takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

22 Eylül 2020 - 10:14:54 - 378 Okunma

KUŞLAR KAÇMADI BENDEN

Balkona çıktığımda önceleri bir iken iki olan, kuluçkadan sonra genişlettikleri aile nüfusunu dörde tamam eden bizim kumrular, telaşlandılar. Oysaki içli dışlı olmuş, birbirimizi kabullenmiştik. Telaşlanacak ne vardı sanki.

Üçü, havalandı. Biri camların arasında kaldı. O kurtulmaya, ben kurtarmaya çalışırken bir süre sonra kurtuldu amma kuyruğunun ucu ve sırtından bir miktar tüy bırakarak.

Şimdi yine şereflendiriyorlar balkonumuzu. Canlılar için doğum yerini unutmak kolay mı? Bülbülü altın kafese koymuşlar da “İlle vatanım” demiş. Bırakmışlar bir çalı dibine konmuş. Vatan dedikleri bir çalı dibiymiş meğer…

Her şerde bir hayır vardır derler. Eğer o,melun kaza olmasaydı. Konak yeri gibi sürüyle gelen kumruların içinde bizimkini nasıl tanıyacaktım?

Şimdi nereye gitsem, yanımdan yöremden ayrılmıyor. Sabah okulun bahçesinde yürürken yanıma dört kişilik bir kumru ailesi kondu. Yanlarına yaklaşıyorum uzaklaşıyorum. Hiç kaçmıyorlar benden. Gagalarıyla bir şeyler topluyorlar boyuna. Acaba kum mu yiyorlar. Kesilmiş tavuğu temizlerken ablam, tavuğun bir organına “Taşlık” derdi. Kumrular da kanatlı gillerden olduklarına göre onların taşlığı neden olmasın?

Betondan ne bulacaklar diye düşünülebilinir. Eski betonlardan mı bunlar? Eski betonlar, balyozlara iş makinelerine bile direnirken, şimdikiler, döküldüğünün senesinde kabarıp kalkıyorlar. Çimentoları bir yana kül gibi tozalarken, kumları bulgur bulgur bir yerde

birikiyor. Öyle ki betonda değil, tozlu yolda geziyorsun duygusuna kapılıyorsun.

Yolumun üstünde betonu didikleyen kumru ailesine dikkat edince benden niçin kaçmadıklarını anladım. Meğerse bunlar bizim kısa kuyruklu sırtı yoluk kumrunun ailesiymiş. Hatta fotoğraf çekmeme bile izin verdiler. Poz vermedilerse de böylesi daha doğal oldu.

Alttaki üç kişilik aile fotoğrafının üst ve en solundaki kumru, bizim kumrudur. Dağ başına kış, insan başına iş gelir demişler. Bizim kumrunun başına da bu kaza geldi. “Meydana düşen kurtulamaz seng-i kazadan” demiş Ziya Paşa.

Herkese kaza, bela ve koronasız günler dileğiyle…

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma BeConvert codlio web tasarım ajansı kutrtv ilhan kut kimdir
html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf