takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

27 Temmuz 2020 - 10:00:11 - 189 Okunma

KENTSEL DEĞİL EVDE DÖNÜŞÜM.

 Her zaman gençler yuva kurmak isterler.  Bu geçmişte böyleydi. Günümüzde ve gelecekte de devam edecektir.

Bunu başarmak için tasarruf ederler,  ev sahibi olmak için ömürlerini harcarlar.  O yıllarda ben de “ bir evim olsun.”  Diyen genç bir öğretmendim. Memur maaşıyla geçiniyordum.  Çocuklarım vardı.

İlimizde ilk konut kooperatifi kuruldu. Üye oldum. Bir süre aidat ödedim.

Yönetim kurulu Tokat’ın en çalışkan, hatırı sayılır kişilerinden oluşuyordu. Daha sonra belediye başkanı da seçilen,  İsmet Saraçoğlu Kooperatif başkanıydı. İletişim, eğitim ve benzeri diğer imkânların kısıtlı olduğu dönemde,  kooperatife resmiyet kazandırmak yarı yarıya başarı sayılıyordu.

İsmet bey bunu başarmış, ilimizde büyük bir kooperatif kurmuştu.  Zamanın şartları iletişim yetersizliği de olunca hep koşturmak gerektiriyordu.

Amacına ulaşmış, kuruluş tamamlanmıştı. Başkan koşturmaya devam ediyordu. Belediye,  valilik, bakanlık arasında mekik dokuyor ve halkla ilişkilerde başarı sağlamaya gayret ediyordu.

Gazi Osman Paşa Lisesi konferans salonunda genel kurul toplandı. Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu bir aradaydı.  Üyeler hesap soracak. Yöneticiler hesap verecek. Denetim kurulu denetleyecekti.

Bunların hepsi gerçeklere uygundu. Öyle üst makamları kandırmak için, kâğıt üzerinde yapılan şeyler değildi. Herkes konuşuyor, konuşmaların belgeleri saklanıyor, ileriki yıllarda yapılacak denetim için saklanıyordu.

Konuşulanlara muhalif olanlar varsa, onlarda fikirlerini söylüyor,  sonra karara bağlanıyordu.

Büyük iş, çok bina  (600 konut),  Para ve malzeme sıkıntıları hep gündeme geliyor, uzun uzun konuşuluyordu.

Ancak ülkede beklenen istikrar yoktu.

Akşam yatarken cebinde yüz lirası olan vatandaş, sabah kalkınca kırk lirasının uçtuğunu görüyordu. Bunun adına da DEVELÜASYON deniyordu.

İhaleyi almış müteahhitler hemen mahkemelere koşuyor, mızıkçılık (haklı olarak) yapıyorlardı.

Genel kurulda tüm üyelere, evlerini altmış bin liraya mal edecekleri ve altı ay sonra evlerine taşınacakları sözü verildi. Devalüasyonlar devam ediyor. Sözleşmeler sık sık iptal oluyordu.

Genel kurula bilgi veren yönetim kurulu Başkanı, arsaların alınışını anlatıyor:

“H.R. beyden aldığımız  (…metrekare  )  arsanın metrekaresini yüz eli kuruştan;  H.Z. hanımdan aldığımız  (…    metre karenin  ) de     metrekaresini   bir liradan aldık….”

Başkan sözünü bitirmeden üyeler arasından biri söz istedi.

Uzun boylu, uzun saçlı, pala bıyıklı, saçları omuzlarına, bıyıkları avurtlarına uzanmış, elli yaşın üstünde ama pehlivan görünümlü bu bey, Süleyman Bumin’ den başkası değildi.

Emekli öğretmen, gazeteci yazar Bumin, Salonu dolduran tok sesiyle konuştu:  Sayın başkan,

“ Aynı yerde, aynı değerde olan bu iki arsadan birsi bir buçuk liradan alınırken,  bayana baskı yapılarak mı ikincisi bir liradan alındı.”  Sorusunu sordu.

Başkan Saraçoğlu, tüm üyeleri ikna edecek şekilde bu soruya cevap verdi.

İstikrarsızlık, hükümet krizleri,  kur ayarlamalarını görüyorduk. Kısa sürede evimizin yapılacağına inancımız azalmıştı. Ama yapıldı. Üye olarak kooperatife katılınca doğan kızım,  on altı yaşına geldi lisede okuyordu evi teslim aldım. Evim şimdi otuz dört yaşında.  Yaşlandı. Gençleştirmek için kolları sıvadım. Kentsel dönüşümleri hiç tasvip etmedim.  Gelişmeleri yazmaya devam edeceğim.

"Osman Kablan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku