Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 440267 -0.62158%
Ethereum 31340 0.78875%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Konut Kredisinde Hayat Sigortası Nedir?

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Nedir?

ABONE OL
15 Ocak 2023, 07:29:55

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Nedir? Neden Yapılır gibi sorularınızın tüm cevabı bu haberimizde.

Bankalardan alınan bireysel, ticari içerikli olmayan ve en uzun vadeye sahip olan kredi türü konut kredisidir. Bu kredi türü rakamın yüksek olması, daha uygun rakamlar üzerinden alınması ve vadenin 10 yıla kadar uzaması gibi farklılıklar ile diğer kredilerden ayrılır. Kullanmak istediğiniz kredinin ev almak amacına hizmet ediyor olması bu amacın da kanıtlanması gerekliliğini ortaya çıkarır. Bunun için Konut Kredisinde Hayat Sigortası, raporlama veya diğer maliyetlerin çeşitli olması kaçınılmaz hale gelir. Kullanılacak olan rakama ve süresine bağlı şekilde bankanın talep edeceği ek kalemler artabilir. Çünkü bankalar da finansal varlıklar olmalarından dolayı alamayacaklarını düşündükleri paraları kredi şeklinde vermek istemez. İşleyiş mantığına ters olacak şekilde bir karar vermek olarak değerlendirilir.

Hayat Sigortası

Bankadan konut kredisi almak için ev almak amacı dışında bir niyetiniz olamaz. Zaten banka bunu uzman raporu ve düzenlediği sigortalar ile net şekilde garanti altına alır. Bankadan almak istenen kredi için ön başvuru yapılması gereklidir. Bankanın ön onayı ile birlikte finansal anlamda ve evin kredi şartlarına uygun olup olmadığına bakılarak kontrol sistemine geçirilir. Rakam gösterilen ve uzman tarafından denetlenen evin mali değerinin %80’inden fazlasını kapsayamaz. Bu da ön ödemenizin olmasını zorunlu hale getirir. Bunun amacı 10 yıl vadesi olan bir kredinin ödenmesinde sorun yaşamasını engellemektir.

Konut Kredisi Kullanım Şartları Nelerdir?

Bankadan talep ettiğiniz konut kredisini kullanmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartların arasında diğer kredilere benzer şekilde ödeme gücünüzü ortaya koyan ve garanti eden yollar vardır.

Bunlar:

 • Kredi notunuzun yüksek olması,
 • Başka kredilerinizin olup olmaması,
 • Ödeme gücünüzün durumu, şeklinde ana başlıklara ayrılabilir.

Banka kredi notunuza bakarak kredi vermesi halinde ne kadar risk altında olacağını anlamak ister. Diğer taraftan bankanın ödeme ve gelir arasındaki durumu anlamasına yarayan hesaplamaları vardır. Sadece asgari ücretle geçinmek zorunda kalan bir tüketicinin aylık masrafları haricinde kalan rakam üzerinden ödeme yapabileceği ortadadır. Bunun için yasal gelirleri olmadığı zaman dilimlerinde asgari ücret tutarı kadar kredi ödemesi beklenemez. En başından kredi için onay alması zor hale gelir. Bundan dolayı şartları bilmeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Konut Kredisinde Yapılan Sigortalar Nelerdir?

Konut kredisi şartlarını yerine getirdikten ve onay aldıktan sonra bazı masraf kalemlerinin çıkması kaçınılmazdır.

Bunlar:

 • Sigortalar,
 • Avukat bedeli,
 • Ekspertiz ücreti,
 • Yasal kesintiler,
 • Dosya masrafı şeklinde sıralanabilir.

Bunların içinde en çok dikkat çekenleri ise genel anlamda sigorta başlıklarıdır. Çünkü bankanın tüm olasılıklara karşı verdiği krediyi geri almasını sağlayacak şekilde garanti veren sigortalar kurtarıcı olacaktır. Konut kredisinde hayat sigortası en başta yapılanlardan bir tanesidir. Eşya, yangın ve deprem sigortası veya konut sigortası başlığı altında iç içe geçmiş diğer sigorta türleri de bulunabilir.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Nedir?

Konut kredisi uzun vadeli yani ortalama 10 yıla kadar çekilebilen bir kredi türüdür. Sürenin uzun olması olası sonuçlara karşı bankaların daha çok önlem almasını zorunlu kılar. Krediyi kullanan kişinin sağlık durumuna veya ileride başına gelebilecek hallere göre alınan önlemler arasında hayat sigortası göze çarpar.

Kredinin her sene yenileme yani alınan tarih dönemlerinde yaşanan yeniden tarihi uzatılır. Yaklaşık 10 sene boyunca da devam eder. Bu süre içerisinde sağlıkla alakalı primlerin kullanımına da izin veren bu sigorta başınıza ölüm, yaralanma veya ciddi bir durum geldiğinde bankanın haklarını da garanti altına alacak içeriklere sahiptir. Çünkü sigortası olmayan ve bir kazada ölen kredi kullanıcısının ödemesini sigorta şirketinin teminatlarından karşılamak mümkündür.

Hayat Sigortası Neleri Kapsar?

Sigorta içerikleri düzenlenen kuruma ve teminat tutarına göre değişkenlik gösterir. Ama temelde sağlık, beden bütünlüğü ve gerekebilecek sağlık desteği şeklinde başlayan poliçeler olası ölümlerde dahil olacak şekilde bankaya ödeme yapmayı garanti eder. Ayrıca birçok kişinin poliçe içerikleri hakkında net bilgisi olmamasına karşılık özel sağlık işlemlerinde kullanımı da mümkündür. Kapsadığı içerikler net şekilde içeriklerinde bulunur.

Hayat Sigortası Kredi Alırken Yaptırılmasa Olur Mu?

Bir başka en önemli nokta ise konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mu? Sorusudur. Bankadan kredi alan ve sürekli çeşitli masraflara katlanması gereken tüketici zorunlu şekilde sigortaya para ödeyip ödemeyeceğini de bilmek isteyebilir. Aslında uygulamada zorunlu şekilde yapılan ve bu konuda kullanıcılara net bilgi verilmeyen bu sigorta türü krediyi almak veya kullanmak adına zorunlu şekilde yerine getirilmesi gereken bir işlem değildir.

 • Bankanın bunu zorunluymuş gibi istemesi,
 • Yapılmasını işlem ve maliyetler arasına eklemesi,
 • Yapılmadan kredi onayına yanaşmaması zorunlu hale gelmesine neden olmuştur.

Yasal düzlemde sigortanın kredi kullanım şartları ile alakalı yoktur. Ama garanti edilmesi amaçlanan geri ödeme için sigorta yapılması yoluna gitmek en sık görülen durumdur.

Hayat Sigortası Maliyeti Nedir?

Zorunlu hale dönüştürülen bu sigorta için maliyetleri belirleyen farklı etmenler vardır:

 • Sigortanın miktarı,
 • Sigorta ettirilen kişinin yaşı,
 • Kronik bir hastalığının olup olmaması şeklinde sıralanabilir.

Sıralanan bu etmenler sigorta yapılması haline sigortayı yapan birimin ne kadar risk üstleneceğinin belirlenmesi anlamına gelir. Sigorta bedeli de bu risk ve kapsaması gereken teminatlar ışığında belli olur. Bunun için ortalama bile olsa konut kredisi alırken ne kadar hayat sigortasından kaynaklı bedel ödeneceğini söylemek zordur. Herhangi bir sigorta şirketinden kıyaslaması da yapılabilir.

Kredi Alınan Bankadan Mı Yaptırılır?

Krediyi alırken finansman sağlayan bankaların tamamında aynı zamanda sigorta birimi de vardır. Sigorta birimi üzerinden kredi alınırken size sunulan sigorta miktarları toplamı da olacaktır. Ama bu zorunlu şekilde bankadan yaptırılması gerektiği anlamına gelmez. Çünkü kredi veren kurumdaki sigorta şirketi de dışarıdaki diğer sigorta şirketleri gibi size teklif vermek ve onay vermeniz halinde düzenleme yapmak durumundadır.

Talep eden müşteriler dışarıdan kendileri de sigorta acentelerine sorarak aynı içerik ve teminatlara sahip olacak şekilde sigortaları düzenletebilir. Bunu engelleyen herhangi bir etmen yoktur. Aksi durumda her yıl sigortalar banka tarafından yenilenir ve hesabınıza bakiye şeklinde yansıtılır. Yenilenmeden hemen önce bankayla iletişime geçerek kendiniz münferit şekilde yaptıracağınızı söylemelisiniz. Ardından da poliçeyi bankaya ulaştırmalısınız.

İptal Edilme Şansı Var Mıdır?

Krediyi kullanan kişilerin bazen eksik veya yanlış bilgilendirmelerine bağlı olarak sigortanın daha sonra iptal edilebileceğine dair fikirleri olur. Bankadan veya dışarıdaki bir sigorta şirketinden yapılan sigorta bankanın da sisteminden anlaşılacağı gibi iptal edilmez. Banka zorunluluk olarak göstermese de olmasını istediği için sürekli sigorta konusunda kontrollerini yapar.

Zaten her sene otomatik şekilde yenilemeye çalışmasının nedeni de budur. Bunun için banka ile sorun yaşamamak adına iptalle ilgili bir durumun içinde bulunmamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Hali hazırda bankanın haklarını koruduğu kadar sizin başınıza gelme olasılığı olan kötü olaylar karşısında da koruma elde etmenize neden olur. En kötü durumda bile geride kalanların banka veya borç sorunları ile uğraşmasına gerek kalmaz. Bunun için iptal edilmesi her iki taraf için de uygun olmayan bir seçenektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments