Dolar 28,9329 0.07%
Euro 31,4995 0%
Gram Altın 1.937,06 0,67%
Çeyrek Altın 3.232,00 2,15%
Yarım Altın 6.463,00 2,15%
Tam Altın 12.640,77 0,58%
Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun
KORKUTAN KORONAVİRÜS HARİTASI

KORKUTAN KORONAVİRÜS HARİTASI

ABONE OL
26 Ağustos 2020, 12:34:26
Sağlık Bakanlığının ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında Tokat’taki koronavirüs tablosu yeşilden kırmızıya dönüştü.

Tokat’ta Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında koronavirüs tablosu endişe vermeye başladı. Bakanlığın riskli bölgeleri gösteren haritada hasta sayısının ve yayılımın arttığı dikkat çekerken il merkezinde de kırmızı nokta sayısının 15 günde yeşilden kırmızıya döndüğü görüldü. Vaka durumunun Türkiye’deki genel seyirle aynı oranda olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “İşi ciddiye almamız gerektiğini ifade ediyorum. Yakında okullar açılacak ve yüz yüze eğitime geçilecek. Okulları açmamız için bizim de duyarlı olmamız lazım. Okulları hep birlikte açabilmemiz için kurallara dikkat etmemiz lazım.” dedi.

2019 yılının son haftalarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra küresel bir salgın halini alan koronavirüs (Kovid-19) durmak bir yana hızını artırarak yayılmaya devam ediyor. Koronavirüs salgınının tespit edildiği ilk günlerde sıkı önlemler ve yasaklar getirerek bulaşma hızını yavaşlatan ülkelerde ikinci dalga paniği devam ediyor. Türkiye’nin salgına karşı zamanında aldığı tedbirlerin sağladığı avantajlara rağmen son 10 günde vaka ve ağır hasta sayısında artış yaşanıyor. Türkiye genelinde 15 Ağustos’ta 12 bin 190 olan aktif vaka sayısı, 24 Ağustos’ta 15 bin 645’e yükseldi. Hal böyle devam ederken Tokat’ta Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında koronavirüs tablosu endişe vermeye başladı.Bayram öncesi ve sonrası vaka sayılarında gözle görülür bir artışın olduğu görülüyor. Bakanlığın riskli bölgeleri gösteren haritada hasta sayısının ve yayılımın arttığı dikkat çekerken il merkezinde de kırmızı nokta sayısının 15 günde yeşilden kırmızıya döndüğü görüldü. Koronavirüsün yayılımını ve riskli bölgeleri gösteren uygulamada özellikle merkez Bahzat Bulvarı, Gaziosmanpaşa Bulvarı, Karşıyaka, Mustafa Satan Caddesi gibi bölgelerde yoğunluk görüldü. Virüs yayılımının en çok düğünlerde sosyal mesafeye ve maske kuralına uyulmamasından kaynaklandığı düşünülüyor. Ayrıca Behzat bölgesinde bazı esnafların maske takma kuralına ve sosyal mesafe kuralına uymadığı da gözlemleniyor.

DİKKAT!  Mesleki Yeterlilik Belgesi ile iş sahalarının daha güvenli olacağı vurgulandı
korona harita denetim3

DENETİMLER DEVAM EDİYOR

Öte yandan İçişleri Bakanlığı öncülüğünde  “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosuyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan kararların sahadaki uygulamalarını yerinde denetlendi. Vaka durumunun Türkiye’deki genel seyirle aynı oranda olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “İşi ciddiye almamız gerektiğini ifade ediyorum. Yakında okullar açılacak ve yüz yüze eğitime geçilecek. Öğrenci ile bağı olmayan hiçbir aile yok. Okulları açmamız için bizim de duyarlı olmamız lazım. Okulları hep birlikte açabilmemiz için kurallara dikkat etmemiz lazım.” dedi.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, il protokolü ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile gerçekleşen denetimlerde işletme sahipleri ve vatandaşlara tedbiri elden bırakmamaları konusunda uyarılarda bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ta korona virüs salgını ile vatandaşlarla birlikte yoğun bir şekilde mücadele edildiğini söyledi. 

korona harita denetim4

“MÜCADELEDEN BAŞARIYLA ÇIKACAĞIZ”

Amacın sadece bir denetim değil rehberlik etmek de olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, pandemi sürecinden el ele, omuz omuza vererek, büyük bir milli birlik ve beraberlik içerisinde başarıyla çıkılacağını kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı, “Ama bunu çok önemsememiz lazım. Tokat olarak çok önemsememiz lazım. Biz önemsiyoruz ve gerekli tedbirleri de aldık. Sahada da arkadaşlarımız sürekli görev yapıyorlar. Polislerimiz, jandarma bölgesinde jandarmamız maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulması konusunda rehberlik yapıyorlar. İfade ettiğim gibi bizim amacımız cezalandırmak değil. Bizim vatandaşlarımızın her birinin canı çok kıymetli. Tokatlı hemşerilerimizden de şunu rica ediyorum. Lütfen kurallara uyalım, bu çok ciddiye alınması gereken bir şey. Bana bir şey olmaz diye bir şey yok. Her yaştan her gruptan herkese bulaşabiliyor. Özellikle kronik hastaları çok zor durumda bırakabiliyor. Tokat’ta da biz bunu görebiliyoruz. Dolayısıyla toplum halinde beraberce yaşadığımız için birbirimize saygılı olmak, birbirimizin hakkına hukukuna riayet etmek zorundayız. İyi günde kötü günde hep beraberiz. Bu korona sürecinde öncelikle kendimizi korumak, sonra da topluma karşı olan sorumluluğumuz gereği maske, mesafe, temizlik kurallarına uymamız lazım.

DİKKAT!  TOKAT’IN SORUNLARI KONUŞULDU

Ayrıca bu işi ayrıntısı ile önemsememiz lazım. Görevlerini yerine getiren kamu görevlilerine de destek vermemiz lazım. Doktorlarımız, ebelerimiz, sağlık çalışanlarımız, cansiperane çalışıyorlar. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Şükran duygularımızı milletimiz adına ifade ediyoruz. Bizim onlara destek vermemiz lazım. Hem onların emeğini zayii etmememiz lazım, hem de vatandaşlarımızın hakkını hukukunu korumamız lazım. Hastamız var, kronik hastalarımız var, yaşlılarımız var. Toplum halinde yaşadığımızı unutmamamız lazım. Bu iş çok ciddi. Biz devlet olarak da ciddiye alıyoruz. Tokatlı hemşerilerimizden de isteğimiz onlarında bu işi ciddiye almaları. Hepinize çok teşekkür ediyorum. “ dedi. 

korona harita

“DUYARLI OLMAMIZ LAZIM”

Türkiye’deki genel seyir ne ise Tokat’taki seyrin de o yönde olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Vaka sayımız 1 ya da 1000. Bizim için hiçbir şey değişmez. Vatandaşlarımızın hepsi bizler için çok kıymetli. Sayıların bir önemi yok. Bizim amacımız kimseye bir şey olmasın. Dikkatsizliğimizden, özensizliğimizden dolayı kronik hasta bir çocuğumuz mağdur olsa üzülmez miyiz? Bir yaşlımız mağdur olsa, entübe olsa, yoğun bakıma alınsa üzülmez miyiz? Dolayısıyla biz bunları önemsiyoruz.

Ama işi ciddiye almamız gerektiğini ifade ediyorum. Yakında okullar açılacak ve yüz yüze eğitime geçilecek. Öğrenci ile bağı olmayan hiçbir aile yok. Okulları açmamız için bizim de duyarlı olmamız lazım. Okulları hep birlikte açabilmemiz için kurallara dikkat etmemiz lazım.

Bizler denetimlerimize devam edeceğiz.  Herkes kamu görevlileri ve denetim ekiplerine yardımcı olsun. Mahalle timleri de kurduk. Onlar da bu izolasyondaki insanları uyaracaklar ve takip edecekler.

İnşallah biz hep beraber Tokat olarak elele omuz omuza bu mücadeleden başarı ile çıkacağız. “ diye konuştu.

korkutan koronavirus haritasi
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments