takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

31 Aralık 2015 - 12:58:57 - 103 Okunma

Kar Tanesi

Dokunmak istersiniz de bazen bir kar tanesine dokunamazsınız. O büyülü şeffaflık bir anda parmaklarınızın ucunda eriyiverir. Kar tanesine nakşedilmiş her motif umuda yolculuğun şifrelerini taşır zamanda. Hoyratça yapılan her dokunuş kar tanesinin zamansız tükenişidir ki vuslata uzak hasretliktir.

            Solumak istersiniz bazen anılarınızı ve iç çekersiniz soluyamazsınız. Geçmişe uzanmak istediğinizde gözlerinizin ucundan kaybolup kayıverir. Geçmişle geleceğin arasında sıkışıp kalan bir benlik ve amaçsız bir dürtüye teslimdir soluduğunuz her an.

            Yaşamak istersiniz bazen kendinizi yaşayamazsınız. Su gibi akıp giderken ömür fark edemezsiniz kaybettiklerinizi. Yaşanmışlıklar mıdır insanı kendinden koparan yoksa yaşanacakların korkusu mudur umutları ezen?Bilemezsiniz.

            Tüm bunlar olup biterken;

            Ne etrafımızdaki güzellikleri, ne olup bitenleri, ne çimlenen otları, ne her gün tebessüm eden çiçekleri, ne güneşi, ne ayı, ne yıldızları, ne de varlığımıza yoldaş olan canlıları göremeyiz belki de görmek istemeyiz.

            Bizlere bahşedilen sağlığı, huzuru, sevgiyi, muhabbeti, dostluğu, vefa duygusunu, umudu, acıyı, tatlıyı fark edemediğimiz gibi görmemiz gerekip de görmediklerimizi, duymamız gerekip de duymadıklarımızı ve konuşmamız gerekip de konuşmadıklarımızı hiç hesaba bile katmayız.

            İncelen sadece fikirlerimiz mi?

            Ya duygularımız, hislerimiz, hayallerimiz ve gözbebeğimizle kilitlendiğimiz hedeflerimiz hiç incelmedi mi?

            Düşünmek, düşünülmek; yaşamak, yaşanmak; anlamak, anlaşılmak; koşmak, koşulmak; aramak, aranmak gibi daha bir sürü eylem ve fiilin bireye etkisini bir kez daha gözden geçirmemiz gerekir. Biri diğerinden belki bağımsız gibi görünse de aslında iki zıt fiil karşılıklı anlam ve değer yüklüdür.

            Yeni doğmuş bir bebeğin bakışlarındaki heyecan ve merak ömrün son demine kadar kararlılığını yitirmeden sende süregeliyorsa doludur yaşadığın zaman dilimi.

            Her şey incelebilir. Belki normaldir de. Yaşam her türlü erozyona maruz kaldığı sürece şüphesiz kırılıp döküldüğümüz, azalıp eksildiğimiz anlar mutlaka olacaktır.

            Kırılıp dökülmek değildir insanı eksilten. İnsanı eksilten içinde mevcut lakin fark edemediği ilahi güçten habersiz çırpınışıdır. Bu ilahi güç aşktır. O kutsal gücü hissedip yaşadığınca nefes aldığın her an huzurdur, tebessümdür.

            Yaşamak mıdır var olmak yoksa almak mıdır nefes?

            Kıymetini bir gün ancak tükenince anlar herkes.

            Peki, neresindeyiz kar tanesinin ve hangi noktasındayız zamanın?

 

            Ünal Kar

"Ünal Kar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku