Dolar 27,2665 0.21%
Euro 28,9499 0.35%
Gram Altın 1.672,54 -0,22%
Çeyrek Altın 2.807,00 -0,14%
Yarım Altın 5.613,00 -0,16%
Tam Altın 11.163,52 -0,24%
KIYMALI BÖREK HARCINDA KANATLI ETİ TESPİT EDİLDİ

KIYMALI BÖREK HARCINDA KANATLI ETİ TESPİT EDİLDİ

ABONE OL
14 Ekim 2019, 11:12:08
Hileli ürün yaptığı tespit edilen firmalar bakanlık tarafından ifşa edildi

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan denetimlerde Zile’de bir pastanenin kıymalı börek harcı içerisinde kanatlı eti tespit edildi. İşletme Tarım ve Orman Bakanlığının duyurduğu hileli ürünler listesinde yer aldı.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ürünler Tarım ve Orman Bakanlığınca kamuoyuyla paylaşıldı. Firmalar bakanlık tarafından ifşa edildi. Taklit ve tağşiş ürünler arasında zeytinyağı ve sucukta akıl almaz sahtekârlıklar tespit edildi. Açıklanan hileli ürünler listesinde 618 firmaya ait et ve et ürünleri, bitkisel yağ, bal, çikolata ve enerji içeceği, süt ve süt ürünleri ve takviye edici gıdaların da bulunduğu 1211 parti ürün bulunuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere bir çok şehirdeki denetimlerde rastlanan hileler tek tek açıklandı. Sahtecilik yapılan ürünün, 130’u İstanbul’da, 73’ü Ankara’da, 123’ü İzmir’de, 101’i Adana’da, 56’sı Diyarbakır’da ve 65’i Bursa’da bulundu. Zile’de ise bir pastanenin kıymalı börek harcı içerisinde kanatlı eti tespit edildi. İşletme Tarım ve Orman Bakanlığının duyurduğu hileli ürünler listesinde yer aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı internet sitesinde yaptığı duyuruda taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaralarını ilan etti.

Duyuruda, ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin büyük bir titizlikle yürütüldüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“5996 sayılı ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’ ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, ‘Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik’ gereğince; laboratuar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

DİKKAT!  İL ÖZEL İDARESİ 2020 YILI YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİLDİ

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

-Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

-Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

-Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

-Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.”

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments