Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439699 -0.72428%
Ethereum 31144 0.76132%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısı nasıl geçer?

Kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısı nasıl geçer?

ABONE OL
13 Mart 2021, 01:36:38

Kasık ağrısı, kalça problemi olan kişilerde sık görülen bir şikayettir. Çoğu zaman insanlar kasık ağrısının kasık kaslarının çekilmesinden kaynaklandığını düşünür, ancak çoğu zaman kalça eklemindeki bir tahrişe bağlı olabilir. Kalçadan gelen kasık ağrısı, belirli bir yaralanma veya travma olmaksızın tipik olarak zamanla yavaşça gelişir. Örneğin alçak bir sandalyede otururken veya araba sürerken kalça fleksiyonda olduğunda daha kötüdür.

Zamanla kasık ağrısı olan kişiler kalçalarında bir miktar sertlik ve hareket azalması fark edebilir. Ağrı genellikle başlangıçta hafif bir ağrıdır, ancak kalça belirli pozisyonlara döndüğünde keskin, bıçak gibi bir ağrıya dönüşebilir.

Kasık ağrısıyla ortaya çıkan yaygın kalça bozuklukları şunları içerir:

  • abral yırtıklar
  • eklem içinde kıkırdak hasarı
  • kalça sorunları
  • artrit

Fiziksel muayene ve kalça röntgeni, kalçada veya çevresinde ağrının kaynağı olabilecek yapısal veya mekanik bir sorun olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Bu durumlar için tedavi seçenekleri soruna bağlı olarak değişir. Tedaviler tipik olarak fizik tedavi ve antienflamatuar ilaçlarla başlar.

Ancak diğer daha gelişmiş tedaviler önerilebilir ve bunlar şunları içerir:

  • enjeksiyonlar
  • kalça artroskopisi
  • kalça yüzey yenileme
  • replasman

Kalça artroskopisi, kalça artritinin gelişimini önlemek veya geciktirmek için labral yırtık, kalça çarpması ve eklem içinde diğer kalça problemleri olan aktif genç hastalar için önerilen minimal invaziv bir prosedürdür. Artrit geliştirmiş genç aktif hastalar, geleneksel kalça protezine alternatif olarak düşünülmesi gereken daha kemik koruyucu bir cerrahi seçenek olan kalça yüzey yenileme için aday olabilirler.

kasik agrisi neden olur kasik agrisi nasil gecer 2

Tüm kasık ağrılarının tıbbi değerlendirmeye ihtiyacı olmasa da, tekrarlayan kasık ağrısı atakları veya zamanla kötüleşmeye devam eden ağrıları olan kişiler, bir ortopedik kalça cerrahı tarafından yapılan bir değerlendirmeden yararlanabilir.

Kasık gerginliğini önlemek için düzenli egzersiz yapın ve karın ve bacak kaslarınızı güçlü tutun. Yaşlı insanların olabildiğince esnek kalması önemlidir. Germe ve yoga iyi aktivitelerdir.

Fıtıkları önleyemeseniz de, bunların kasık ağrısının yaygın bir nedeni olduğunun ve semptomlarla karşılaşırsanız doktorunuza bildirmeniz gereken bir şey olduğunun farkında olmalısınız.

Yaşlı yetişkinlerde gençlere göre daha fazla teşhis edilmemiş kasık fıtığı vardır, çünkü daha büyük yaşta bazı şeyleri küçümseme eğiliminde oluruz. Ancak herhangi bir tıbbi sorun gibi, bu tür şeyleri ciddiye almak önemlidir.

Referans: Medikal Rehber

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments