takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

24 Nisan 2020 - 10:17:49 - 421 Okunma

KEŞKE VE İYİKİLER

Bütün insanların en önemli serveti, sağlık ve gençliktir. Bu servetlerini değerlendirmesini bilenler, yaşamlarında başarılı olurlar. İnsan hayatının, dağdaki patika gibi olduğunu bilip, iniş ve çıkışları göz önünde bulundurmalı. Sonradan duyulan nedametler,keşkeler para etmez. Bu iki servetini değerlendirenler, ailesine ve ulusuna önemli yararlar sağlar, iyi ki sözcüğü ile yaşarlar.

                Sağlık insan yaşamında en önemli servettir. 46 yıl padişah olan Kanuni, en büyük devletin sağlık olduğunu söylüyor. Sağlığımız bozulduğunda yaşamak anlamsızlaşıyor. İstediğin şekilde yaşamana ket vuruyor.

                Sağlığımızı korumada en büyük hassasiyeti göstermeliyiz. Hep iyinin, doğrunun yanında olmalıyız. Doğruları paylaşmalıyız, karanlığa düşmeden, güneşin önemini unutmamalı. Sağlığımızı bozacak, sigara, içki, yanlış beslenme gibi etmenlerden kaçmalıyız. Doğru yaşamakla anlaşık olmalıyız. Yaşamımızda göstereceğimiz acizlikleri kanser, kalp, yüksek tansiyon, şeker gibi hastalıklar getirir. Yaşam düzenimiz bozulur. Keşkelerle yaşamaya başlarız. Nedameti bırakıp, zararın neresinden dönersek kârdır diyerek, yanlışları bırakarak yaşama dönmeliyiz. Böylece sağlığımızı düzeltip, kendimizi ve ailemizi bir nebze sevindiririz.

                Gelelim gençliğimize. İnsanın ilkokula başladığı günden itibaren sorumluluğu başlar, ağaç yaşken eğilir diyerek, çocuğumuzun sorumluluk duygusunu geliştirirsek, gençliği iyi başlar. Bir baltaya sap olması, erken olur. Bir insanın değeri sahip oldukları ve yaptıkları ile ölçülür. Böylece cemiyet içinde, yer bulacağı gençlere aşılanmalı. Örneğin bir memur olmuşsun, insanlara hizmet etmenin yanında, hemhal yaşamayıp mesleğinde ilerlemelisin. Daha iyisine ulaşmak için sürekli arayış içinde olmalısın. Yani iş işten geçmeden iyikilere kavuşursun. Geri gelmeyen şeylere üzülmek fayda etmez.

                Hatırladığım olayı anlatayım. Lise mezunu yeğenim İsmet birçok uğraştan sonra, maliyede memur oldu. Hem çalışıp hem de gerekli okulları dışarıdan bitirerek, defterdar oldu. Böylece gençliğini değerlendirip zirveye tırmandı. Vaktini değerlendirdi. Malûbiyetleri kabullenmeden, hırsının aklını geçmesini önleyerek ereğine ulaştı.

                Serbest mesleği seçenlerde, yerinde saymayıp, her gün ileriye bakmalı. Çin atasözü der ki: ”Dünya’da kusursuz iki insan vardır. Biri ölmüş öteki de doğmamıştır.” İş adamı da hatalarından pes etmeden, ders alarak azimle çalışmalı. İşini her gün büyüterek, ailesi dışında, çevresindeki insanlara da iş vermeli. Başkalarına iş aş sağlayan, hem dünyasını hem de ahiretini yapmış olur.

                Tokat’ın medari iftarı Vasfi Diren Bey, sıfırdan evinde başlattığı işini, dağa çıkan basamaklarla zirveye taşıyor. Önce Tokat ve çevresinde, sonra yurda, dünyaya yaymanın yanında, kalitesiyle ün yapıyor. Bugün DİMES adıyla, binlerce insana iş vererek nafakalarını sağlıyor.

                Ailesini refaha ulaştırırken, yurdunu ve milletini zenginleştiriyor. Allah rahmet etsin.

                Saygılarımla. 22/04/2020

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku