Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.221,77 0,09%
Çeyrek Altın 2.036,00 0,05%
Yarım Altın 4.071,00 0,02%
Tam Altın 8.096,40 0,92%
KORONAVİRÜS TURİZMİ ETKİLEDİ

KORONAVİRÜS TURİZMİ ETKİLEDİ

ABONE OL
22 Ağustos 2020, 13:19:57

Koronavirüs (Covid-19) salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde faaliyetlerin durma noktasına geldiğini belirten Dokia Air Tur Tokat Grup Başkanı Necla Kalpakçı konuyu değerlendirdi. Tokat’ta 15 yıldır tur operatörlüğü yaptığını ifade eden Kalpakçı, “Zor bir dönem. Şuanda turizm acentelerinin kar yapması gibi bir durum söz konusu değil. Tokat’ta tur çıkmıyor. Eskiden haftada iki kere tura giderdik ama şuanda öyle değil. 15 günde ya da ayda bir tura çıkarsak seviniyoruz.” dedi.
TURİZMDE FAALİYETLER DURMA NOKTASINA GELDİ
Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle turizm sektörü olumsuz yönde etkilendi. Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan turizmde faaliyetler durma noktasına gelirken, alınan önlemlerle vatandaşların tatil tercihleri yeniden şekillendi. Sosyal mesafenin önem kazanmasıyla kalabalık alanlardan uzak tatil yapmak isteyen vatandaşlar, izole olabilecekleri tatillere yöneldi. Koronavirüsten dolayı bugüne kadar yaşanan en büyük sıkıntılardan birini yaşadıklarını belirten Dokia Air Tur Tokat Grup Başkanı Necla Kalpakçı (59), normalleşme süreciyle birlikte yurt içi seyahat ve turizm turlarının başladığını belirterek “Gezilerimizde açık alanları tercih ediyoruz. Turizm bölgelerinde önceden aşırı yoğunluk yaşanırdı ama şuan çok sakin. Bu güne kadar hiçbir şekilde bir vakayla karşılaşmadık.” Dedi

“ÇOK SIKI TEDBİRLERİMİZ VAR”

Koronavirüs insanların tatil anlayışlarını değiştirdi, sosyal mesafe kurallarına uygun izole tatil önem kazandı. Kurallara azami dikkat ederek tur düzenlediklerini belirten Kalpakçı, vatandaşları ülkenin güzelliklerini gezip görmeleri için davet etti. Gidilen yerlerde Sağlık ve Turizm Bakanlığının talimatlarına uygun olarak hareket ettiklerini vurgulayan Kalpakçı, “Çok sıkı tedbirlerimiz var. 46 kişilik otobüste 23 kişi gidiyor. Her koltukta bir kişi oturuyor. Otobüse binerken yolcularımızın ateş ölçerlerle ateşlerini ölçüyoruz. Kısa süreli aralıklarla otobüslerimizi dezenfekte ediyoruz. Restoranlarda ve otellerde sosyal mesafe kuralına kesinlikle uyuyoruz. Kurallara azami dikkat ederek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bugüne kadar hiçbir problem olmadı, misafirlerimiz sağlıklı şekilde gidip geri geldi. Zor bir dönem. Şuanda turizm acentelerinin kar yapması gibi bir durum söz konusu değil. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Zor şartlarda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Her hafta tur koyuyoruz ama pandemiden dolayı Tokat’ta tur çıkmıyor. Eskiden haftada iki kere tura giderdik ama şuanda öyle değil. 15 günde ya da ayda bir tura çıkarsak seviniyoruz. Otobüste iki kişilik koltuklara sadece bir kişi oturtuyoruz ve bununda maliyetli çok fazla oluyor. İnsanların indiği yerde aracımızı dezenfekte ediyoruz.” dedi.

korona turizm2

“AMACIMIZ ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK”

Bu yıl pandemiden dolayı geçen yıla oranla tur sayılarının çok düştüğünü belirten Kalpakçı, “Amacımız ülke ekonomisine katkı sağlamak. Ülkemizde pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında turizm sektörü geliyor. Turizmse ekonomiye en çok fayda sağlayan sektörlerden bir tanesi. Bizde Acente olarak turizme bir katkı sağlamak istiyoruz, çorbada tuzumuz olsun misali turlarımızı düzenliyoruz. Bu dönemde kendimize göre tedbirlerimizi alıyoruz. Anlaşmalı olarak çalıştığımız oteller Covid-19 tedbirlerine uyan sertifikalarını almış, özellikle bu otelleri tercih ediyoruz. Araç içerisini dezenfekte ediyoruz. Misafirlerimiz lavabo ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra kolonya ikram ediyoruz. Maskelerini takmaları için gerekli uyarılarda bulunuyoruz. Bizde kendi çapımızda alabileceğimiz önlemleri en üst seviyede almaya dikkat ediyoruz. Yolcu sayısını azaltmamız maliyetleri bir hayli yükseltti ama şuan bizim amacımız artık para kazanmak değil, turizmi canlı tutmak ve ülke ekonomisine katkı destek sağlamak amacıyla turlarımızı yapıyoruz. Tabi ki turlara olan ilgi eskisi kadar yoğun değil ama azda olsa devam etmeye, başarmaya çalışıyoruz.” Şeklinde konuştu.
“GEZİLERİMİZDE AÇIK ALANLARI TERCİH EDİYORUZ”
Turizm bölgelerinin şuan çok sakin olduğunu ifade eden Kalpakçı, “Vaka sayılarının artması tura olan ilgiyi etkiliyor ama insanlar gelip bizim aldığımız önlemleri gördüklerinde içleri rahatlıyor. Gezilerimizde açık alanları tercih ediyoruz. Turizm bölgelerinde önceden aşırı yoğunluk yaşanırdı, şuan ise çok sakin. Tura katılan insanlar çok beğendikleri için tekrardan tercih ediyorlar. Bazı insanların endişeleri oluyor ama onlar biraz daha temkinli davranıyor. Biz elimizden geldiğince bu hareketliliği devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu süreci bir şekilde atlatmayı istiyoruz, zamanla daha güzel olur diye umut ediyoruz. Dünyada birçok ülke bizim ülkemizi güvenilir olduğu için tercih ediyor. Kontroller sağlandığı sürece herkes bireysel olarak dikkat ettiği sürece bu gezilerin yapılmasında herhangi hiçbir sakınca yoktur. İnsanlar gönül rahatlığıyla gelip gezilere katılabilirler. Bu süreçte insanların psikolojileri de çok bozuldu ve biraz gezip görmelerine de ihtiyaç var. Morali bozuk olduğunda insanların bağışıklık sistemi daha güçsüz oluyor ve hastalığa yakalanması daha çok artıyor. Turizmde insanların gezip görmesi, motive olması onların moralini yüksek tutan şeyler. Biz turlarımızı devam ettiriyoruz bu güne kadar hiçbir şekilde bir vakayla karşılaşmadık. Sıkıntılı bir durumda olmadı. İnsanlar çok mutlu, gezerek kendilerini iyi hissediyorlar. Tedbirlerimizi aldığımızda herhangi bir sorun yaşanmıyor.” İfadelerini kullandı.

korona turizm3

“TURİZM ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Ülkenin güzelliklerini tanıtmak için faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Kalpakçı, “Buna da ihtiyaç duyduk çünkü uzun bir süre insanlar evlerinde kapalı kaldı. Bakanlıklarımızdan turizm faaliyetlerinin yapılmasına yönelik izin verilince bizde çalışmalarımıza başladık. Şuanda bunu sürdürüyoruz. Ülkemizde turizm olarak gidilecek güvenilir bir yer.” Dedi.

koronavirus turizmi etkiledi

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments