Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 440267 -0.62158%
Ethereum 31340 0.78875%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Keratin Kanser Yapar Mı?

Keratin Kanser Yapar Mı?

ABONE OL
09 Ocak 2023, 17:05:04

Keratin kanser yapar mı? Keratin nedir? gibi sorularınızın tüm cevabı bu haberimizde. Sende Keratin hakkında tüm detayları öğren.

Keratin Nedir?

Keratinin sözlükteki açıklaması kısaca şöyle anlatılır; boynuz, tırnak, kıl gibi üst deri ürünü olan yapıların oluşumunu sağlayan proteinli madde.

Keratin maddesi çok kuvvetli ve güçlü yapısıyla suda çözünmez, kuşlardaki tüylerde bile temel madde olarak bilinir.

Bu proteinli madde olan keratin, vücutta kas metabolizmasının ürettiği vücut atığıdır. Bu da demek oluyor ki her zaman yenilenen kas sistemi sırasında ortaya keratin adı verilen güçlü protein türü kana geçer.

Buna rağmen keratin saçlarda da bulunur ve saç tellerinin yüzde yetmişi keratindir. Bunların dışında tırnak ve deride de keratin bulunur.

Bedenimizde bulunan keratin dışında günlük olarak kullandığımız hemen her şey de keratin maddesine rastlanır. Yünlerde, ipeklerde, kuşların tüy saplarında, balıkların pullarında bile bulunur. Bir anlamda keratin bulunan ürünlerin adeta koruyucu kılıfı keratindir diyebiliriz. Bulundukları ortamlara göre farklı yerlerde, farklı şekillerde bulunmasının sebebi budur.

Saçlarda fazla oranda bulunduğu için genellikle saçlardan bahsedilir, keratin hazırlanmasından ve saç bakımından. Çünkü yıpranan yani kırılan ve zayıf ince mat olan saçların onarılması keratine bağlı. Problemli olan saçlara düzenli bakım yapıldığında saçlar da gözle görülür şekilde parlaklık, dolgunluk ve güzellik meydana gelir. Şekil alması ve taranması daha kolaylaşır.

Çok sık kuaföre giden kişiler özellikle fön, boya, perma, düzleştirme gibi işlemler yaptırdıklarında saçlardaki keratin oranı azalır. Bu yüzden saç bakımı yaptırılırken keratin içeren ürünler tavsiye edilir.

Saçlara keratin bakım yaptırdıktan sonra ısı uygulanmaması yani fön işlemi yapılmaması en azından bir gün boyunca tavsiye edilmez. Tavsiye edilen diğer bir konu da keratin bakım yaptırılırken içinde formaldehit bulunan ürünlerin kullanılmaması, çünkü formaldehit zehirli bir ürün ve cilt dahil ciğerlere de zarar verebilir.

Her işi uzmanına yaptırmak önemli olduğu gibi saç bakımını da uzmana yaptırmak ve önerilerini uygulamak etkili ve güzel sağlıklı sonuçlar almak için oldukça önemli.

Keratin Kanser Yapar Mı?

Keratinin yapılan araştırmalara göre çok önemli bir zararı olduğuna ve kansere neden olan bulgularına rastlanmamıştır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments