Dolar 27,3861 0.25%
Euro 29,0664 -0.07%
Gram Altın 1.628,19 -0,87%
Çeyrek Altın 2.767,00 -0,57%
Yarım Altın 5.533,00 -0,61%
Tam Altın 11.014,74 -0,47%
KIŞ AYLARINDA GRİP

KIŞ AYLARINDA GRİP

ABONE OL
20 Aralık 2019, 11:25:47

“Yaşlılar, kalp, akciğer hastalığı olanlar ve gebeler grip hastalığına dikkat”

MedikalPark Tokat Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sünbül, havanın soğumasıyla birlikte üst solunum yolu hastalıklarında artış olduğunu belirterek, “Bilhassa 65 yaşın üstündeki kişiler, kalp veya akciğer hastalığı olanlar ve gebeler grip hastalığı konusunda daha dikkatli olmalılar.” dedi.

Grip hastalığının ateş, ileri derecede yorgunluk, baş ağrısı, genel vücut ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtilerle seyrettiğini açıklayan Prof.Dr. Sünbül, çoğunlukla nezle ve gribin birbiriyle karıştırıldığını söyledi. Nezle hastalığında genellikle ateş, baş ağrısı ve yaygın kas ağrılarının olmadığını daha çok burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi şikayetlerin ön planda olduğunu belirtti. Öksürük ve hapşırma ile binlerce virüsün ortama dağıldığını ve bu virüslerin 8 saat kadar cansız yüzeylerde yaşayabildiklerini söyledi.

Özellikle yaşlılarda, daha önceden kalp-akciğer-böbrek hastalığı olanlarda, bağışıklığı baskılanmış kişilerde, şeker hastalarında ve gebelerde grip hastalığının daha ciddi, hatta ölümcül seyrettiğini belirten Prof.Dr. Sünbül, korunma için özellikle risk grubunda yer alanların sonbaharda mutlaka grip aşısı yaptırmalarının önemli olduğunu ifade etti. Ayrıca ellerin su ve sabunla sık yıkanmasının, hasta olduğu bilinen kişilerden veya kalabalık ortamlardan uzak durulmasının yararlı olacağını belirten Sünbül, “Hasta olanlar maske takarak başkalarına bulaşmasını azaltabilirler.” dedi.

Grip hastalığında tedavinin daha çok semptomlara yönelik olduğunu belirten Prof.Dr. Sünbül, bu amaçla ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçların yararlı olabileceğini söyledi. 18 yaşına kadar olan çocuklara bu amaçla kesinlikle aspirin verilmemesinin önemine değinen Prof. Dr. Sünbül hastalıkta istirahatın şart olduğunu, bol sıvı alınmasını ve C vitamininden zengin besinlerin yararlı olacağını ifade etti. Sünbül, hastalığın genellikle 1-2 haftada geçtiğini,  ancak bu sürede düzelmeyen; nefes almada problem yaşayanların, sık kusmaları olanların, baş dönmesi ve bilinç bulanıklığı gelişenlerin mutlaka hastaneye başvurmalarının gerektiğini vurguladı. Ayrıca grip için etkili antiviral ilaçlar bulunmakla beraber bu ilaçların doktor önerisi ile ve riskli hastalarda kullanılabileceğini, antibiyotiklerin ise gripte hiçbir yararının olmadığını sözlerine ekledi.

DİKKAT!  BU BESİNLER HEM KİLO VERDİRİYOR HEM KANSERDEN KORUYOR
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments