takip et takip et takip et
Gündem

17 Temmuz 2021 - 525 Okunma

Kıble Yönü Nasıl Bulunur?

Abone Ol

Kıble yönü, namaz için yönelim sağlanması gereken yöndür ve Kabe’ye doğru insanın yüzünü dönmesi anlamını taşır. Özellikle namaz kılmak için kıbleyi bulmak gerekir. 

Çünkü namaz esnasında insan; en fazla kırk beş derece sapma olacak şekilde, eğer imkan varsa doğrudan kıbleye yönelerek namaz kılmalıdır. Bu şart, namazın dışında olan kuralların başında gelir. Kıble yönünün önemli bir ibadet için şart olması, bu yönün nasıl bulunacağını gündeme taşımıştır.

Kıble Yönü Bulma Araçları Nelerdir?

İnsanların kıble yönü tespiti için bazı araçları kullanmaları gerekebilir.

Bu araçlar:

  • Akıllı cihazlar üzerine indirilecek olan ve kıble yönünün bulunmasına hizmet eden uygulamalar
  • Pusula
  • Diyanet ve camiler tarafından bildirilen kıble yönü belirteçleri

Gibi araçlar kullanılarak kıble yönü belirlenebilecektir.

Kıble Yönünün Bulunması Nasıl Sağlanır?

Kıble yönünü bulmak isteyen insanların tercih edebileceği en kolay yöntem, akıllı cihaz üzerine uygulama indirme yöntemidir. Akıllı cihazlar üzerinde yer alan ve konumun belirlenmesine olanak sağlayan sinyaller; iki ayrı konumun birbirine göre yerlerini belirleyerek, uygulamayı kullanan kişinin kıble yönünü bulmalarına yardımcı olur.

Bunun için, uygulama indirme alanına ‘kıble yönü’ yazılır ve arama yapılır. Uygun uygulama seçilerek cihaz üzerine indirilir. Uygulama içerisine giriş yapılarak, düz bir zemin üzerinde akıllı cihazın yerleşmiş olduğuna emin olunur.

Daha sonra ok ile gösterilen alanda kıblenin olduğu ve kaç dereceye kadar kıble yönü olduğu belirlenmiş olacaktır.

Buna ek olarak, pusula kullanılarak da kıblenin yönü belirlenebilir. Kıblenin kaç derecede ve hangi yön aralıklarında olduğu bilinerek pusula kullanılabileceği de unutulmamalıdır.

www.kiblebulma.com


" Kıble Yönü Nasıl Bulunur? konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Kıble Yönü Nasıl Bulunur? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Kıble Yönü Nasıl Bulunur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
Şekilli Nick Güçlü Manşet Led TV Ölçüleri tokat evden eve nakliyat