Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.458,47 0,52%
Çeyrek Altın 2.454,00 0,82%
Yarım Altın 4.907,00 0,78%
Tam Altın 9.688,85 6,48%
Klavunat Nedir

Klavunat Nedir

ABONE OL
04 Nisan 2023, 15:43:44

Klavunat nedir sorusunun yanıtı için bu yazıya göz atın. Antibiyotikler arasında yer alan ve çeşitli enfeksiyonların tedavisinde kullanılan Klavunat’ın etki mekanizması ve yan etkileri hakkında detaylı bilgiler burada.

Klavunat Nedir? Genel Bakış

Klavunat, β-laktamazlara karşı etkili olan bir antibiyotiktir. Bu, bakterilerin büyümesini önleyen bir ilaçtır. Klavunat, amoksisilin veya ampisilin adı verilen diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Bu ilaçlar şunlar için kullanılır:

 • Orta şiddette veya şiddetli solunum yolu enfeksiyonları
 • Cilt enfeksiyonları
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Kulak enfeksiyonları

Klavunat Nasıl Çalışır?

Klavunat, β-laktamaz enzimlerine tokluk kazandıran bir müshil olarak hareket eder. Bu, bakterilerin bu enzimlerin etkisinden korunmalarına olanak tanır ve ilacın amoksisilin veya ampisilinin bakteriye daha iyi ulaşmasını sağlar. Bu, bakterilerin büyümesini durdurmaya ve enfeksiyonu öldürmeye yardımcı olur.

Klavunat Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Klavunatı kullanmadan önce, doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız önerilir. Klavunatı kullanmadan önce aşağıdaki faktörleri dikkate almanız gerekmektedir:

 • Alerjik reaksiyonlar: Klavunat alerjik reaksiyonlara sebep olabilir, böylece daha önce Beeta-laktam antibiyotiklerden herhangi birine karşı alerjik reaksiyon geçmiş varsa, Klavunatı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Karaciğer veya böbrek problemleri: Bu ilacı kullanmadan önce, karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişilerin doktorlarına danışmaları önerilir, çünkü bu ilaçların dozu ayarlanması gerekebilir.
 • Diğer ilaçlar: Klavunat, diğer ilaçlarla etkileşime girerek yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle, kullanılacak diğer ilaçlar ve reçeteli olmayan ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

Klavunat’ın Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Klavunat, bazı yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkiler şunlardır:

 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Pürülan anjin

Klavunat Nasıl Kullanılır?

Klavunat, doktorunuzun önerdiği gibi kullanılmalıdır. Genellikle, günde 3 kez alınır ve doktorunuz tarafından belirtilen süre boyunca alınması önerilir. Çiğnemeyin, bütün olarak yutun ve yemeklerle birlikte alın.

DİKKAT!  TEMA'DAN TEŞEKKÜR VE HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİ

Sonuç

Klavunat, bakterilere karşı etkili olan bir β-laktamaz inhibitörü içeren bir antibiyotiktir. Bu ilaç, solunum yolu enfeksiyonları, cilt enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, ve kulak enfeksiyonları gibi enfeksiyonlar için kullanılır. Klavunatın kullanımı öncesinde doktorunuzla veya eczacınızla görüşmelisiniz. Herhangi bir yan etki ortaya çıkarsa, acil olarak doktorunuza başvurmanız önerilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Klavunat, hangi enfeksiyonlar için kullanılır?

Klavunat, solunum yolu enfeksiyonları, cilt enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, ve kulak enfeksiyonları gibi enfeksiyonlar için kullanılır.

Klavunat, diğer ilaçlarla etkileşime girer mi?

Evet, Klavunat diğer ilaçlarla etkileşime girerek yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle, kullanılacak diğer ilaçlar ve reçeteli olmayan ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

Klavunatın dozu nasıl ayarlanır?

Klavunatın dozu, karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişilerin doktorlarına danışması önerilir, çünkü bu ilaçların dozu ayarlanması gerekebilir.

Klavunatın yan etkileri nelerdir?

Klavunat, bazı yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkiler şunlardır: karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, pürülan anjin.

Klavunat, bebeklerde ve çocuklarda güvenli midir?

Klavunat, bebeklerde ve çocuklarda kullanılabilen güvenli bir ilaçtır. Ancak, kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Önemli İçerikler