Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 440267 -0.62158%
Ethereum 31340 0.78875%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Lipödem hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Lipödem hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

ABONE OL
18 Ocak 2023, 02:21:44

Lipödem hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? gibi sorularınızın tüm cevapları bu haberimizde.

Lipödem, özellikle kadınlarda bacaklarda, kalçalarda ve kalçalarda yağ hücrelerinin anormal birikimi ile sonuçlanan kronik bir durumdur. Yağ birikintileri tipik olarak simetriktir ve kollarda da görünebilir. Lipödem yağı süngerimsi bir his verir ve diyet ve egzersize yanıt vermez.

Lipödem belirtileri şunları içerir:

  • Bacaklarda ve kalçalarda şişlik ve ağrı
  • Bacaklarda ağırlık hissi
  • Kolayca zedelenir
  • Azaltılmış hareketlilik
  • “Portakal kabuğu” veya “süzme peynir” görünümü olarak da bilinen cilt çukurlaşması
  • Tükenmişlik
  • İleri evrelerde cilt gergin ve parlak görünebilir.

Lipödem teşhisinin sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından sıklıkla gözden kaçırıldığını not etmek önemlidir. Doğru tanı koymak için durumu bilen bir uzmandan yardım almak önemlidir.

Lipödem’in nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır, ancak hormonal değişiklikler, genetik veya travma ile ilgili olduğuna inanılmaktadır. Şu anda lipödemin tedavisi yoktur, ancak tedavi manuel lenfatik drenaj, kompresyon tedavisi, diyet, egzersiz ve ameliyatı içerebilir.

Lipödem, kadınlarda görülen ve genellikle kalça, bacak ve kollarda simetrik olarak ortaya çıkan patolojik bir yağ dağıtım bozukluğudur. Bu tipteki hastalıklar hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Lipödemin Belirtileri

Lipödemin ilk ve tipik belirtileri bacaklarda gerginlik, ağrı ve bitkinlik hissidir. Belirtiler uzun süre ayakta durmak veya oturmakla başlar, gün boyunca giderek şiddetlenir ve dayanılmaz bir seviyeye büyüyebilir. Sıcak havalarda özellikle kötü, aynı zamanda düşük hava basıncında (hava yolculuğu) kötüdür. Bacaklar kaldırılsa bile ağrı önemli ölçüde azalmaz. Ağrılar bazı kadınlarda, adet döneminden birkaç gün önce özellikle artar.

Anormal derecede artmış yağ dokusunun farklı dağılım modelleri vardır:

Uyluk tipi (“binici pantolonu”): sadece kalçalar ve uyluklar etkilenir

Alt bacak tipi (“pantolon”): burada alt bacaklar da etkilenir

Ayak bileği tipi (şalvar): burada alt bacaklar da ayak bileklerine kadar etkilenir. Bu, ayak bilekleri üzerinde asılı olan yastık benzeri bir yağ oluşumu olarak görülebilir.

Kollardaki yağ dağılımı şekli de genellikle bacaklarınkiyle aynıdır.

Lipödem sadece kadınları etkiler ve asla ergenlikten önce ortaya çıkmaz. Ayrıca hamilelik, menopoz veya jinekolojik cerrahi (rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri, vb.) İle bağlantılı olarak ortaya çıkabilir veya kötüleşebilir.Bu nedenlerle, bu hastalığın hormonal bir nedeninden şüphelenilmektedir.

Bununla birlikte, genel anestezi veya şiddetli stresli durumlar (sevilen birinin ölümü, boşanma, şok vb.) Sonrasında lipedemin meydana geldiği vakalar da bildirilmiştir.

Ailesel bir lipedema öyküsü sıklıkla bulunur, ancak aynı zamanda “kendiliğinden”, yani ailede şimdiye kadar bir olay olmadan da ortaya çıkabilir. Zayıf kadınlar da lipödem olabilirler! Lipödem, asyalı kadınlarda görülmez.

Lipedema zamanla kötüleşme eğilimindedir. Bununla birlikte, bu “ilerleme” kişiden kişiye çok değişir ve bireysel durumlarda öngörülemez. Bazı kadınlarda, yağ dokusundaki artış bir dereceye kadar gelir ve yaşam için bu durumda kalır. Bununla birlikte, diğerlerinde, lipedema başlangıçtan itibaren hızla artar. Ve bazen yıllarca sabit kalır, ancak daha sonra kötüleşir. Tüm lipedemin büyük çoğunluğu 20 ila 30 yaşları arasında görülür.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments