takip et takip et takip et
Gündem

13 Mart 2021 - 298 Okunma

Kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısı nasıl geçer?

Abone Ol

Kasık ağrısı, kalça problemi olan kişilerde sık görülen bir şikayettir. Çoğu zaman insanlar kasık ağrısının kasık kaslarının çekilmesinden kaynaklandığını düşünür, ancak çoğu zaman kalça eklemindeki bir tahrişe bağlı olabilir. Kalçadan gelen kasık ağrısı, belirli bir yaralanma veya travma olmaksızın tipik olarak zamanla yavaşça gelişir. Örneğin alçak bir sandalyede otururken veya araba sürerken kalça fleksiyonda olduğunda daha kötüdür.

Zamanla kasık ağrısı olan kişiler kalçalarında bir miktar sertlik ve hareket azalması fark edebilir. Ağrı genellikle başlangıçta hafif bir ağrıdır, ancak kalça belirli pozisyonlara döndüğünde keskin, bıçak gibi bir ağrıya dönüşebilir.

Kasık ağrısıyla ortaya çıkan yaygın kalça bozuklukları şunları içerir:

  • abral yırtıklar
  • eklem içinde kıkırdak hasarı
  • kalça sorunları
  • artrit

Fiziksel muayene ve kalça röntgeni, kalçada veya çevresinde ağrının kaynağı olabilecek yapısal veya mekanik bir sorun olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Bu durumlar için tedavi seçenekleri soruna bağlı olarak değişir. Tedaviler tipik olarak fizik tedavi ve antienflamatuar ilaçlarla başlar.

Ancak diğer daha gelişmiş tedaviler önerilebilir ve bunlar şunları içerir:

  • enjeksiyonlar
  • kalça artroskopisi
  • kalça yüzey yenileme
  • replasman

Kalça artroskopisi, kalça artritinin gelişimini önlemek veya geciktirmek için labral yırtık, kalça çarpması ve eklem içinde diğer kalça problemleri olan aktif genç hastalar için önerilen minimal invaziv bir prosedürdür. Artrit geliştirmiş genç aktif hastalar, geleneksel kalça protezine alternatif olarak düşünülmesi gereken daha kemik koruyucu bir cerrahi seçenek olan kalça yüzey yenileme için aday olabilirler.

Tüm kasık ağrılarının tıbbi değerlendirmeye ihtiyacı olmasa da, tekrarlayan kasık ağrısı atakları veya zamanla kötüleşmeye devam eden ağrıları olan kişiler, bir ortopedik kalça cerrahı tarafından yapılan bir değerlendirmeden yararlanabilir.

Kasık gerginliğini önlemek için düzenli egzersiz yapın ve karın ve bacak kaslarınızı güçlü tutun. Yaşlı insanların olabildiğince esnek kalması önemlidir. Germe ve yoga iyi aktivitelerdir.

Fıtıkları önleyemeseniz de, bunların kasık ağrısının yaygın bir nedeni olduğunun ve semptomlarla karşılaşırsanız doktorunuza bildirmeniz gereken bir şey olduğunun farkında olmalısınız.

Yaşlı yetişkinlerde gençlere göre daha fazla teşhis edilmemiş kasık fıtığı vardır, çünkü daha büyük yaşta bazı şeyleri küçümseme eğiliminde oluruz. Ancak herhangi bir tıbbi sorun gibi, bu tür şeyleri ciddiye almak önemlidir.

Referans: Medikal Rehber


" Kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısı nasıl geçer? konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısı nasıl geçer? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısı nasıl geçer? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku