takip et takip et takip et
Gündem

13 Mayıs 2014 - 07:02:09 - 760 Okunma

Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Amasya Şubesi yıllık sanat faaliyetleri kapsamında her ay düzenlenen “Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları” Mayıs–2014 ekinliği Sultan Bayezid Külliyesi Belediye Çay-Sohbet ve Okuma Evi’nde yapıldı. TOKATLI ŞAİRLER DE KATILDI Bu ayki etkinlik Şair Ayvalı’nın daveti üzerine Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden çok değerli şair ve yazarların […]

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Amasya Şubesi yıllık sanat faaliyetleri kapsamında her ay düzenlenen “Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları” Mayıs–2014 ekinliği Sultan Bayezid Külliyesi Belediye Çay-Sohbet ve Okuma Evi’nde yapıldı.

TOKATLI ŞAİRLER DE KATILDI

Bu ayki etkinlik Şair Ayvalı’nın daveti üzerine Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden çok değerli şair ve yazarların katılımıyla da ayrı bir anlam kazandı. Tokat’lı şair ve yazarlardan Mahmut Hasgül, Hasan Akar ve Ali Bal yapmış oldukları konuşmalarda edebiyatın çok önemli bir sanat dalı olduğunu belirttiler. İnsan ilişkileri ve tarihe not düşme konusunda şair ve yazarların yapmış oldukları çok önemli katkılarından bahsederek 30 Mayıs- 01 Haziran 2014 günü Tokat’ta düzenlenecek olan şairler şölenine davet ettiler.

Programın organizasyon ve sunumunu yapan Şair Mustafa Ayvalı yaptığı açış konuşmasında; “her programda olduğu gibi bu programda da bir başka usta şairimizi; Çile, Kaldırımlar, Sakarya gibi şiirleri bizlere hediye eden usta şairimiz Necip Fazıl Kısakürek’i tanıyacağız” dedi. Ayrıca Şair Ayvalı 27-30 Nisan tarihleri arasında TİKA’nın katkılarıyla organize edilen “ BİR HEDEF, BİR AN, BİR GELECEK”“Türk Halklarının Medeniyeti İle Edebiyatı Günleri” programı çerçevesinde davet edilerek katıldığı Kazakistan’ın Şyhmkent ilinde düzenlenen etkinliklere dair paylaşımlarda bulunarak yakın zamanda LEGES yayınlarından çıkacak olan yeni kitabımın heyecanını yaşıyorum” dedi. Yaz mevsimine girmemizden dolayı bu ay sona erecek olan etkinliğimiz Ekim 2014 ayında yeniden başlayacaktır diyerek daha sonra sözü Necip Fazıl Kısakürek’in hayatı ve eserleri hakkında bizlere önemli notlar aktaracak olan Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi edebiyatçı-yazar saygıdeğer hocam İsa Çolaker’e bırakıyorum” dedi. Çolaker usta şairimizin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler vererek şiirlerinden örnekler verdi.

Etkinliğin akışı içerisinde Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Amasya Şube Başkanı Hüseyin Menç, konuklara hoş geldiniz diyerek etkinliğin anlam ve içeriği hakkında bilgiler verdi. “04 Mayıs 2014 günü Samsunlu şairlerin daveti üzerine Samsun’da düzenlenecek şiir şölenine katılacağız, şair ve şiire gönül veren dostların katılımlarını bekliyorum” dedi.

 

Amasya İl Emniyet Müdürü Cemil Bayazıt ve konuklarının da katıldığı “Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları” Mayıs–2014 etkinliğinde Amasya Sanatçılar Derneği Yönetim Kurulu, İLESAM İl Den. Komisyon ve TDED üyesi Şair Mustafa Ayvalı, Suluova Akdağlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şair Yılmaz Keten, Amasya Eğitim Fakültesi Dramatize Şiir Kulübü Başkanı Alican Bolat ve üye öğrenciler, Amasyalı şairlerden Hasan Buldu, Orhan Bol, Bilen Alpat, İsmail Can Karakuş, Aydın Yeşilırmak, Edip Ahmet Ceylan, Hüseyin Bacanak, Metin Borva, Mehmet Tozlu, Ahmet Yiğittop şiirlerini yorumladılar. Şiir, edebiyat ve sanat üzerine anlamlı sohbetler yapıldı. Etkinlik şiire gönül veren konukların katılıyla gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.


" Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku