takip et takip et takip et
Gündem

4 Kasım 2019 - 262 Okunma

“KÜLTÜR ŞEHRİ TOKAT”

Abone Ol

...

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan “Tokat eşsiz bir kültürü yaşatan kadim bir şehir.”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarih ve kültür şehri Tokat’ın tarihi ve kültürel değerlerini gezdi. Geziyi Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve il protokolü katıldı.

TOKAT’IN TARİHİ YAPILARI ZİYARET EDİLDİ

Tokat’ın tarihi yapılarının ziyaret edildiği gezide Sultan 2. Beyazıt’ın 1484-1485’te annesi Gülbahar Hatun adına yaptırdığı Hatuniye (Meydan) Camisini ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan burada incelemelerde bulundu.

GARİPLER CAMİSİ ZİYARETİ

Akabinde ilk Türk camilerinden biri olan ve Danişment Ahmet Gazi tarafından yaptırılan Garipler Camisini ziyaret edildi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve Vali Dr. Ozan Balcı, tarihi yapı ile ilgili bilgiler aldı.
TARİHİ TAŞHAN
Yöresel el sanatlarının yaşatıldığı tarihi Taşhan’ı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, 1626-1632 yılları arasında inşa edilen ve Osmanlı mimari örneklerinden biri olan tarihi yapıda incelemelerde bulundu.

TOKAT’IN TARİHİNE IŞIK TUTAN KENT MÜZESİ

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve beraberindeki heyet Tokat’ın tarihine ışık tutan Kent Müzesini ziyaret etti. Burada yerel tarihçi Hasan Erdem, Tokat’ın tarihi, kültürü ve sanatının yansıtıldığı müze hakkında detaylı bilgiler verdi.

ANADOLU MEDRESE GELENEĞİNİN İLK ÖRNEĞİ YAĞIBASAN MEDRESESİ

Daha sonra Bey Sokağı’nda bulunan, Sultan III. Ahmet’in veziri Sülün Muslu Paşa tarafından yaptırılan Mevlevihane’yi ve 1151-1152’li yıllarda, Danişmentliler’in yaptırdığı, Anadolu medrese geleneğinin ilk örneği Yağıbasan Medresesi’ni ziyaret ederek bilgiler aldılar.

GÖKMEDRESE ZİYARETİ
            Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki heyet Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde bulunan ve uzun yıllar müze olarak kullanılan, XIII. yüzyılda (1277 ) Müineddin Pervane Süleyman tarafından yaptırılan, Anadolu Selçuklu mimari ve sanatının en belirgin özelliklerini taşıyan, 2 katlı 2 eyvanlı, ortası açık avlulu ve revaklı plan tipindeki taş, çini ve alçı süslemeler bulunan, Osmanlılar zamanında XVIII. yüzyıla kadar medrese, Bimarhane, daha sonra şifahane ve göçmen barınağı olarak kullanılan Gökmedrese’de incelemelerde bulunarak, bilgiler aldı.

DEVECİLER HANI ZİYARETİ
Döneminin tek kişilik konaklama imkanı sunan en eski şehir hanlarından Tarihi İpek Yolu üzerindeki Deveciler Hanı’nı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Tokat’ın eşsiz bir kültürü yaşatan kadim bir şehir olduğunu söyledi.


" “KÜLTÜR ŞEHRİ TOKAT” konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere “KÜLTÜR ŞEHRİ TOKAT” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda “KÜLTÜR ŞEHRİ TOKAT” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku