takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

27 Temmuz 2020 - 09:58:27 - 514 Okunma

KRT NOTLARI

Akşam, KRT televizyonunu izledim. İlgimi çeken bazı notları şöylece sıralayabilirim.

ADALET

Bir gayri Müslümün arazisine cami yapmak istemişler. Arazi sahibinin itirazı Hazret-i Ömer’e ulaşınca Hazreti Ömer, “Camiyi yıkın, adaleti yıkmayın” demiş. (Cemil KILIÇ)

HALİFE

“İslam ülkelerinde halife, peygamberimizin vekili diye bilinir. İslam’ın bir halifesi olursa. Müslümanların tümü ona biat eder. Böylece İslam ülkelerinde birlik sağlanır derler. Oysa İslam’da ilk tefrika (Ayrışma), halifelik yüzünden çıkmıştır. (Cemil KILIÇ)”

(Bu tefrika, peygamberimizin vefatıyla başlamış günümüzde bile devam ediyor hâlâ. Daha dün, Işıdın lideri Bağdadi, halifeyim diyordu. Bu gün de Libyalı muhalif Hafter iddia ediyor, halife olduğunu. İleriki günlerde “Ben halifeyim” diye kim ya da kimler çıkar ortaya? Allah bilir. Halifelere ayet inmiyor ki. Peygamberimizin vefatıyla ayetler sonlanmıştır. R.C. )

AYASOFYA

Ayasofya M.S. 537 yılında yapılmış. Peygamberimizin, M.S. 570’de doğduğu, yine M.S. 610 yılında peygamberlik geldiğine göre doğumundan 33, peygamberliğinden 73 yıl önce yapıldığı çıkıyor ortaya. Yani Ayasofya, İslamiyet’in doğuşundan önce yapılmış.

LANET OKUMAK

Emevi’ler, seksen sene Hz Ali’ye lanet okuttular. Halifenin biri bu lanet okumayı kaldırınca insanlar isyan etti. “Sünneti yasakladı!” diye. (Cemil KILIÇ)

( Madem sünnet, peygamberimizin söz ve davranışlarıysa Peygamberimizin, kendi terbiyesine göre yetiştirdiği, ilk dört Müslümandan biri olan, amcasının oğlu, damadı, Hz. Ali’yi lanetlediğine inanan Müslüman olabilir mi acaba? R.C.)

Bir televizyon programında aklımda kalan notları ve notlarla ilgili kişisel görüşlerimi programı kaçıranlar için paylaşmak istedim.

Hepsi bu…

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku