Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,37 -0,15%
Çeyrek Altın 1.927,00 -0,57%
Bitcoin 432674 0.20108%
Ethereum 29572 -0.1039%
Yarım Altın 3.855,00 -0,54%
Tam Altın 7.664,07 0,11%
Koltuk Altında Beze Neden Olur?

Koltuk Altında Beze Neden Olur?

ABONE OL
28 Aralık 2022, 02:01:20

Koltuk altında beze oluşumu tehlikeli bir hastalığın göstergesi olabilir. Özellikle lenf düğümlerinin bu bölgede yoğun olarak bulunması burada oluşan şişlik ve bezelerde akıllara lenf kanserini getirebilmektedir.

Lenf kanseri lenf düğümlerinin hassaslaşması, şişmesi ile kendini gösteren vücudun tüm bağışıklık sistemini yerle bir eden bir kanser türüdür. Hızlı bir şekilde teşhis edilmesi ve tedaviye hemen başlanılması gerekmektedir.

Koltuk altında oluşan bezelerin ciddi sebepler ile oluşumunun yanında ciddi boyutlarda olmayan ancak tedavi edilmesi gereken sebepler de bulunmaktadır.

Koltuk Altında Beze Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Meme Dokusu

Bu durum çok sık gözlenmemekle birlikte genellikle kadınlarda oluşur. Özellikle ergenlik çağına giren ve meme dokusu büyümekte olan kız çocuklarında koltuk altında şişlik oluşumu gözlenir. Bu durum lenfoma ile karıştırılsa da bir doktor muayenesinde ve yapılan testler ile kısa sürede anlaşılmaktadır.

Meme dokusunun fazla olması ve etrafa yayılmış olmasından kaynaklanan bu durumda kişi hız kaybetmeden ameliyata alınmalı ve fazla meme dokusu hızla temizlenmelidir.

Yağ Bezeleri

Bu durum koltuk altında oluşan şişlik ve bezelerin en masum halidir. Çeşitli çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak oluşabilir. Çoğu zaman alınmasına gerek yoktur. Ancak kişi rahatsız olduğu durumlarda doktora giderek buradaki yağ bezesini aldırabilir.

Yağ bezelerini muayene ettirmek ve patoloji testi yaptırmak kişinin sağlığı açısından önemlidir. Eğer bir problem var ise erkenden teşhis yapılması oldukça önemlidir.

Enfeksiyon

Bu durum özellikle koltuk altındaki kıl köklerinde meydana gelmektedir. Koltuk altındaki kılların batık oluşturması, dönerek içeri doğru çıkması kıl köklerinde iltihap oluşumuna sebep olabilir.

Ter Bezi Tıkanması

Koltuk altındaki bezelerin oluşum nedeni ter bezi tıkanması olabilir. Neden meydana geldiği tam olarak bilinmeyen ter bezlerinde tıkanma oluşması, koltuk altında beze problemine yol açabilir. Kıl kökü iltihabının ve fazla ter salgılanmasının ter bezinde tıkanıklığa yol açtığı düşünülmektedir.

Bu iltihaplar kıl dönmesi halini alarak içi iltihap dolu beze şeklini alabilir. Kendiliğinden patlayamayan bu bezeler mutlaka ameliyat ile açılmalı içleri boşaltılmalıdır. Aksi halde kişi ciddi boyutta ağrı ve acı duyabilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments