takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

11 Eylül 2019 - 09:51:26 - 484 Okunma

KİLİS YİBO (Kilis Yatılı İlköğretim Bölge Okulu)

Ve bir gün Gaziantep Valisi Abdülkadir Aksu beni Gaziantep’e istemiş. Vali çağırır da gitmemek olur mu, ertesi gün gittim. Sayın Valim beni emretmişsiniz geldim, dedim. Konuyu anlattı. “Yatılı Bölge Okuluna dilekçe yaz. Oraya Müdür Yardımcısı olacaksın. Oranın ihalelerinde büyük usulsüzlükler oluyor, seni oraya alacağız.” dedi. Sayın Valim ben daha tecrübesiz biriyim, dediysem de Vali bey çok kararlı idi. Bir beyaz kağıt çıkardı, dilekçeni yaz, görevden kaçma dedi. Yazdım, imzaladım, ayrıldım.

Yaz tatili başlamıştı. Sıla hasreti çok ağır basıyordu. Annemi, babamı, kardeşlerimi çok özlemiştim. Tokat Çelikli’ye geldik. Arkamızdan resmi atama gerçekleşmiş, Kilis’e çağırdılar. Çocukları İstanbul’a, kayınpedere teslim ettim. Doğruca Kilis’e geldim göreve başladım. Bir aylık idareci eğitimi için Sinop’a gönderildik. O zaman serde gençlik var. Yarım gün muhasebe, ayniyat, döner sermaye kursu, öğle namazı için Şehit Bilal Camii… Sonrasında haşema (uzun mayo) giyip denize giderdik.

Şehit Bilal Hazretleri ve Camisi: Sinop’u kuşatan düşman askerleri, Tekfurun (komutan) askerleri, Şehit Bilal’in etrafını kuşatırlar, çarpışmalar çetin geçer, Hz. Bilal tekfurun askerlerinin çoğunu öldürür. Tekfur çok iyi kılıç kullanırmış, arkasından yaklaşıp bir kılıç darbesi ile boynunu düşürür, Hz. Bilal’in koparılan kafasını koltuğunun altına alır, yukarılara tırmanır…  Sonrasında Tekfur çok pişmanlık duyar, Hz. Bilal’in şehit düştüğü yere kabrini yaptırır, tekfurluğu bırakıp Müslüman olur, ölünceye kadar “Şehit Bilal hazretlerine hizmet eder. Ölünce vasiyet bırakır: “Benim şehit Bilal’in kabrinin, türbesinin girişine yapınız. Onu ziyarete gelenler benim kabrimi çiğneyip geçsinler ki o zaman umulur ki Rabbim beni affeder.” Aynısını yapmışlar. Vasiyeti de orada yazılı…

Dedem Osmanlı zamanında türbenin girişi değiştirilmiş, kapı yan taraftan açılmış… Yine de bazı arkadaşlar vasiyettir diye kabrine bastılar, bendeniz cesaret edemedim.

Sinop’u böylece özetledik.

Gelelim YİBO’ya…

DEVAM EDECEK…

"Ahmet Çetin" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku