takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

27 Aralık 2019 - 09:38:22 - 256 Okunma

KÜLTÜR ÇAĞLAYANI DERGİSİ

Eğitim, kültür, sanat ve edebiyat dergileri yayınlamak ciddi ve zor bir işe talip olmak demektir. Dünya okuma kültüründe standartların altında bulunan ülkemizde okuma ve yazma işiyle uğraşmak kolay değildir. Uzun yıllar genel yayın yönetmeni görev yapıyor ve okuyucuya ulaşıncaya kadar yaşanan tüm safhaları biliyorum. Her yeni sayının çıktığındaki tebessümü ve mutluluğu da yaşayanlardanım.

Gerek yerel dergiler, gerekse ulusal dergiler yayın hayatlarının devamı konusunda ciddi mücadele içinde içindedirler.

2019 yılının son günlerinde dergi akışı devam ediyor. Şükürler olsun bize ulaşan dergi sayımız artıyor. Okuyucularım biliyorlar ki zaman zaman dergi ve kitapları köşemizde tanıtıyor, tavsiye ediyorum. Okumakta olduğunuz yazımızda Kültür Çağlayanı dergisini tanıtacağız.

Derginin sahibi Hayrettin İvgin, genel yayın yönetmeni Osman Baş, sorumlu yazı işleri müdürü Sinem İvgindir. Derginin ilk genel yayın yönetmeni ve sorumlu yazı işleri müdürü Erhan İvgin’i rahmetle anıyor, dualarımı gönderiyorum. Allah rahmet eylesin. Erhan İvgin aramızdan ayrılalı iki yıl oldu. Bilenler bilir ki derginin her noktasında ve hecesinde emeği vardır. Hatta onun eseridir. Dahası dergi yayınına 2007 yılında Bizim Kümbet dergisi ile birlikte yola çıktık. Ben genel yayın yönetmeni olarak bütün maddi ve manevi varlığımı verdiğim dergiler. Sonra Kümbet altında adıyla devam ettik. Kümbet dergilerine verdiği emek, bilgi, birikim ve tecrübenin heybesinden Kültür Çağlayanı çıktı. Sayfa sayısı, dizgisi tüm grafik çalışmaları hatta yayın kadrosu ile iki kardeş yayın olarak uzun süre birlikte yol aldılar. Aynı kaynakta yola çıkarak okuyuculara ulaştılar.

Kümbet altında dergisi uzun aradan sonra yeniden okuyucuları ile buluşmak için tatlı bir telaşla hazırlıklarını yapıyor.

Kültür Çağlayanı dergisi 59. sayıya ulaştı. İki ayda bir yayınlanan eğitim, kültür, sanat, edebiyat ve halk bilimi dergisi Ankara merkezli çıkıyor ve alanında ülkemizin sayılı dergileri arasındaki yerini almış, emin adımlarla yayınını sürdürmektedir.

Derginin sayfalarında yazarlarımızı ve yazı konularını okumaya devam ediyoruz. Prof. Dr. Saim Sakaoğlu Bilim toplantılarından hatıralar:3 “Salon Doldurma ve Salon Boşaltma Teknikleri!”, Hasan Korkmaz “Aya Benzettim” (şiir), Abdullah Satoğlu “ Lâleler Ülkesi Hollanda ve “Amsterdam Şiir Buluşması”, Can Yoksul “Toza Karışır (Şiir),  Prof. Dr. Elçin İsgenderzade “Ayhan Nasuhbeyoğlu: Milli Sevginin Poetik Zirvesi”, Yahya Aksoy “Sanatçılar Eğitime Katkı Vermeliler”, Abdullah Güler “ Ankara /Kızılay’da Bir Erhan İvgin Vardı”, “Erhan İvgin İçin”(Şiir), Elife Ergan”HasretinPıtıraklığı” (Şiir), Muzaffer Gündoğar “Can Yoksul  ve “Bozkırların Çocuğu”, İmdat Gönülal “Gözlerime Bakmadın” (Şiir), İlkay Coşkun “ Araştırmacı Yazar ve Eğitimci Dr. Abdullah Demirci ile Söyleşi”, Bekir Sami Ünsal “Bir Vatan ki”(Şiir), Selahattin Aydemir “Kendini Dağ Sanma”(Şiir), Âşık Ali Temuroğlu “Gül Gayrı”(Şiir), Baki Evkaralı “Döküm”(Şiir), Osman Baş “Köyde Bayram”(Deneme), Ayşe İkiz “Hayrettin İvgin’e Kırgızistan’da Onursal Profesörlük Ünvanı Verildi”, Songül Dündar “Tüm Babalar Efsanedir” (Deneme), Ayhan Nasuhbeyoğlu “İncinir” (Şiir), M. Nuri Parmaksız “Başka Bir Âlem”(Şiir), M. Gökhan Gökdemir “Yüksek” (Öykü), Gürani Doğan “Zakirlik”, N.Özdoğan Kurban “Yaşam bizi Toprağa Gömüyor”(Deneme), Cemal Karsavran “Şiir Sultanı Gurbet” (Şiir), Hayrettin İvgin “Türküleri Sevdiren Adam: Mehmet Özbek”, Haydar Şahinbay “Dökül”(Şiir), Nail Tan “Tiridine Bandım Türküsüyle İlgili Rivayetler/1”, Oğuzhan Yetişti “Âşık Mahsuni Şerif (1939-2002) Bibliyografyası”, Ülkü Önal “ Ardanuç’ta 2016 Yılında Derlenen Mani ve Türküler”, Mehmet Yardımcı “Âşıkların Sınıflandırılması İçinde Son Dönem Âşıklık Geleneğinin Yapılandırılması”  yazıları okumanız dileğiyle.

“Köyde Bayram” adlı yazımızdan kısa bir bölümle yazımı tamamlıyorum.

“Mübarek Kurban bayramını köyümde huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir şekilde geçirdik. Kendi evimizde olmanın rahatlığı ile unutulmaz günleri yaşadık. Yaklaşık on gün önce geldik. Bahçedeki meyve ağaçları, sebzelerin bakımları hemen hemen her gün bizim gündelik işlerimiz oldu. Kurbanlarımızı aldık.

Bu bayram köyde ilk defa kendi evimizde eşimle beraber kurban kesiyoruz. İki kurban yaklaşık kırk beş dakika sürüyor. “Allahu Ekber”. Kurban kesim esnasında duygulanıyorum. Uzun zamandır içimde var olan hasret ve niyet gerçekleşiyor.

Bayramın dördüncü günü Mevlit yaparak yine bir ilki yaşıyoruz. Tüm köy halkını, eş, dost ve akrabaları davet ederek ikramda bulunuyoruz. Yıllardır görüşmediğimiz akrabalarımız ve dostlarımızla da görüşmek, hasret gidermek nasip oluyor. Dualarımızın kabulü dileğiyle…”

Osman BAŞ

"Osman Baş" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku