez daha yıkıldı. 3 firari sanığın yargılandığı dava, zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü. Bu, adalet sisteminin ciddi bir zaafını yansıtmaktadır. Madımak’ta hayatını kaybedenler için adaletin sağlanmaması, yaraları daha da derinleştirmektedir. Bu noktada, adaletin yerini bulması ve Madımak’ta yaşanan bu karanlık günlerin sorumlularının cezalandırılması için daha büyük bir çaba sarf edilmesi gerekmektedir. Zaman aşımı gibi teknik nedenlerle adaletin engellenmesine izin vermemeliyiz. Bu tür trajedilerin unutulmasına ve sorumluların cezasız kalmasına asla müsaade etmemeliyiz. Sonuç olarak, Sivas Madımak olayına ilişkin 3 firari sanığın yargılandığı dava, zaman aşımı sebebiyle düşürüldü. Bu durum, adaletin yerini bulması için ortaya konması gereken daha fazla çaba olduğunu kanıtlıyor. Ülkemizde yaşanan benzer acı olayların bir daha yaşanmaması ve adaletin sağlanması için herkesin sorumluluk alması gerekmektedir.

Sivas’ta meydana gelen Madımak olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleşti. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri esnasında Madımak Oteli ateşe verildi. Bu korkunç olayda otelde bulunan 33 yazar, ozan, düşünür ve 2 otel çalışanı yangında hayatını kaybederek ya da duman nedeniyle boğularak öldü. Bu trajik olayın ardından içeride bulunanlar için bir felaketle sonuçlandı.

DİKKAT!  Muharrem İnce adaylıktan çekilecek mi? Açıklamanın saati belli oldu

1993’te dava açıldı

2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleşen Sivas olaylarının akabinde, Murat Karataş adlı şahıs gözaltına alındı ve 16 Temmuz 1993 tarihinde ise tutuklandı. Bir hafta sonra, yani 20 Temmuz 1993 tarihinde ise Karataş hakkında dava açıldı. Mahkeme sürecinde, olayların baş sorumlu olarak kabul edilen Sivas Belediye Meclis üyesi Cafer Erçakmak ile aranan sanık Yılmaz Bağ hakkındaki davalar düşürüldü. Cafer Erçakmak’ın gizlice Sivas’ta gömülmesi ve Yılmaz Bağ’ın 2006 yılında hayatını kaybetmesi nedeniyle davalara son verildi. Diğer sanıkların davaları ise, suçun zaman aşımını tamamladığı 2008 yılında düşürüldü. Murat Karataş ise 1994 yılında serbest bırakıldıktan sonra bir daha ortaya çıkmadı. Ancak 2 Haziran 2005 tarihinde, Karataş hakkındaki gıyabi tutuklama yakalamaya dönüştürüldü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments