takip et takip et takip et
Gündem

6 Kasım 2019 - 71 Okunma

KONUT VE ÇEYİZ HESAPLARI BENZERİ YENİ TASARRUF MODELLERİ

Abone Ol

Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programında yer alan düzenlemeye göre tasarrufların artırılması için konut ve çeyiz hesaplarına benzer yeni modeller oluşturulacak. Dayanıklı tüketim, eğitim ve tatil gibi harcamalar için acılan banka hesaplarına vergi teşviki uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’nda, tasarrufların artırılması için atılacak yeni adımlar yer alıyor.

Programa göre, tasarrufların artırılması için vatandaşların borçlanarak harcama yapması yerine harcama öncesinde tasarruf etme davranışı desteklenecek.

Bu amaca yönelik olarak, halen uygulanmakta olan devlet destekli çeyiz ve konut hesaplarına benzer modeller hayata geçirilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Bankalar Birliği’nin yürüteceği çalışmalarla vergi teşviki uygulanabilecek alanlar belirlenecek.

ÖZEL BİRİKİM HESABI OLUŞTURULACAK

Dayanıklı tüketim malları, eğitim ve tatil gibi harcama kalemleri için bankalarda özel birikim hesapları oluşturulacak. Bu hesaplardaki birikimler kullanılarak gerçekleştirilen harcamalarda vergi teşviki uygulanacak.

Yeni tasarruf modelleri kapsamında, vatandaşlar,,, sonraki yıllarda yapacağı tatil, eğitim veya dayanıklı tüketim malı harcaması için bankada hesap açacak. Bu hesaba belli bir süre boyunca belirlenen miktarda düzenli para yatırılacak.

Belirlenen süre şartının tamamlanmasının ardından bu hesaptaki parasını çekenler, hesap açılışında beyan edilen alandaki harcamasını yaparken vergi avantajı kullanacak. (Kaynak:bik.gov)


" KONUT VE ÇEYİZ HESAPLARI BENZERİ YENİ TASARRUF MODELLERİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere KONUT VE ÇEYİZ HESAPLARI BENZERİ YENİ TASARRUF MODELLERİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda KONUT VE ÇEYİZ HESAPLARI BENZERİ YENİ TASARRUF MODELLERİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku