takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

13 Eylül 2019 - 09:45:52 - 488 Okunma

KİLİS NOTLARI -9- “Allah vekil olarak yeter.”

Kilis’te her öğretmen öğrencileri ile yatsı namazında Karakadı camiinde bulunur, namazdan sonra musafaha (selam ve dua) kuyrukları uzar giderdi. Bazen birlikte bir çay ocağına gider, çay ikram edilir, sohbete devam edilirdi. Genç, bereketli bir nesil yetişiyordu Kilis’ten… Yaşanılanları aynen yansıtmak, yazmak mümkün olmuyor ama rahmet çeşmesinden birkaç damla akıtmaya çalışıyoruz.

Bizim Kilis’in bir başka sıkıntısı sınır ticaretiydi. Bakarsın gece bazı öğrenciler mayınlı araziden Suriye’ye gidip sırtlarında bir şeyler getirmişler, bazıları yakalanmış, bekle ki gelip de okulunu bitirsin.

Kilis’in camileri malum. Mayında sağ ayağını kaybeden için caminin sağ duvar yanı hafif yüksek olur, onlar namazı orada kılarlar, sol ayağını kaybedenler sol duvar dibine oturur namazlarını öyle eda ederler. Yokluk ve yılların ihmali ensar şehrini ne hale getirmişti? Şimdi tam tersi. Ne giderse Türkiye’den… Bir ara Belediye Başkanı Hasan Kara bey açıklamıştı; yerli nüfustan fazla Suriyeli mucahir olduğunu… Ne mutlu Peygamber aşığı Kilis halkına…

Esnaf olarak Halil Celkantı’yı, Muammer Güzel’i, Hacı Ali beyi, Mustafa Sarıbaş’ı, Celkanti Ticareti, Çalışkan Ticareti, Öndeşleri, M. Ali Çolakları ve çocuklarını unutmak mümkün değil. Bunlar akılda kalanların bir kısmı…

Bir de Hacı Mustafa Cümbüş amcamız vardı. Bir gün bizi çağırdı. 3 öğretmenle kendisini ziyaret ettik. Kilis’te okullarda okuyan yetim çocukların tespitini istiyordu. Ramazan ayında tespitleri bitirdik. Hepsini bir Pazar günü Hacı Mustafa Cümbüş camiinde topladık. Sayılar kız – erkek oldukça kabarıktı. Tamamına orada takım elbise giydirildi. Hacı amcamız elbisesini alan her öğrenciye ayrıca harçlık verdi, saçlarını okşadı. Hani yetimin başını okşayana elinin değdiği tüyler sayısınca sevap verilir, bir o kadar da günahlarından silinir.

Hacı Mustafa amca ile caminin açılışında tanıştık. O zaman ki diyanet işleri başkanımız Tayyar Altıkulaç’tı. Açılışta sunuculuk görevi verilmişti. Güzel bir açılış oldu. Sonra hacı amca ile ilişkilerimiz devam etti. Vefatından önce yaptırdığı kabri birlikte ziyaret ederdik, ahiretle ilgili şeyleri konuşurduk. Hey gidi günler hey. Yani gidip de gelmeyen günler. Buradan bakınca güzel, tatlı bir hatıra, inşallah ameli salihadır.

2010 yılında 3 evladım ve eşimle Kilis’e geldiğimizde bazı öğrencilerimizi, vefat eden bazı dostlarımızın kabirlerini bulup ziyaret ettim. Kilis’te 1-2 gün kaldım. Hasret giderdim. H. Levent’i Mavi Marmara’da bulunduğu için tebrik ettim. O bir gazidir. Mavi Marmara kahramanıdır. Hepsini yazamıyorum. Allah biliyor “ve kefa billahi vekila / Allah vekil olarak yeter.”

Kilis’ten sonra 2 günlük bir Suriye seyahatim var, 2010’da çocuklarım, eşim ve kendi arabamla. Ona da Allah sağlık sıhhat verirse sonra yazmak istiyorum. Belki hatırlamadığım, belki yazamadığım çok şey var. Şimdilik bu kadar, inşallah bir lütuf olursa yine yazarım. –BİTTİ-

"Ahmet Çetin" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku