takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

4 Mayıs 2020 - 09:57:18 - 414 Okunma

KENTLİ OLMA BİLİNCİ ve SPOR

Şehirler temelde köyler, kasabalar gibi yerleşim birimleridir. Şehiri köy ve kasabadan ayıran en önemli farklar nüfus ve ekonomi yapısıdır. Şehir olmak için belirli bir nüfusa sahip olmak, ekonomik hayatta sanayi ve hizmet sektörünün ağırlığı olması gerekirken, yönetsel bir örgüt birimine de sahip olmak gerekir. Yönetsel örgüt birimiyle belediye veya büyük şehir belediyesi gibi bir yönetim organı kast edilmektedir. Diğer taraftan kent olmak ise şehrin ötesinde kültür, sanat, spor faaliyetlerinin aynı zamanda boş zamanları değerlendirme aktivasyonlarının yapıldığı yine belirli bir nüfusu barındıran yerleşim yerleridir. Biz bu yazıda şehir ve kent farklılığını vurgularken, kentlerin sahip olması gereken kültürel ve sportif aktivasyonları da vurgulamak istiyoruz. Yani şehir olmak için belirli bir nüfus gerekirken kentli olmak ise kültürel, rekreasyon ve sportif faaliyetlerin olduğu, kendini yeniden üretmek isteyen insanlar için spor faaliyetlerinin en üst seviyede yapıldığı farklı bir kavramı ifade etmektedir.  Mesela şehrimizde iki sene önce faaliyete giren Tokat Belediyesi Kent Müzesi önemli bir ihtiyacı karşılamış, şehrimizin kent olma yönünde önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. Diğer taraftan sinema, tiyatro, kitap etkinlikleri vb. faaliyetler kent bilinci olan yerleşim yerinde üst seviyededir. Kent olan birimlerin önemli faktörlerinden biri de spor kulüpleri ve spor faaliyetleridir. Yani şehrimizde Tokat Belediye Plevnespor Takımı, Tokatspor FK, Gençlikspor Hentbol Kulübü bu anlamda bizi kent olmaya yaklaştıran araçlardır. Nasıl bir şehirde sinema olmaması kabul edilemezse, spor takımı olmayan bir yerleşim yerine de şehir diyemeyiz.

1969 YILININ GERİSİNE DÜŞEMEYİZ

26 Haziran 1969 tarihinde Topçamspor, Gaziosmanpaşa ve Amatör Tokatspor’un birleşmesiyle kurulan ve kurulduğu yıl 3. Ligde mücadele eden Tokatspor hemşehrilik bilinciyle yaklaşık 50 yıl 2. Ligde mücadele etmiş ve içinde bulunduğumuz sezon amatöre düşmüştür. 1969 yılında 3. Ligin şimdiki 2. Lige tekabül ettiğini belirtmeliyiz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kent olmak kültür, sanat, spor merkezlerinin faal olduğu yerleşim yerini ifade etmektedir. O halde Tokatspor FK’nın amatöre düşmesini basit bir ayak topu meselesi gibi görmemek ve şehrimizin vizyonuna yakın bir seviyede temsil edileceğimiz düzeye bir şekilde yeniden çıkarmak zorundayız. İlimizde gerek amatör ve gerekse akademi liglerinde mücadele eden 500’ün üzerinde futbolcuyu, yerli teknik ekiplerimizi ve futbola sadık iki bin futbol severi göz ardı etmememiz gerekir. Unutulmamalıdır ki spor etkinlikleri, sosyal kültürel ve ekonomik kalkınmanın öncelikli öğesi olan “insanın”  ruh ve beden sağlığını geliştirmektedir. Diğer yandan spor etkinlikleri önemli bir eğitim ve toplumsallaşma aracı olarak kabul edilmektedir. Modern toplum insanlığa belirli bir konfor sağlarken insanları yaşamlarında doğal hareketlerini azaltarak miskinliğe ve tembelliğe itebilmektedir. İşte bu nedenle yeni Tokatspor futbol yapılanması mutlaka altyapı ve akademik lig temelli olmalı, ana takım dışında altlar da akademik U ligleri mutlaka olmalıdır.  Diğer taraftan şehirdeki amatör spor yapılanmaları aktif hale getirilerek çok sayıda bireyin spor yapması sağlanmalı ve bu şekilde vücudun normal dengesini sürdürmesi de sağlanmalıdır.

SPOR KENT KİMLİĞİNİ GELİŞTİRİR

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kentli olmak asgari sayıda spor kulübünü gerektirmektedir. İsmini çokca duyduğumuz herhangi bir Avrupa ülkesinin şehrinin mutlaka bir futbol takımı vardır. Diğer taraftan ilçelerimize göre merkezin spor ve futbol yapılanmasındaki eksiklik de diğer önemli bir husustur. İşte bu nedenle şehrimizde önemli bir eğitim ve toplumsallaşma aracı olarak sporu ve özelde futbolu öneriyor, üzerinde duruyoruz. Nasıl kent müzemiz, meydan projesi,  Kanal Tokat projemiz, DSİ kent park projeleri kent olma kimliğimize katkı sunuyorsa Yeni Tokatspor FK yapılanması da aynı önem ve değerdedir. Çağdaş bir kent olma yolundaki şehrimizde yeni futbol yapılanmamız için herkesin ve her kesimin elini taşın altına koyarak gerekli çaba ve gayreti göstermesi bir görevdir.  Bu kapsamda 2020 yılını boş geçirmemeli, pandemi sonrası gerekli girişimlerde bulunarak hızlı bir şekilde yol almaya çalışmalıyız. Sporun kent kimliğini geliştiren bir kavram olduğunu belirtirken, kenti kent yapan en önemli unsur olan belediyemizin yeni şehir futbol yapılanmamızda gerekli desteği vereceğine de inanıyoruz.

Tokat, 28.04.2020

Dr. Mete Bayburtlu

Tokatspor Kongre Üyesi

metebayburtlu1968@gmail.com

"Mete Bayburtlu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
Şekilli Nick Güçlü Manşet Led TV Ölçüleri tokat evden eve nakliyat