takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

20 Ağustos 2019 - 09:37:03 - 48 Okunma

KARAKARGA

Sabahın erken saatinde bir tıkırtı sesi geliyor. Sağım solum, önüm arkam sobe. Kaldırımda kimse yok benden başka. Biraz ilerleyince bir karakarganın çöp kutusunu temizlediğini gördüm.

Kaldırımda adım başı sıralanan sabit, orta boy, beyaz çöp kutularına insanlar, kullanılmış kâğıt mendillerini, boş plastik ya da teneke meşrubat kutularını, mısır somaklarını atarlar. Dolunca temizlik görevlileri, çöp kutusunun hareketli bölümünü eğip içindekileri boşaltır. Bizim karga da aynen temizlik görevlileri gibi kutunun hareketli bölümünü eğmiş. Kenarına çıkıp bulduğu ne varsa birer birer kaldırıma atıyor. Kulağıma gelen tıkırtı, katı atık maddelerin kaldırımla buluştuklarında çıkardığı seslermiş.

Ne arıyorsa karga, bulduğunu aldıktan sonra yere attıklarını hiç düşünmüyor. Onları kim temizleyecekse… Aynen ara sıra rastladığım iyi giyimli yaşlıların çöp konteynırlarını karıştırıp alacaklarını alıp, işlerine gelmeyenleri çevreye yaydıkları gibi…

Ben bu karakargaları iyi bilirim. İlkbaharda bir çift alakarga, bahçemizdeki dutun dalına yuva yapmak için çöp toplayıp dalın çatalına yerleştiriyorlar. Peşlerinden gelen karakarga, önce onları kovalıyor, sonra inşaat malzemelerini bir bir aşağı atıyordu. O yüzden karakargaya hain diyorum.

Hayvanın haini var da insanın yok mu? Öyle adamlar bilirim ki, cebinde taşıdığı bıçakla kimsenin görmediğini sanarak yanından geçtiği pırıl prıl otomobili boydan boya çizerler. Yolda gördüğü bir katı atığı alıp çöpe koyacağına bir tekme de o atar.

Bir gün bir delikanlı kanalın kenarındaki tel korkuluğa tutunmuş, hem arkadaşıyla sohbet ediyor, hem ayağının burnuyla tel korkuluğu tekmeliyor. Öyle ki vura vura el girecek kadar bir delik açtı. Balkondan seslendim:

-Delikanlı, neden tekmeliyorsun telleri? Uykudan uyanır gibi bana baktı:

-Ben tekmelemiyorum ki amca!

Eşim bu türlü gençlere “şeytanın ırgatı” derdi. Hadi diyelim çocuk ve gençler, ne yaptığını bilmeden hainlik yapıyorlar… Ya koca koca adamlar ve de karakargalar neden yapıyorlar, hainliği? Konteynırda çöp arayan karga ve ihtiyarlarla Kaz Dağlarında altın arayan zihniyetin ne farkı var?

Soruların yanıtını ilgili bilim adamlarına bırakır, cümleye temiz bir çevre ve esenlikler dilerim.

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku