Dolar 33,1952 -0.11%
Euro 36,0226 -0.6%
Gram Altın 2.549,54 -1,98%
Çeyrek Altın 4.258,00 -1,32%
Yarım Altın 8.508,00 -1,32%
Tam Altın 16.929,98 -1,91%
Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun
Kedi Kumu Kokmaması İçin Ne Yapılabilir?

Kedi Kumu Kokmaması İçin Ne Yapılabilir?

ABONE OL
02 Haziran 2024, 12:43:52

Kedi Kumu Kokmaması İçin Ne Yapılabilir?

Kediler oldukça titiz canlılardır. Tuvalet kabında bulun kedi kumu kirli olduğunda, hem kedilerin hem de sahiplerinin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kediler temiz olmayan kedi kumuna tuvalet ihtiyacını gidermez. Bu sebeple yavru kediler her tuvaletini yaptığında hemen ardından temizlenmesi gerekir. Yetişkin kedilerde ise günde bir ya da iki kere temizlenmesi hijyen açısından büyük kolaylık sağlayacaktır.

Kedi kumu tercihi de bu noktada önemli bir etkendir. Kokusuz kedi kumu kedilerin sağlığı için öncelikli tercih olmalıdır. Kokulu kedi kumları koku esanslarından dolayı kedi sahiplerine kedi kumunun kokusunu bastırıyormuş hissiyatı verse de aslında çokta sağlıklı bir tercih değildir. Kokulu kedi kumları içerisinde barındırdığı koku partikülleri sebebi ile kedilerin solunum yollarını rahatsız edebilir. Alerjik reaksiyonlardan, solunum yolu hastalıklarına kadar birçok soruna sebep olabilir. Dolayısıyla kokusuz kedi kumu tercih etmek bu noktada en sağlıklı seçenek olacaktır.  Kedi kumunu tuvalet kabına koymadan önce havalandırmak yine kedilerin sağlığı açısından önemli yöntemdir.

Kedi Kumu Nasıl Olmalıdır?

Kedi kumları, kedilerin sağlığı açısından oldukça önemli bir faktördür. Maması gibi direkt olarak sağlığına etki eder. Doğal yaşamda kediler tuvaletlerini gizli, gözden uzak ve doğal yollarla gidermektedir. Toprak ya da kumlu alanların hepsi onlar için ideal bir ortamdır. Kedilerin tuvaletini kum ile saklaması ise tamamen içgüdüsel olarak saklama isteklerinden gelir.

Kedilerin kullanımı sırasında topaklanması önemli bir etkendir. Topaklanan kedi kumu bu açıdan hem kedi sahibine hem de kedi için hijyenik bir alan oluşturur. Kedi sahibi topaklanan kedi kumunu hızlıca temizleyebilir. Kedi kumu alırken öncelikle içeriğine bakılmalıdır. Mutlaka doğal minerallerden elde edilen kumlar seçilmeli, bunlara en güzel örnek bentonit kum olabilir. Doğal olmasının yanında tozsuz olması gerekmektedir. Kedi tuvalet ihtiyacını giderirken ya da kedi sahibi kedi kumunu temizlerken de toz uçuşmamalıdır.

DİKKAT!  Güvenlik Kulübesi Hangi Amaçla Kullanılır?

Kokuyu hızlı absorbe etmeli ama kokusuz kedi kumu olması önemli bir noktadır. Kokuyu absorbe eden kum tercih edildiğinde bir sonraki temizliğe kadar içerisinde barındırdığı mineraller ile kokuyu içine hapseder. Hem kedi için hem de kedi sahibi için konforlu bir yaşam alanı sunar.

 

Kedi sahipleri tercih edebileceği bütün markaları bünyesinde satışa sunan Petpal.com.tr ’de güvenli alışveriş deneyimi yaşayabilir.

 

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Tokat Nöbetçi Noterler

 

Tokat Nöbetçi Eczaneler

 

Tokat Bugün Vefat Edenler

 

Tokat Planlı Su Kesintileri

kingroyal meritking meritking giriş kingroyal giriş madridbet Portobet Giriş Ajaxbet Güncel Giriş Ajaxbet Whatsapp Ajaxbet Tv Ajaxbet Para Yatırma Ajaxbet Para Çekme Ajaxbet Güvenilir Mi Ajaxbet Güncel Giriş Ajaxbet Para Çekme Ajaxbet Güncel Link Ajaxbet Güvenli Mi?
Ertesi Gün Hapı