takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

27 Mart 2020 - 11:00:09 - 463 Okunma

KİTAPLARLA VUSLAT VAKTİDİR.

26 Mart 2020 Perşembe sabahı Kelkit ırmağının süslediği, bahara hazırlanan doğduğum köyde sabah serinliğinde yürüyüşe çıkıyorum. Büyüklerin “bu boğazın rüzgârının yazı kışı yoktur oğul” dediklerin yerdeyim. Rüzgâr üşütüyor. Kelkit üzerinde mini dalgalar. Kalın giyinmemin artılarıyla sessizce çevre incelemesi yapıyorum. Sağlı sollu tarlaya, bağa ve bahçeye gidenlerle selamlaşıyor, uzaktan da olsa sohbet ediyorum.

İşleri olmayanlar evden dışarı çıkmıyor. Köyde dahi virüs tehlikesi hissedilir derecede varlığını sürdürüyor. Uyarılar dikkate alınıyor. Büyük oranda uyuluyor.

Kısa sohbetler, pencereden pencereye,  balkondan balkona ya da evlerin önüne güneş almak için dışarı çıkıldığında sosyal medyadan bilgiler paylaşılıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocukları ve torunlarından aldıkları sağlık haberleri mutluluk için yeterli oluyor.

            Küresel Koronavirüs salgın sürecinden en az hasarla çıkmak için tüm tedbirlere uyuluyor. Köyün büyük çoğunluğu büyük şehirlerde yaşıyor. Okullu yaşlarda çocuk ve genç sayısı çok az. Öğrenci yetersizliği nedeniyle ilkokul uzun süredir kapalı. Mevcut öğrenciler Taşımalı Eğitim kapsamında. Hepsi bir araya geldiğinde futbol maçı yapacak bir takım ancak çıkıyor.

            Komşularım Ali Bey İstanbul’da Noter başkâtibi, Ahmet Bey Milli Eğitim, Orhan Bey Emniyet, Seyfi Bey sigortadan emekli.

Bu günlerde bahçede çalışırken, yürüyüş yaparken selamlaşıyoruz. Bahçe de var olanları karşılıklı birbirimize ikram ediyoruz. Fidanlar, çiçekler, sebze, çiçek ve gül ekim ve dikimlerinde yardımlaşıyoruz. Ispanak, Pırasa ve yeşil soğan mevsim yiyeceklerimiz. Eşimle birlikte bahçe ve çevre düzenlemesi için yorulmadan hobi olarak çalışmak iyi geliyor.

            Köyde doğmuş, çocukluk ve gençlik yıllarımızın bir kısmını yaşadığımız bu topraklarda ne çok şeyi ihmal etmişiz. 

            Aslında bizler bu küçük köyde çok rahat ve huzurluyuz. Herhangi bir korku ve telaşımız yok. Resmi açıklamalar bizi hem rahatlatıyor, hem de günlük yaşantımızı disipline ediyor. Yapmamız gerekli uyarıların büyük çoğunluğu, resmi açıklamaların büyük bir kısmı bizim inancımız ve kültürümüz gereği atalarımızdan bize miras olarak var olan uygulamalardır.

Bir örnek; “Temizlik imandandır” diyen ve uygulayan inanç ve kültürün açıklaması için romanlar, hikâyeler, masallar ya da sayısız makaleler yazılmıştır. Yazılabilir.

Yıllar sonra sobanın kovasını odunla dolduruyor, yakmak üzere hazırlıyorum. Akşam ve sabah saatlerinde havalar çok serin geçiyor ve üşüyoruz. İbrik ve çay demliğinin çıkardığı müzik, çocukluğumuzdaki güzüne günlerimizi hatırlatıyor.

Görüldüğü üzere Koronavirüs hayatımızı değiştirdi. Dünyayı değiştirmeye devam ediyor.

Bu değişim dünya hayatında azın azı olan insan hayatını etkiler, insani duygular olumlu yönde değişir inşallah. Gördüğümüz, dokunduğumuz, hissettiğimiz, tadına baktığımız her şey dünya hayatımızda bizi olgunlaştırmalı ve iyi insan olarak yaşamamıza vesile olmalıdır.    Biz kararlıyız tehlike ortadan kalkmadan ve mecbur kalmadan evlerimizden çıkmayacağız.

Okullarımızın ara tatili Nisan ayı sonuna kadar uzatıldı. Öğrenciler ekran başında. Tüm ihtiyaçlar ve sınıflarla ilgili çalışmaların tamamlandığı açıklanıyor.

Süreç içinde yavaş yavaş normalleşeceğiz. Evde rutin hayatın dışına çıkarak aile içi eğlence, zekâ geliştirici, bilimsel eksenli, komedi, tiyatro ve okuma gibi yeni uygulamalarla mutluluğa giden ve yaşatan her alan ve yön değerlendirilmelidir.

Yine mevcut teknolojiden de bu konuda katkı alınabilir. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığının paylaşımları takip edilebilir.

Tek tek ya da aile topluca okuma saatleri uygulaması yapılabilir.

Ben düzenli olarak okuyor, yazıyor ve mevcut yazılarımı yeniden değerlendirme yapıyorum. Yeni deneme kitapları için konularına göre çalışmalardan olumlu sonuçlar bekliyorum.

Haydi, kitaplarla vuslat vaktidir.

Osman BAŞ

"Osman Baş" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku