takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

10 Ocak 2020 - 12:49:31 - 266 Okunma

KOMŞU VAR AMA KOMŞULUK YOK…

“Komşu kızı almak kalaylı kaptan su içmek gibiydi…”

Komşu komşunun külüne muhtaçtır diyeceğim ama sobayı, tandırı, tezeği, külü bilmeyen “komşu, komşunun külüne muhtaçtır” atasözünün anlamını nereden bilsin ki değil mi?

Oysa bir karış ötede komşuyduk ve hatta akraba gibiydik. Evlerimizin kerpiç duvarları yan yana bitişikti, aynı camide saf tutardık, tarlalarımızın sınırları, evlerimizin havluları, hatta mezarlarımız bile yan yanaydı.

Komşuluk kıymetliydi, komşular önemsenirdi. Evde yoksak komşuya giderdik, bizi komşumuzdan sorarlardı. Havadisleri komşudan alır, biz de komşulara havadis verirdik. Bir hacat mı lazım komşudan isterdik. Komşuda pişer bize de düşerdi. Komşunun sakalını yolarlarsa bizde de sakalımızı kazıttırırdık. Gülme komşuna gelir başınaydı, kötüsü bile insanı mal sahibi yapardı.

Alçak sofralarda, yüksek sefa sürerdik komşularla. Çay mı bitmiş, şeker mi yok, gaz mı lazım, tuz mu lazım, hiç gam değildi, kapılar kilitlenmezdi, gecenin saat kaçı olsa hiç çekinmeden kapısından içeri gireceğimiz komşularımız vardı…

Uzun lafın kısası, tasada birdik, dertte birdik, sevinçte birdik, saygı ve sevgide kusur etmezdik. Eskiden komşu şimdiki gibi yandaki dairede oturan herhangi biri değildi, aileden biriydi.

Eskiden bahçe duvarları sınırdı, şimdi odaların duvarları ortak, şehirde iç içe bir hayat, altlı üstlü oturuyoruz, sokak kapısından önce komşu kapısını görüyoruz, fakat kalabalıklaşırken yalnızlığa mahkûm olduk.

Şehirleri binalar yollar fabrikalar değil insanlar anlamlı kılar. Eskiden sokaklarımızda asfaltımız yoktu ama engin gönüllerimiz vardı. Komşu demek aileden biri demekti.

Şireli, avlulu, çeşmeli, evlerinin, vita yağı tenekesinde yetiştirilen pencerelerinin önündeki çiçeklerden, komşu için bir dal koparılır, komşudan komşuya bir dal mahallenin bütün pencerelerini kaplardı.

“Mevtâyı nasıl bilirdiniz?” sualine en içten cevabı komşular verirdi. Hâlâ komşularınız var hem de eskisinden fazla, fakat komşuluk yok. Çünkü komşu olmak başka, komşuluk etmek başkadır…

-Komşuluk, candan bir selamlaşmadır.

-Komşuluk, bende kalmamış “sizde varsa” dır.

Komşuluk öldü !!, sizlere ömür “Mevtâyı nasıl bilirdiniz?”

Ölüp giden sadece komşuluk değil…… UNUTMA

İhsan Genç

İ[email protected]

"İhsan Genç" diğer yazıları için tıklayın.

Yorumlar (1 Yorum)

  • Rasim Canbolat

    Güzel bir konuyu çarpıcı cümlelerle ifade ettiğiniz için teşekkürler, İhban Bey.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku