takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

29 Temmuz 2020 - 11:39:50 - 321 Okunma

Kavurmaya değil Yaratan’a yaklaş!

Kurban bayramında kestiğimiz kurban Hz. İsmail’in sembolü olan kurbandır. Kurban “yaklaşmak” anlamına gelir. Bu anlamı dikkate aldığımızda kurban Allah’a yaklaşmak için, onun verdikleri içinde en değerliden bile ayrılabilecek kıvama gelmenin adıdır. İşte tam bu noktada İslam dininin sana verdiği mesaj netleşir. Gerçek anlamda ebedi bayramın yaşanacağı cennet: Dünyada canı ve cananı verebilecek kıvama gelenlere verilen ödülün adıdır.

İnsanlık tarihi boyunca hemen hemen tüm dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla beraber şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur’an’da Hz. Âdem’in iki oğlunun Allah’a kurban takdim ettiklerinden söz edilir (el-Mâide 5/27); bir başka âyette de ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir (el-Hac 22/34). Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık’ta kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramıştır. Hıristiyanlıkta İsâ’nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba’nın oğlu İsâ’yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır. İslâm’da kurbanın dinî hükmüyle ilgili olarak Kur’an’da, Hz. Peygamber’in sünnetinde önemli açıklamalar yer almış, bu çerçevede oluşan fıkıh kültüründe de konu hakkında ayrıntılı bilgi ve hükümler derlenmiştir.

Maddi gücü elverişli olan Müslümanlar, her yıl kurban kesmekle yükümlüdür. Kurban ibadeti, toplumsal dayanışmayı destekleyen en önemli ibadetlerden biridir. Dini bayramların temel amacı bireylerin birbirleriyle daha kaliteli ilişkiler kurmasına vesile olmaktır. Kurban Bayramı hem bireye hem de topluma katkıları olan malî bir ibadettir. İnsanlar, kurban kestiklerinde sosyal sorumluluklarını da yerine getirmiş olurlar. Bencillik, ihtiras gibi insani duygular bir kenara bırakılır, ben-merkezci olmaktan uzaklaşılır ve başkalarının ihtiyaçları için çaba gösterilir. Diğer insanların hayatlarına dokunabilmek, toplumdaki yardımlaşma bilincini arttırır ve yardımlaşma alışkanlık haline gelir. 

Kurban kesmek, yalnızca bir hayvanın kanını akıtmak anlamına gelmez. İbadet amacıyla kesilen hayvanlar yılın diğer zamanlarında kesilen hayvanlardan farklıdır. Bu anlayışla kesilen hayvanlar, yıl boyunca et tüketmek amacıyla değil, ihtiyaç sahiplerine yiyecek desteği sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu yaklaşımla kurban ibadetinin amacını anlamaya çalışmakta fayda var.

Bu bayramı hakkıyla eda edip Âlemlerin Rabbi Allah-u Teâla’ya (c.c.) daha da yaklaşabilmek duası ile hayırlı bayramlar.

"Arzu Kaymak" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
Şekilli Nick Güçlü Manşet Led TV Ölçüleri tokat evden eve nakliyat