takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

3 Kasım 2011 - 08:06:18 - 20 Okunma

KULA BELA GELMEZ HAK YAZMADIKÇA, HAK BELA YAZMAZ KUL AZMAYINCA…

Hatırlar mısınız eski Maliye Bakanı ABD’de ameliyat oldu da Türkiye’ye dönüşte Havaalanında neden ecnebi ülkede ameliyat olduğunun açıklamasını yapmak zorunda kalmıştı. Hatta eşi de pot üstüne pot kırmıştı. Ameliyatın ABD’de yapılması için uykusunda vahiy yolu ile emir geldiğinden bahsetmişti. Hastanenin adresini bile vermişler… İnsanlarımızı aptal yerine koymuştu…


Acaba !..


Hala aptal yerine konulmakta mıyız?


Küreselleşmeye başlayan, yani küçülen dünya’da gizli kapaklı şeylerin açığa çıkması ürpertici değil mi? Bugün, yatak odasındaki mahremiyetler dahi gözlenebilmekte ve manşetlere düşmekte. İğrenç!


Okunduğu gibi yazarsak VİKİLİKS dosyaları manşetlerde. ABD özür diledi. Bu özür VİKİLİKS’te geçen belgelerin doğru olduğunu mu belirtmekte? “Kusura bakmayın bu belgeleri koruyamadık.”


Kimilerimiz bu VİKİLİKS için bilinen şeyler derken bazılarımız ise akıl almaz şeyler var dediler. Bir tek Türkiye değil hemen, hemen bütün Ülkelerin gizli dolaplarına girildi. Bir iddianame olarak mı düşünmeliyiz ya da özür dilendikten sonra “vay anasına gerçekmiş” mi demeliyiz?


Her iki şekilde düşünsek de bunun üstüne hükümet olarak gidilmeli. İddianamelerle tutuklu yargılananlar, foto oyunları ile otel odalarında fuhuş yaptırılanlar, sahte imzalı belgelerle, gizli sahte tanıklarla hapsi boylayanları düşününce VİKİLİKS ile anlatılanların bazılarının ak’lanması gerekir diye düşünmekteyim… Ağızlardan düşürülmeyen demokrasi ve hukukun yara almaması için ak’lanmalı. Bu iddialar yenilir yutulur olmayan iddialardır. Hatta geçmişe döndüğümüzde bazı olaylara verilen cevapların yetersizliği ile bağlarsak bu VİKİLİKS’in aklanması şart gibi görünmekte… Beklentimiz şudur; muhalefeti ve iktidarı bir olurlar da bu VİKİLİKS’teki bazı lekelerden ülkemizi kurtarırlar.


Bu olaya farklı iki gözle bakalım;


Hükümet yanlısı olan birisi bu VİKİLİKS, sahte belgele dolu asparagas şeylerdir der. Fakat ABD bu belgelerden dolayı neden özür diledi der, muhalif birisi. Kanıtlayın derse hükümet yanlısı… O halde olmadığını kanıtlayın der muhalif birisi.


VİKİLİKS hakkında nasıl yorum yaparsak yapalım boşa… Çünkü konuşmalarla bir yere varamayacağız. Ne demişler; İnsanlara ok atmak, dil ile taşlamaktan daha hafiftir Zira dil taşlaması hedefini şaşırmaz O onu suçlayacak, o da kanıtlamayan şerefsizdir diyecek. Sonuçta insanlar nasıl yorumluyorsa daha doğrusu beyninde nasıl yargıladıysa onunla yetinecek. Bu tatmin edici mi?


Shakespeare ne demiş, “Bir iftira başka iftiralar doğurur ve yerleştiği yerde ebediyen kalır.” Böyle olması üzücüdür. Yapılan icraatlara, yapılan alış verişlere güven kalmaz. O halde VİKİLİS tatmin edici bir şekilde ak’lanmalıdır.


Allah mü’minlere şöyle buyurur “Yalan sözden kaçının. ” (el-Hacc, 22/60). İftira atmadan önce düşünün. Hele, hele devlet büyüğüne iftira atarken bin defa düşünün. İftiraya uğrayan kişi de bu iftiranın doğru olmadığını sözle değil belgelerle kanıtlamalıdır. Yoksa Shakespeare’in dediği gibi “ Ebediyen bu iftira kalır”.

"Ercan Süsoy" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku