takip et takip et takip et
Gündem

17 Eylül 2020 - 334 Okunma

KORONA MÜCADELESİ ÇOCUKLARA KİTAPLA ANLATILDI

Abone Ol

“HİJYENİK BİLGEHAN KORONAYLA TANIŞIYOR”

Tokatlı yazar Sadettin Turhan, çocukların koronavirüs sürecini algılamaları için onların anlayacağı seviyede bir kitapçık hazırladı.

Sosyal platformlarda ve televizyonda sadece belli bir yaşa hitap eden programlarda anlatılan bilgileri çocukların anlayamadığını belirten Turhan,  miniklerin anlayacağı bir dille “Hijyenik Bilgehan Koronayla Tanışıyor” isimli kitapçık yazdığını söyledi.

Bir hafta önce yayınlanan kitapla ilgili bilgiler veren Turhan, “Renkli ve resimli bir kitapçık hazırlattık. Bu kitapçığı bir poşet içerisine koyarak üzerinde bir maske hediyesiyle birlikte çocuklarımıza ulaştırmayı planlıyoruz. Bu süreçte onların bilgi edinmelerini, hediye ile birlikte mutlu olmalarını istiyoruz. Bizim hayatımızda şuan yer alan hijyen kurallarını onların anlayacağı bir dille biraz daha espri katarak kitap çalışmasıyla anlattık.” Dedi.

“ÇOCUKLAR İÇİN KİTAPLAR YAZDIM”

Aslen Tokat Niksarlı olan ve İstanbul’da ikamet eden yazar Sadettin Turhan koronavirüs sürecinde çocuklara hijyen kurallarını anlatan bir kitapçık hazırladı. Toplumda çocukların ve gençlerin gelişimlerine katkı sunmak amacıyla eğitim faaliyetleri gerçekleştirdiğini ifade eden Turhan, “Avrupa’da ve ülkemizin özellikle doğu bölgelerindeki illerde okullarda düzenlenen konferanslara katılarak gençlerin eğitimlerine katkı sunuyorum. Onlar için kitaplar yazdım. Gençliğin Enerjik Kodları isimli proje kapsamında günümüzde dikkat etmesi gereken ahlaki hususları konferanslarda anlatıyorum. İsraf, büyüklere saygı, anne ve baba sevgisi, birlik ve beraberlik, zamanı bilinçli kullanma, edep-adap gibi temel hususları gençlere hatırlatıyorum ve değerlerle ilgili bilgiler veriyorum.” İfadelerini kullandı.

“TÜM ÇOCUKLARIMIZA ULAŞTIRMAK İSTİYORUZ”

Yaptığı çalışmalarla ilgili bilgilen veren yazar Turhan, ”Anaokulundan itibaren lise son sınıfa kadar bir takım eğitim kitapları hazırladım. Renkli ve resimli kitaplar anaokulu öğrencileri için, ilköğretim çocukları için hikâye kitapları, ortaokul ve lise dönemi için Gençliğin Enerjik Kodları isimli çalışmamız var.  Bu salgın sürecinde birlik ve beraberlik içerisinde sorunların üstesinden gelinmesi gerekiyor. Sağlık çalışanlarımız bu dönemde büyük bir sorumluluk aldılar üzerlerine. Bu süreçte gençlere ve ailelerine nasıl katkı sağlayabiliriz, bizde yazarlar olarak neler yapabiliriz diye düşündük. Taşın altına elimizi koymak adına iş adamlarımızla ve bu konuya değer veren arkadaşlarımızla yaptığımız istişareler sonucunda bununla ilgili bir eser ortaya çıkarmaya karar verdik. “Hijyenik Bilgehan Koronayla Tanışıyor” isimli bir kitapçık hazırladım. Kitabımız ortaya çıkalı bir hafta oldu. Kitabımızı İstanbul merkez olmak üzere tüm ülkedeki çocuklarımıza ulaştırmak istiyoruz. Bugüne kadar hep bir şeyler anlatıldı ama biz salgında nelere dikkat edilmesi gerektiğini söz uçar yazı kalır mantığıyla kitaplaştırdık. Böylece televizyonlarda sadece belli bir yaşa hitap eden programlarda anlatılan bilgileri çocukların anlayabileceği bir seviyede aktarmaya çalıştık. Çocukların bu süreci anlayıp algılamaları büyükler gibi olmuyor onun için onların dilinde anlatmak istedik.” Dedi.

KİTAP HAKKINDA

Kitabın içeriğini anlatan Turhan, ”Çekirdek bir aile oluşturduk. Ana karakterimiz Bilgehan. Babası Cemil, annesi Şeyma ve kardeşi Cemre ile birlikte bu süreci ilk günden itibaren yaşamaya başladılar. Daha sonra okulların tatil edilmesi, yurt dışı yasaklarının başlaması, diğer kısıtlamaları ailesiyle birlikte yaşayıp bu süreci, nasıl atlatması gerektiğini öğrenmeye çalışıyor. Bilgehan 12 yaşında, okulda başarılı, meraklı ve içinde bulunduğu toplumun sorunlarına kayıtsız kalmıyor. Annesi sivil toplum kuruluşlarında görevli, topluma örnek bir insan. Babası iş adamı ve toplum için faydalı işler yapmak için çalışan bir baba. Renkli ve resimli bir kitapçık hazırlattık. Bu kitapçığı bir poşet içerisine koyarak üzerinde bir maske hediyesiyle birlikte çocuklarımıza ulaştırmayı planlıyoruz. Bu süreçte onların bilgi edinmelerini, hediye ile birlikte mutlu olmalarını istiyoruz. Bizim hayatımızda şuan yer alan hijyen kurallarını onların anlayacağı bir dille biraz daha espri katarak kitap çalışmasıyla anlattık. Kitabımızı birçok sağlıkçı arkadaşımıza, Milli Eğitim’de görevli arkadaşlarımıza kitabımız çıkmadan önce okuttuk. Pedagojik olarak, sağlık ve ahlaki yönünden atladığımız bir husus var mı diyerek kendilerinden bilgiler aldık. Bugüne kadar yapılan dönüşler hep olumlu yönde oldu. Bizde kitabımızı iş adamları ve sivil toplum kuruluşu vasıtasıyla çocuklarımıza ulaştırmak istiyoruz. Hastanelerde, okullarda, çocuklarımızın evlerinde dağıtılsın istiyoruz. Tokat’ımızın kitap konusunda duyarlı olduğunu, son dönemde yapılan çalışmalarda kitaba çok büyük destek verildiğini mutlulukla takip ediyoruz. Şehrimizin önde gelen isimlerinden kitabımıza destek verilirse, çocuklarımıza kitabımız ulaşmış olacak. Kitabımız çıkalı bir hafta oldu ve şuana kadar iki bin kitap dağıtıldı.” Şeklinde konuştu.


" KORONA MÜCADELESİ ÇOCUKLARA KİTAPLA ANLATILDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere KORONA MÜCADELESİ ÇOCUKLARA KİTAPLA ANLATILDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda KORONA MÜCADELESİ ÇOCUKLARA KİTAPLA ANLATILDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku