takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

5 Eylül 2019 - 16:23:25 - 276 Okunma

KİLİS HATIRALARI 2 ‘Haydi Cumaya gidelim’

(Dünden devam)

Yeni bir öğretmenim. 30 saat derse giriyorum. O zaman din dersi seçmeli idi. Ahlak Bilgisi mecburiydi. Başlangıçta pırıl pırıl gençler din dersine gelmiyor, tercih etmiyordu. Ama aynı öğrencilerimiz Ahlak Bilgisi dersi mecburi olduğu için ona giriyorlardı. Ama gençlerimiz zamanla temel bilgilerine yöneldiler. Birbirimizi tanıdıkça güzel bilgilere ulaştıkça herkes yaratılış gayesine döndü. Günler yetmiyordu. Geceleri çok çalışıp ertesi günkü derslerin çok verimli olması için notlar alıyordum.

Bir taraftan okulun kapısına kadar kapalı gelen kızlarımız, bir taraftan Cumaya gelen öğrencilerimiz… Ya diğerleri… Asıl mesele, çalışma alanı buralarda. Çok zeki, terbiyeli öğrenciler anlatılanları kavrıyorlar. Zamanla baş örtüsü takan kızlarımızın sayıları çok arttı.

Erkekleri Cuma namazına teşvik ediyordum. Hele bir öğrencime birkaç defa ‘haydi Cumaya gidelim’ dedim. Hep ‘sonra’ derdi. Bir defasında ‘senin hatırın için bugün geleyim’ dedi. Ben de öyle olmaz, ALLAH’IN HATIRININ yanında benim hatırım olmaz, dedim, ayrıldım. O anda Allah lütfediyor, öğrencim büyük düşünüyor, o günden sonra 5 vakit namazını kesintisiz kılmaya başlıyor.

Bir öğrencim de Cumayı hiç kaçırmazdı. Cumadan sonraki ilk derse hep geç kılırdı. İdare öğleden sonra için geç kağıdı imzalamazdı. Her defasında kendim götürür, M Özkaptan beye imzalatırdım. Bana sorarlardı, sen mi geç kaldın niçin böyle yapıyorsun? diyenlere “ben din dersi öğretmeniyim, Cumaya giden öğrencimi korumalıyım.” derdim. Tabi böyle onlarca örnek mümkün. Sonra bunların isimlerini de yazarım. Bunların hepsi yaklaşık 20 senedir Kilis’in en üst düzey yöneticileri. Kimisin hekim, kimisi avukat, kimisi Belediye Başkanı, kimisi milletvekili oldular. Bu millete hizmet etme onurunu yaşadılar, yaşattılar. Allah onlardan razı olsun.

DEVAM EDECEK…

"Ahmet Çetin" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku