takip et takip et takip et
Gündem

7 Ağustos 2020 - 199 Okunma

KOVİD-19 DENETİMLERİ DEVAM EDECEK

Abone Ol

Kovid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe ve maske takma kuralı başta olmak üzere denetimler başladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Tokat Valiliği. Tokat Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere tüm kurum müdürleri ve oda başkanları önderliğinde kapsamlı bir denetim başladı. Sosyal mesafe ve maske takma kuralı başta olmak üzere korona virüs ile mücadelede hijyen kurallarına uyulmasına yönelik denetimler ve uyarılar yapıldı. Denetimler bundan sonraki süreçte sıkı bir şekilde devam edecek.

Türkiye’deki koronavirüs salgınında yaz ve bayram rehavetiyle vaka sayılarında artış görülmesinin ardından tüm yurtta koronavirüs denetimleri gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önceki gün sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından, ‘Kontrollü sosyal hayat’ mesajı ile yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde Covid-19 pandemisiyle ilgili en yoğun denetimi gerçekleştireceklerini duyurmuştu. Dün Türkiye genelinde “Sağlık İçin Hepimiz İçin” sloganıyla denetimler başladı. Tokat Valiliği. Tokat Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere tüm kurum müdürleri ve oda başkanları önderliğinde kapsamlı bir denetim yapıldı.

Sosyal mesafe ve maske takma kuralı başta olmak üzere korona virüs ile mücadelede hijyen kurallarına uyulmasına yönelik denetimlerde pazarlar, iş yerleri, marketler, toplu taşıma araçları, yollar, alışveriş alanları, lokantalar, kafeteryalar, taksiler ve tüm yaşam alanlarında, valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, esnaf ve ticaret odaları, kurum müdürleri, kolluk ve zabıta ekipleri görev aldı.

Taşhan önünden başlayarak denetimlere Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu,Tokat Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kınay, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül başta olmak üzere diğer kurum müdürleri ve oda başkanları katıldı. Yetkililer sahada vatandaşa ‘Maskesiz sokağa çıkmayın, sosyal mesafenizi koruyun’ uyarısında bulundu. Vali Ozan Balcı, Tokat’ta vatandaşın maske konusuna genellikle hassasiyet gösterdiğini bunun bir bilinç meselesi olduğunu ve salgın ile birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

MÜCADELE YOĞUN ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, “Dünyada bir koronavirüs pandemisi var. Bu pandemiyle ülkemiz yoğun şekilde mücadele ediyor. Biz de Tokat ölçeğinde halkla beraber devletimizin kurumlarıyla beraber yoğun şekilde mücadele ediyoruz. Şuana kadar yaptığımız mücadeleyle yazın kontrollü normale dönüldü. Ama ipin ucunu bırakmamamız lazım. Devletimizin yayınladığı genelgeler var, emirler var, kurallar var. Halkımızın sağlığını tehlikeye atmamamız lazım. Maske takmamız, sosyal mesafeye ve hijyene uymamız lazım. Bunlar önemli kurallar.

Bugün tüm Türkiye’de olduğu gibi Tokat’ta da sağlık için, halk için kamuoyunda duyarlılık anlamında bir etkinlik düzenliyoruz. Tüm Tokat’ta il merkezi başta olmak üzere ilçe merkezlerinde Denetim Ekiplerimiz oluşturuldu. Emniyet, Jandarma, Zabıta, Sağlık Ekiplerimiz ve ilgili personelden. Vatandaşlarımıza şunu söylüyoruz; Biz bu mücadeleyi hep beraber omuz omuza vererek yeneceğiz. Bunun için kurallara uymamız lazım. Denetimlerde kafeler, lokantalar başta olmak üzere umuma açık yerler, sokaklar, ticari taksiler, ulaşım araçları, işyerleri bundan sonra denetim yapılacak.

Denetimdeki maksat şu; Kontrollü hayatta uyulması gereken usul ve esaslar var. Onları yerinde  görmek. Amacımız cezalandırmak değil rehberlik etmek. Vatandaşımızın sağlığı bizim için önemli. Bu denetimler sadece bugün değil bugünden itibaren yoğun bir şekilde artacak. Vatandaşlarımızdan talebimiz şu: Mesafeye uysunlar, maskelerini taksınlar, hijyene dikkat etsinler. El ele vererek bu mücadeleden başarıyla çıkacağız. Buradan tüm hemşerilerimize tekrarlıyorum Maske, mesafe, hijyen diyorum.” diye konuştu.

İPİN UCUNU BIRAKMAMAMIZ LAZIM

Tokat genelinde Kovid-19 vakalarında son durum  ile ilgili basın mensuplarından gelen soruyu yanıtlayan Vali Balcı, “İpin ucunu bırakmamamız lazım. İlk günden beri aynı duyarlılıkla devam ediyoruz. Sayıların hiçbir önemi yok. 1 vatandaşımızın canı bile önemli bizim için. Mücadeleyi asla bırakmamamız lazım. İlk gün nasıl başladıysak aynı hassasiyetle götürüyoruz. Sağlık teşkilatımız can siperane çalışıyor. Biz de onların her zaman yanındayız. Sağlık çalışanlarımıza da çok teşekkür ediyorum.

MASKE TAKMAK ZORUNDAYIZ

Maske takma zorunluluğuna rağmen maske takmayan bazı vatandaşlara cezai işlem uygulanacak mı sorusu üzerine Vali Ozan Balcı, “Maske takma konusuna Tokatlı hemşerilerimiz daha çok uyuyorlar gözlemlediğimi söylüyorum. Ama zaman zaman ihlal edildiğini de görüyoruz. Ama niyetimiz herkesin sağlığı çok önemli birbirimize saygı duymak zorundayız. Maskeyi takmak zorundayız. Amacımız ceza vermek değil insanlarımızın sağlığı. Bu denetimlerde de altını çiziyorum cezalandırmak değil , rehberlik etmek, yönlendirmek . Bunu hep beraber yapacağız. Kronik hastalarımız, yaşlılarımız var. Bana bir şey olmaz dememeliyiz. Herkesin sağlığı önemli.”

DÜĞÜNLERDE USÜL VE ESASLARA UYULMALI

Son zamanlarda Tokat’ta düğünlerden sonra görülen Kovid-19 vakalarıyla ilgili bir soruya karşın İçişleri Bakanlığı’nın bununla ilgili yayınladığı genelgeyi hatırlatan Vali Balcı, “Usul ve esaslara uyulması gerekiyor. Bu emir komuta ile değil yüksek bilinç ile halledeceğimiz bir iş. Amacımız ceza vermek değil. Bilinçle, kenetlenerek çözeceğiz. Ama şunun altını çiziyorum; daha çok dikkat etmemiz lazım. Tokat şuan mücadelede gayet iyi gidiyor. Ama yeter mi yetmez! Hep beraber çalışacağız. Bu işi hep birlikte sahiplenmemiz lazım. Denetimlerde yüzde 99 oranında kurallara uyulduğunu gördük. Ama bunu devam ettirmemiz lazım. Tokatlı hemşerilerimize teşekkür ediyoruz.”

YAPILAN HER ÇALIŞMA İNSAN SAĞLIĞI İÇİN

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise, “Bu süreci birlikte atlatmayı çok önemsiyorum. Sadece Valiliğimiz, belediye ve diğer kurumlarımızın başa çıkacağı bir şey değil. Birlikte başa çıkacağımız dünyanın sorunu olan bir konu. O yüzden inanıyorum ki yapılan her çalışma insan sağlığı için.  Temizlik, maske, sosyal mesafeden, temizliğe varana kadar birlikte aşacağız. Biz de belediye olarak gerek temizlik gerekse ilaçlama ve denetimlerde her zamankinden daha çok bu işin üstüne gidiyoruz. Allah hepimizi korusun. Bu beladan kısa zamanda kurtarsın” diye konuştu.


" KOVİD-19 DENETİMLERİ DEVAM EDECEK konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere KOVİD-19 DENETİMLERİ DEVAM EDECEK ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda KOVİD-19 DENETİMLERİ DEVAM EDECEK ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku